Rioja to dla Hiszpanów nie tylko wino. To duma narodowa, swoisty obiekt kultu i duma iberyjskiego winiarstwa. Dla fanów wina z tego kraju jest tym, czym Los prace Antonio Gaudiego dla wielbicieli architektury. Rioja występuje we wszystkich odcieniach – może być biała, różowa, chociaż najpopularniejsze wina z tego regionu to wina czerwone.


Rioja – historia regionu winiarskiego

Winorośl w tym regionie uprawiana była już za czasów Cesarstwa Rzymskiego. W czasach średniowiecza produkcję wina przejęły klasztory chrześcijańskie. Bliskość szlaku do Santiago de Compostela, którym podróżowało wielu turystów, stanowiła duży bodziec do rozwoju winiarstwa w tej okolicy.

W roku 1560 okoliczni plantatorzy założyli spółdzielnię i porozumieli się w sprawie standaryzacji oznaczeń beczek, w których było przechowywane wino z Rioja, ponieważ zdażały się próby jego podrabiania. Jednak prawdziwa rewolucja w tym regionie wydarzyła się dopiero w drugiej połowie XIX wieku, kiedy to do produkcji wina zaczęto stosować technologie zaczerpnięte z francuskiego regionu Bordeaux. Wtedy to właśnie proste, regionalne wina stały się bardziej złożone w smaku i zaczęły posiadać duży potencjał starzenia.

Szczepy dopuszczone do uprawy w Rioja

W regionie dopuszcza się uprawę siedmiu szczepów:
Czerwone:Tempranillo, Garnacha, Carinena, Graciano,
Białe: Macabeo(Viura), Malvasia, Garnacha Blanca.

Najlepsze Tempranillo i Graciano uprawia się w Alta i Alavesa, Carinena i Garnacha rosną w gorętszej i niżej położonej Rioja Baja.

Klasyfikacja win w regionu

Vino Joven/Roble – młode wino, które jest przeznaczone do szybkiej konsumpcji, raczej nie jest starzone w beczkach, ale jeśli jest, to czas starzenia nie przekracza 6 miesięcy
Crianza – czerowona Crianza dojrzewa w beczkach minimum 12 miesiecy beczka i rok w butelce, białe i różowe w beczce spędzają minimum 6 miesięcy
Reserva – wino dojrzewa co najmniej rok w beczce i minimum 2 lata w butelce
Gran Reserva – czerwone wina starzone przez minimum 24 miesiące w beczce i 36 miesięcy w butelce , białe wina spędzają minimum 6 miesięcy w beczce i aż 42 miesiące w butelce

Popularni producenci z regionu

Bodega Fernandez de Pierola powstała w 1996r położona jest w Rioja Alavesa, niedaleko stolicy Logrono. Tutejsze gleby to mieszanka gliny i kredy to daje idealne warunki do uprawy
Tempranillo.

Bodega Cune powstała w 1879 roku w miejscowości Haro. Posiada 545ha upraw w obszarach Rioja Alta i Rioja Alavesa. Uprawy znajdują się na glebie kredowo-gliniastej. Winiarnia stosuje tradycyjne metody produkcji, ale jednocześnie nie stroni od innowacji. Aktualnie produkcją wina zajmuje się piąte pokolenie winiarzy.

Bodega Bordon założona została 1890 roku w miejscowości Logrono przez Franco Espanolas oraz francuza Fryderyka Anglade Saurat z Bordeaux. Francusko-hiszpański projekt miał wypełnić lukę powstałą na rynku wina po upadku wielu bordoskich winnic zniszczonych przez filokserę. Wina zdobyły sławę i trafiały na stoły wielu znamienitych osobistości np.; Ernesta Hemingway'a, króla Alfonsa XIII. Wina z Bordon należą do ścisłej czołówki najlepszych w regionie.

