Rioja region winiarski.


Winorośl uprawiana jest w tym regionie już od czasów rzymskich, świadczą o tym wykute w skałach kadzie fermentacyjne. Później produkcję win i nadzór nad jakością przejęły klasztory. Dodatkową reklamą dla win z regionu były setki tysięcy pielgrzymów zmierzających do Santiago de Compostela, którym serwowano trunki w miejscowych gospodach.


W 1560r plantatorzy założyli stowarzyszenie i porozumieli się sprawie standardowego oznaczania beczek gwarantującego autentyczność, gdyż zdarzały się próby podrabiania win. Prawdziwa rewolucja jakości nastąpiła jednak w drugiej połowie
XIX w. kiedy do produkcji zaczęto stosować metody zaczerpnięte z technologi bordoskiej. Proste regionalne wina stały się bardziej złożone i długowieczne. Tak powstała Rioja - jaką znamy dzisiaj.

AlkoholeSwiata.com / Rioha Region Winiarski

Połowa lat 80 tych XX wieku przyniosła wielkie inwestycje pozwalające robić czyste wina wysokiej jakości. Zainwestowany czas,energia i pieniądze sprawiły, że w 1991r. region podniesiono do statusu DOCa.

W regionie dopuszcza się uprawę siedmiu szczepów.

  • Czerwone: Tempranillo, Garnacha, Carinena, Graciano,
  • Białe: Macabeo, Malvasia, Garnacha Blanca.

Region dzieli się na trzy podregiony:Rioja Alta,Rioja Alavesa,Rioja Baja. Najlepsze Tempranillo i Graciano uprawia się w Alta i Alavesa na wysokości 600 m. i glebie gliniasto kredowej obfitującej w żelazo. Carinena i Garnacha rosną w gorętszej i niżej połozonej Rioja Baja. Dopuszczalna wysokość zbiorów to w przypadku win czerwonych 6500kg/ha, dla białych 9000kg/ha.


Klasyfikacja uwzględniająca proces dojrzewania.

  • Vino Joven/Roble – młode wino przeznaczone do szybkiej konsumpcji krótko lub wcale nie starzone w dębowych beczkach.Maksymalnie 6 miesięcy w beczce.
  • Crianza min.12 miesięcy beczka i rok butelka, białe i rosado min.6 miesięcy w beczce.
  • Reserva – wino dojrzewa co najmniej rok w beczce i w butelce min 2 lata w butelce. W sumie dojrzewa min.3 lata.
  • Gran Reserva min. 24 miesiące beczka i 36 miesięcy butelka, białe min.6 miesięcy beczka i 42 miesiące butelka.

Producent z regionu.

Bodega Fernandez de Pierola powstała w 1996 r. położona jest w Rioja Alavesa w niedaleko stolicy
Logrono. Tutejsze gleby to mieszanka gliny i kredy, co daje idealne warunki do uprawy
Tempranillo. Gęstość nasadzeń to 3200 krzewów na hektar. Firma stosuje własne grona w ilości
ok.50% resztę skupuje od winogrodników. Zbiór odbywa się ręcznie a fermentacja
przebiega w kontrolowanej temperaturze.


Nasze wina:

Pierola Blanco - Viura wino powstaje w wyniku zimnej fermentacji oraz dojrzewania w nowych beczkach na osadzie drożdżowym (fermentado en barrica). Posiada aromaty dojrzałych zielonych jabłek, cytrusów a także nuty tostów i wanilii od beczki. W ustach przyjemne, świeże o umiarkowanej kwasowości.


Pierola Crianza  Tempranillo - Fermentacja w temperaturze poniżej 30C,maceracja trwa 30 dni. Dojrzewa 18 miesięcy w beczkach z dębu amerykańskiego i francuskiego w butelce 6 miesięcy. Aromatyczne, dominującą nutą owoców leśnych,cedru oraz wanilii.


Pierola Reserva Tempranillo - różni się dłuższym okresem dojrzewania, 24 miesiące w beczkach i 12 miesięcy w butelce. Nos wyrazisty, wyczuwamy owoce leśne, rodzynki, skórę i nuty balsamiczne. W ustach zrównoważone ,eleganckie z akcentem słodkich przypraw na finiszu.