W Polsce od dłuższego czasu wino można kupić praktycznie w każdym sklepie z alkoholami.

Merlot z Chile, klasyczne Bordeaux, Sauvignon z Nowej Zelandii czy popularne „wino” z Kalifornii goszczą na większości sklepowych półek w coraz bardziej przytłaczającej ilości. Rynek powoli się nasyca, a miłośnicy wina są coraz bardziej znudzeni powtarzalnością oferty.

alkoholeswiata.com / biodynamika kup wino, sklep z winem

(fot. https://www.flickr.com/photos/annabelleorozco/)

Czy jest na to jakaś rada? Z radością odpowiadamy TAK! Na imię jej biodynamika!

Czym jest tajemnicza dziedzina kryjąca się pod nie mniej enigmatycznym określeniem, postaramy się wyjaśnić. Twórcą tego nurtu w rolnictwie a także winiarstwie był Rudolf Steiner. Zaczynając od początku, w 1924r w majątku Keyserlingów pod Wrocławiem filozof Rudolf Steiner wystąpił z wykładem, który wiedzę naukową dotyczącą rolnictwa miał wzbogacić o dorobek duchowy. Swoją filozofię nazwał właśnie biodynamiką, która jest czymś więcej niż tylko ekologią. To całościowe wynikające z filozofii podejście do uprawy, wyklucza ono stosowanie nawozów sztucznych, fungicydów, herbicydów, pestycydów, ale również traktuje gospodarstwo rolne jako fragment kosmosu, który podlega kosmicznym siłom i prawom astrologii. Preparaty chemiczne zastąpiło dziewięć preparatów (o numerach 500-508) na bazie mieszanek ziołowych oraz nawozu naturalnego. Rozprowadza się je w dawkach homeopatycznych w winnicy. Ważnym elementem w tym procesie jest dynamizacja, polegająca na odpowiednim rozcieńczeniu wodą i dynamizacji w urządzeniu zwanym dynamizatorem. Podczas dynamizacji siły kosmiczne uaktywniają moc preparatu. W tym duchu został stworzony przez Marię Thun kalendarz biodynamiczny uwzględniający zodiakalne konstelacje i przypisane im w tradycji żywioły.

Zasady biodynamiki w winnicy zaczęto już stosować w 1924 roku w wymienionej już posiadłości Keyserlingów. Jednak  jednym z pierwszych poważnych pionierów/plantatorów, który wprowadził do swojej winnicy uprawę biodynamiczną była Christina Saahs z winiarni Nikolaihof w Wachau. Kolejnym zwolennikiem został Nicolas Joly, który do dzisiaj pozostaje uznanym autorytetem wśród winiarzy stosujących tę metodę. Po udanych eksperymentach na mniejszą skalę od 1984 roku przestawił całą dwunastohektarową winnicę na tego typu uprawę, czego wynikiem było stosunkowo szybkie poprawienie jakości nie tylko win, ale całego ekosystemu winnicy.

W oparciu o swoje sukcesy i fakt, że jego wina dzięki wprowadzonej uprawie biodynamicznej zyskiwały coraz więcej na charakterze i sile. W 1997 roku napisał prosty a zarazem praktyczny podręcznik, pracę to środowisko winiarskie przyjęło z pewną rezerwą. Nicolas Joly twierdzi między innymi iż enologia to najgorsza rzecz jaka mogła się przytrafić winiarstwu.

Istotną kwestią jest zachowanie równowagi gleby wraz ze wszystkimi żywymi mikroorganizmami Stanowi ona (gleba) pożywkę dla zdrowej wysokojakościowej uprawy winorośli. Podejście to kładzie nacisk na  studiowanie klimatu i miejscowych warunków w miejscu w którym znajdują się winnice. Sukcesy tej metody są tak znaczące, że coraz więcej winiarzy we Francji jak również na całym świecie daje się przekonać argumentom szkoły biodynamicznej. Podczas tworzenia win z upraw biodynamicznych istnieją ogólne zasady jakie powinny one spełniać: podczas klarowania trunku dopuszcza się tylko substancję naturalne. Maksymalny poziom siarki jaki może znajdować się w winach zarówno biodynamicznych jak i ekologicznych stanowi 2/3 poziomu dozwolonego w tradycyjnym winiarstwie. Zabrania się stosowania syntetycznych dodatków. Zezwala się na takie procedury jak zimna stabilizacja, termowinifikacja, pasteryzacja oraz używanie hodowlanych drożdży, ale nie wszyscy winiarze biodynamiczni są za ich stosowaniem. Warto też wspomnieć, że wszystkie winnice stosujące w swoich uprawach biodynamikę, żeby uzyskać certyfikat najpierw muszą posiadać certyfikat uprawy ekologicznej a dopiero po spełnieniu wymagać mogą starać się o certyfikat uprawy biodynamicznej. Takie certyfikaty wydają obecnie tylko trzy instytucje: Demeter o zasięgu międzynarodowym utworzona jeszcze przez samego Steinera, druga powstała z inicjatywy Joly'ego La Renaissance des Appellations oraz grupująca winiarzy z Francji Biodywin.

Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom naszych klientów poszerzyliśmy naszą ofertę o takie wina .

Winiarnie które zasługują na Państa uwagę to : Punset – Piemont, Camparo-Piemont, Loaker-Dolomity, Fattoria Castellina -Toskania, Antica Enotria-Pulia, Nicolas Joly – Francja, Domaine Gayda-Lagwedocja. Bodega Furlotti-Argentyna, Bodega Las Moras -Argentyna.

Wina w ofercie alkoholeswiata.com