Bodega Marques de Caceres jest synonimem postępu i nowoczesności. Historia Marques de Caceres sięga lat sześćdziesiątych XX wieku, kiedy do Rioja przybył jej założyciel, Enrique Forner. Wiedzę i doświadczenie nabył głównie w Bordeaux, w Haut-Medoc, gdzie jego rodzina posiadała Chateau Camensac (Grand Cru Classe), swoje doświadczenie postanowił wykorzystać w Hiszpanii. By stworzyć jak najlepsze warunki do produkcji i starzenia swych win, zaprosił do współpracy Emile Peynauda, jednego z najbardziej znanych francuskich enologów.
Zakładając winiarnię Bodega Marques de Caceres, Forner i Peynaud zdecydowali się odejść od klasycznego stylu Rioja. Zrezygnowali z beczek z amerykańskiego dębu i poszerzyli swą ofertę o wina białe i różowe.
Bodega Marques de Caceres znajduje się w miejscowości Cenicero, 20 km od Logrono w Rioja Alta. Ciężkie, żyzne gleby, duży wpływ Atlantyku oraz charakterystyczne dla tego miejsca niskie krzewy sprawiają, iż powstają tam dość mocne, ciemne i – co wyróżnia zwłaszcza Cenicero – zrównoważone wina.
To co zwraca szczególną uwagę w siedzibie Marques de Caceres to olbrzymie piwnice, w których dojrzewa wino. Wyposażone w 40 tys. dębowych beczek i około 10 milionów butelek zapewniają odpowiednie warunki maturacji trunków.

Wina z Rioja w naszej ofercie

Pierola Crianza to wytrawne wino produkowane w 100% z Tempranillo. Dojrzewa 18 miesięcy w beczkach z dębu francuskiego i amerykańskiego oraz 6 miesięcy w butelce.
Posiada aromatyczny charakter i jedwabistą taninę. Aromaty maliny, truskawki, wiśni, skóry, ziół i kawy.
Rekomendowane do pieczonych i grillowanych mięs, mięsnych zapiekanek, wędlin oraz serów.


Cune Crianza jest czerwonym kupażem Tempranillo 85%,Garnacha i Mazuelo 15%. Starzone jest przez 12 miesięcy w beczkach dębowych i sześć miesięcy w butelce, dopiero potem trafia do sprzedaży. Aromat stanowią czerwone jagody i subtelny beczkowy niuans.
W ustach finezyjne eleganckie o zrównoważonej kwasowości.
Rekomendowane do potraw pieczony i grillowany na bazie ciemnych mięs, wędlin, oraz półtwardych serów.
Wyróżnienia
Wine Advocate Robert Parker 90 pkt

Rioja Bordon Crianza jest blendem Tempranillo i Garnacha. Producentem jest Bodega Franco Espanolas, która zaliczana jest do najstarszych winiarni regionu. Wino starzone jest w małych beczkach z dębu amerykańskiego. Pachnie dojrzałymi owocami, nutą dębu i wanilii.
W ustach miękkie o dobrej strukturze i eleganckiej taninie, dominują smaki ciemnych owoców i przypraw.
Komponuje się z mięsami grillowanymi i smażonymi, makaronami, zapiekankami z warzyw i serem pecorino.
Wyróżnienia:
Medalla de Oro. Spanish Wines for Asia, Hong Kong: 2007

Marques de Caceres Reserva powstaje na bazie Tempranillo 85%, Garnacha 10% i Graciano 5% . Grona pochodzą z krzewów, których średni wiek to 30 lat. Dojrzewanie odbywa się w stosunkowo nowych beczkach z dębu francuskiego przez 20 miesięcy. Intensywne w aromacie, pełne owoców leśnych, cynamonu, gałki muszkatołowej i czekolady.
Na podniebieniu mięsiste, bogate w ciemne owoce i przyjemnie sycące. Znajdziemy też niuanse kawy, toffy oraz skóry.
Rekomendowane do dziczyzny, jagnięciny, wołowiny ciemnego drobiu, wędlin i półtwardych serów.
Wyróżnienia:
Wine Spectator 91 pkt/GUÍA PROENSA 2016 96 puntos: Reserva 2010