Porto to wzmacniane wino, produkowane z winogron, które sadzone są w rejonie rzeki Douro na północy Portugalii. Centrum produkcji porto jest miasto Vila Nova de Gaia, gdzie wino jest beczkowane i butelkowane. Swoją nazwę zawdzięcza portowemu miastu, do którego dostarczane było drogą rzeczną (obecnie lądową) i stamtąd eksportowane na cały świat.

Uprawa winogron w Portugalii ma długą i bogatą historię. Początek winiarstwa datuje się na czasy Imperium Rzymskiego, a rozkwit w czasach późniejszych zawdzięcza zakonowi cystersów, którzy w XII wieku posiadali w tym rejonie ok. 100 klasztorów, w których hodowano winorośl. Na przełomie XII i XIV wieku Portugalia stała się morską potęgą i zaczęła dominować w handlu międzynarodowym, a wino porto stało się najszerzej eksportowanym winem na świecie.

W 1756 r Markiz de Pombal sprecyzował granice regionu Douro i zakazał importu innych win, aby zapobiec mieszaniu szlachetnego trunku z innymi winami w celu obniżenia jego ceny. Dzięki temu jakość wina bardzo się poprawiła, wzrosły także jego ceny.

Aby wyprodukować szlachetne porto, zebrane grona są miażdżone, po czym poddawane fermentacji do czasu, gdy poziom alkoholu osiągnie 6-9%. Następnie dodawany jest (w proporcji 1:4) spirytus winny 77% - aguardente - w wyniku czego powstaje wino o zawartości alkoholu ok. 20%.
Szczepy używane do pordukcji porto to: Tinta Roriz, Touringa Nacional, Touringa Franca, Tinta Cao, Tinta Barroca dla win czerwonych oraz dla win białych: Viosinho, Rabigato, Malvasia Fina, Codega, Gouveiro, Moscatel, Arinto, Fernao Pires, Folgosao, Donzeliho.


Mimo rozpowszechnionej opinii porto nie zawsze jest winem słodkim. Białe wino jest różnicowane na wytrawne, półsłodkie i słodkie; przy winach czerwonych nie podaje się poziomu cukru i stanowi to zwykle rodzaj „zagadki”. Olbrzymia większość najtańszej odmiany Porto - Ruby - jest czerwonym winem słodkim lub półsłodkim. Jednak większość Porto Tawny i LBV to wina wytrawne lub półwytrawne. W zależności od odmiany mają one barwę od ciemnoczerwonej (prawie brunatnej) do słomkowej. To co łączy z sobą wszystkie rodzaje Porto to mocny aromat wanilii, dębu i korzenny posmak.