Loacker Raetinello Vernatsch to czerwone wino wyprodukowane w 100% z tego szczepu, w Polsce prawie zupełnie nieznanego.

Sam producent należy do kategorii wybitnych, a jego wina, szczególnie z winnic w Toskanii, co roku zdobywają wysokie noty w branżowych czasopismach.

 alkoholeswiata.com Loacker Raetinello Vernatsch

foto / Allie Caulfield / https://www.flickr.com/photos/wm_archiv/5067157951

Loacker Raetinello Vernatsch produowane jest w Tyrolu, gdzie producent kładzie nacisk na ekspresję lokalnych szczepów winorośli. Wino jest przy pierwszym kontakcie, szczególnie dla sporadycznych pijaczy wina, bardzo nieprzystępne. Nos jest skomplikowany i zaskakujący. Pojawiają się tu obfite nuty wędzonego mięsa, wędzonej śliwki i gotowanej kapusty, w tle trochę świeżych drobnych owoców w otoczeniu korzennych przypraw. Dużo tu dymu, a mało lubianej przez polskiego konsumenta słodkiej owocowości. W ustach Loacker Raetinello Vernatsch jest wytrawne, z subtelnie zaznaczoną, łagodną ziołową taniną. Usta bardziej przystępne – sporo tu owoców z  wędzoną nutą. Smak nieco przypomina tradycyjny bożonarodzeniowy kompot z suszu. Finisz niezbyt długi, ale gładki.

Loacker Raetinello Vernatsch raczej nie znajdzie zastosowania bez akompaniamentu jedzenia. Jest dość skomplikowane i trudne do codziennego picia. Stanowi natomiast doskonałe towarzystwo do grillowanych ryb i mięs, aromatycznych serów oraz tradycyjnych, wędzonych wędlin.

Potencjał dojrzewania to ok. 5 lat.