W XIX wieku jej jedynym konkurentem dla irlandzkiej whiskey, uważanej za najpopularniejszą na świecie, był jedynie francuski koniak. Wielbicielami whiskey z Irlandii byli między innymi angielska królowa Elżbieta I oraz rosyjski car Piotr I. Sytuacja diametralnie zmieniła się na początku XX wieku – upadł ogromny rynek zbytu w Stanach Zjednoczonych na skutek Wielkiego Kryzysu i wprowadzenia prohibicji, Irlandia została podzielona po wojnie niepodległościowej i weszła w konflikt handlowy z Wielką Brytanią. Ten zbieg wydarzeń doprowadził do upadku przemysłu gorzelniczego w Irlandii.

Whisky z Irlandii różni się od bardziej popularnej szkockiej siostry tym, że podczas jej produkcji stosuje się trzykrotną destylację (w Szkocji whisky destyluje się najczęsciej tylko dwukrotnie) oraz tym, że do suszenia słodu jęczmiennego nie wykorzystywany jest torf. Produkuje się ją z odleżakowanych spirytusów zbożowych, w większości jęczmiennych. Do przyrządzania zacieru najczęściej używa się mieszanki słodu jęczmiennego i innych zbóż.

Niemalże cała produkowana w Irlandii whiskey to whiskey blendowana, będąca wynikiem mieszania spirytusów jęczmiennych i zbożowych (najczęściej żytnich). Czasami produkuje się straight whiskey – wyrabianą z zacieru będącego mieszanką różnych zbóż, której nie miesza się po destylacji. Single malt whiskey wyrabiana jest wyłącznie ze słodu.
Irlandzka whiskey ma bardziej zaokrąglony smak, jest łagodniejsza i pozbawiona posmaku torfu, tak charakterystycznego dla whisky ze Szkocji. Charakteryzuje się wyższą ekstraktywnością, jęczmienno-zbożowym aromatem ze słodkawo-beczkową nutą, co jest wynikiem leżakowania trunku w beczkach dębowych.

per page
7 produkt(ów)
per page
7 produkt(ów)
Sortuj po kategoriach
Kupuj wg

Opcje zakupów

Producent/Marka
 1. Bushmills (2)
 2. Clontarf (1)
 3. Connemara (2)
 4. Kilbeggan (1)
 5. Tyrconnell (1)
Pojemność butelki (l)
 1. 0.7 (6)
 2. 1 (1)
Zawartość alkoholu
 1. 40% (5)
 2. 43% (1)
 3. 46% (1)
Rodzaj/ Typ whisky
 1. Single Malt (7)
Wiek/lata leżakowania
 1. 10 (2)
 2. 12 (1)
POPULAR TAGS
Porównaj produkty

Nie masz produktów do porównania.

Cena
zł118
zł310