Początki destylarni Arbeg sięgają roku 1815 kiedy została ona założona przez Johna McDougalla, w miejscu które przez cały XVIII wiek było punktem spotkań lokalnych przemytników. Urokliwe miejsce jakim jest odległa zatoczka położona na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy Islay dodatkowo potęguje aurę tajemniczości jaka otacza gorzelnie.

 

Destylarnia jest zaopatrywana w idealnie miękką wodę jaka płynie z Loch Uigeadail przez skały i torfowe mchy. Jest ona wyposażona w kadź zacierną ze stali nierdzewnej, choć obecnie gorzelnicy powrócili do stosowania drewnianych kadzi zaciernych dlatego mają ich aż 6 (zrobionych z sosny oregońskiej) i dwa wielkie alembiki. Jęczmień używany do produkcji whisky mieli się na miejscu. Ostatni alembik do końcowej destylacji jest wyposażony w specjalną klarownice umieszczoną przed chłodnicami, która częściowo schładza opary, usuwając cięższe substancje lotne. Sama whisky dojrzewa już przeważnie w beczkach po bourbonie z amerykańskiego dębu, choć są również limitowane wersje finiszujące w beczkach po sherry. Z naszych informacji wynika również, że pracownicy eksperymentują obecnie z różnymi innymi typami beczek, jednak nie wszystkie finalne produkty wychodzą na rynek konsumencki. W roku 2011 niewielka fiolka z whisky została umieszczona na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w celu zbadania w jaki sposób  mikrograwitacja wpływa na dojrzewanie alkoholu. Próbka powróciła na Ziemię pod koniec roku 2014, po 3 latach spokojnego leżakowania. Jak na razie jeszcze nie opublikowano wyników  eksperymentu. Przed rokiem 1996 destylarnia produkowała swoją whisky głównie do blendów nie wypuszczając swojego produktu jako whisky Single Malt. Taka polityka poprzednich właścicieli doprowadziła do bankructwa, a w 1997 roku została ona kupiona przez inną destylarnie – Glenmmorangie.https://www.flickr.com/photos/norio-nakayama/

 

Po przejrzeniu stanów magazynów nowi właściciele postanowili wypuścić na rynek 10 letniego Single Malta jako podstawową whisky z destylarni Arbeg i okazało się to strzałem w dziesiątkę. Whisky została od razu zauważona przez koneserów i zdobyła liczne nagrody a za nimi posypały się liczne zamówienia na trunek. W chwili obecnej podstawowymi whisky dostępnymi w destylarni są: Arbeg 10y, Arbeg Uigeadaili Arbeg Corryvreckan jednak co roku można zawsze liczyć na specjalną i niepowtarzalną edycję Arbega. Jeśli zamierzają Państwo spróbować whisky z destylarni Arbeg należy się przede wszystkim przygotować kubki smakowe na sporą ilość torfu w zapachu dominują nuty medyczne i morskie choć po przyzwyczajeniu nosa można wyczuć subtelne nuty wanilii pochodzącej od beczki. Jest to smaczna i nietuzinkowa whisky, której warto skosztować, choć ostrzegamy leży ona na zupełnie przeciwstawnym biegunie niż np. Glenmmorangie.

 Warto zapoznać się z naszą ofertą tego zacnego trunku:

Whisky Ardbeg 10yo 0,7l

Whisky Ardbeg Uigeadail 0,7l