Szampan – musująca wizytówka Francji. 

O szampanie można rozmawiać godzinami. Toczyć spory dot. historii, analizować procesy produkcji, zastanawiać się, która marka jest najlepsza. Jednak najlepiej będzie zostawić wyżej opisane problemy ekspertom. Co nie oznacza, że warto poznać kilka faktów...

  • Produkowany jest metodą tradycyjną (podobnie jak np. katalońska Cava) – czyli bez sztucznego nasycania napoju dwutlenkiem węgla . Tzw „bąbelki” powstają na skutek naturalnego procesu dojrzewania wina w butelkach, w odpowiedniej temperaturze, w pochylonych butelkach. Szampan jest poddawany procesowi podwójnej fermentacji.

  • Powstaje przede wszystkim z trzech szczepów: Pinot noir, Chardonnay i Pinot meunier.

  • Zdecydowana większość szampanów to wina nierocznikowane (Non-vinatage) i najczęściej butelki z tymi trunkami opatrzone są dopiskiem: Brut, Cuvee, Reserve. Tylko w najlepszych latach produkuje się szampany rocznikowane (Vintage). 

  • Szampan jest winem musującym, ale nie każde wino musujące jest szampanem. Wystarczy wspomnieć tu o francuskich regionalnych cremant, włoskim Asti Spumante, czy niemieckich winach typu Sekt. Szampanem nazywamy tylko wina musujące produkowane metodą tradycyjną w Szampanii.

 

Przy wyborze szampana warto zwrócić uwagę na etykietę, na niej znajdźmy najważniejsze informacje. Wino produkowane tylko z odmiany Chardonnay oznaczone będzie napisem Blanc de Blancs. Natomiast Blanc de Noirs to szampan stworzony z odmian na czerwone wino. Na etykiecie znajdziemy również informacje świadczące o stopniu słodkości wina. Extra Brut to szampan bardzo wytrawny, ustępuje mu pod tym względem klasyczny Brut. Skrót Sec - informuje, że mamy do czynienia z winem wytrawnym lecz z zauważalną nutą słodyczy. Demi-Sec to już wino półwytrawne a Doux wręcz słodkie.

AlkoholeSwiata.com/ Szampan

 

Szampan – wino dla elit...

 

Wszystkim, życzymy świętowania sukcesów z kieliszkiem Dom Pérignon Blanc Vinatage 2004 -  trunek to zacny i koszt niemały. Szampanów klasy cuvee de prestige na rynku znajdziemy więcej np. Krug. Na całe szczęście nie oznacza to, że „dobry” szampan musi kosztować. Istnieje wiele winnic produkujących wina nieustępujące swoją klasą najbardziej znanym markom. Często ich marketing nie działa tak prężnie jak choćby Moët & Chandon i Veuve Clicquot-Ponsardin  należące do elitarnej grupy LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy). Wybór jest szeroki i każdy może się cieszyć tym legendarnym już smakiem. Butelka szampana (z Szampanii – nie wina musującego) może kosztować mniej niż 100 zł (tak jak w naszym sklepie Champagne Bernard Remy Carte Blanche Brut 0,75l ) i jest to wino, z którym godnie można powitać nowy rok. Poniżej przedstawiamy kolejne wina z Domu Szampana Bernard Remy.

 

Champagne Bernard Remy Carte Blanche Demi Sec 0,75l -  szampan skomponowany w 60% z Pinot Noir, 35%, Chardonnay i 5% Pinot Meunier, dojrzewający na osadzie przez 2 lata dla pełniejszej struktury i koncentracji.

 

Champagne Bernard Remy Grand Cru Brut 0,75l  -  szampan skomponowany w 100% z gron szczepu Chardonnay, pochodzących wyłącznie z działek klasy "Grand Cru" w Mesnil sur Oger. Szampan dojrzewa przez 3 lata na osadzie, co czyni go dostojnym i nadaje wspaniałej struktury i ciężaru oraz bursztynowego koloru.