Winiarnie w Alzacji

Najbardziej wschodnim rejonem francuskiego zagłębia winiarskiego jest Alzacja. To dość specyficzny rejon, jego charakter determinuje zarówno położenie geograficzne, jak i historia. Alzacja to teren Francji otoczony z trzech stron przez sąsiadów: Niemcy i Szwajcarię. Burzliwa historia tego regionu to długowieczne walki między Francją a Niemcami o wpływy, zakończone dopiero z końcem I Wojny Światowej. Od tego czasu kraina ta leży w obrębie Republiki Francuskiej. Jednakże wpływy niemieckie są charakterystyczną cechą tego regionu, zarówno w kuchni alzackiej, jak i w winiarstwie.

W Alzacji panują idealne warunki do uprawy winogron. Wschodnia granica to Ren, który pomaga dostarczeniu odpowiedniej wilgotności. Zachodnia granica łagodne stoki górskie pasma Wogezy, zatrzymujące chłodne wiatry znad Atlantyku.

Niemieckie wpływy w Alzacji widać przede wszystkim w kuchni, w której charakterystycznymi daniami są: choucroute (szukrut) - kapusta kiszona podawana z różnego rodzaju mięsem: szynką, boczkiem, kiełbasą oraz Baeckeoffe - zapiekanka z ziemniaków, wieprzowiny i baraniny, podana w tradycyjnym alzackim naczyniu. Mięso jest wcześniej marynowane w winie i pieczone przez kilka godzin z piekarskim piecu.

Kolejnym niemieckim wpływem jest kształt butelek używanych w winiarstwie. To charakterystyczna, podłużna butelka „flute”, zastrzeżona dla win alzackich w roku 1972, bardzo przypominająca butelki używane w winiarstwie niemieckim.

Następną wyjątkową cechą winiarskiej Alzacji jest obecność na butelkach informacji o szczepach użytych winorośli. W przeciwieństwie do innych regionów Francji, alzackie wina są gównie jednoszczepowe. Wspominając o szczepach trzeba przypomnieć o odmianach pospolitych dla winiarstwa w Niemczech, a uprawianych w Alzacji. Uczciwie należy przyznać, że w rozpowszechnianiu Rieslinga, Gewurztraminera czy Sylvanera znacznie większy był udział Niemców.

Kolejnym podobieństwem między winiarstwem niemieckim i alzackim jest cukier resztkowy. Choć część winiarzy z regionu stara się robić wina wytrawne, to jednak Alzacja kojarzy się nam mocno drugoplanową kwasowością, doskonale równoważoną przez słodycz. Dzięki temu wina alzackie są uważane za najdelikatniejsze we Francji.            

 

Najpopularniejsze szczepy w Alzacji:

Gewurztraminer (kliknij i sprawdź naszą ofertę)

Gewurz z niemieckiego oznacza przyprawy, a traminer nawiązuje do włoskiego miasta z okolic którego wywodzi się ten szczep ( Tramino).Gewurztraminer cieszy się rosnącym powodzeniem i dlatego jest coraz chętniej uprawiany na całym świecie. Z pewnością jednak jego ziemią obiecaną jest właśnie Alzacja. Zawsze ma wysoką zawartość alkoholu i z reguły całkiem sporo słodyczy, często spotyka się Gewurztraminery nie tylko półwytrawne, ale wręcz półsłodkie. Powstają, również wersje słodkie z późnego zbioru. Wyczujemy w nim aromaty owoców liczi, płatków róży oraz nuty korzenne. Posiada umiarkowaną kwasowość i potencjał starzenia 5-8 lat. Wersje niezbyt słodkie dobrze łączą się z kuchnią azjatycką, drobiem (kaczka, gęś, indyk),wieprzowina, cielęcina, krabami, owocami morza i zapiekankami  z dodatkiem jajek. Wersje słodkie komponują się z foie gras, deserami oraz niebieskimi serami.

Riesling (kliknij i sprawdź naszą ofertę)

To biały szczep, z którego powstają najwspanialsze wina na świecie. Preferuje klimat chłodny i umiarkowany. W chłodnym klimacie cechuje się wysoką kwasowością aromatem zielonych owoców, minerałów, a także cytrusów. W klimacie umiarkowanym kwasowość pozostaje na podobnym poziomie, w nosie natomiast dominować będą cytrusy, brzoskwinia, morele, owoce tropikalne oraz nuty kwiatowe. W Rieslingu często wyczuwamy nutę petrolu, która jest typowa dla tej odmiany i nie stanowi wady wina. Riesling źle znosi starzenie w dębowych beczkach, więc w zasadzie takie wina należą do rzadkości. Riesling to doskonałe wino gastronomiczne, świetnie łączy się z tłustym drobiem, dzikim ptactwem, kuchnią azjatycką, owocami morza, wędlinami, rybami, daniami jajecznymi i sałatkami.

Pinot Gris (kliknij i sprawdź naszą ofertę)

Pinot Gris lub Pinot Grigio to będący mutacją Pinot Noir jest jedną z najbardziej popularnych odmian. We Włoszech popularność zdobyło wino w stylu cytrusowym, rześkim, niezbyt bogate, noszącego miano Pinot Grigio. Wzorcowe Pinot Gris powstają natomiast w Alzacji. To odmienny styl wina: pełne, bogate o różnorodnej palecie smaków i różnym stopniu wytrawności. Wina z Pinot Gris są bardzo bogate w aromaty cytrusów, jabłka, gruszki, brzoskwini, fiołków, róży, miodu, rodzynek oraz ziół. Takie wino sprawdzi się w towarzystwie kuchni azjatyckiej, skorupiaków, półtwardych serów, potraw słodko-kwaśnych i słono-słodkich.

Muscat (kliknij i sprawdź naszą ofertę)

To król słodkich win i jeden z najbardziej aromatycznych szczepów na świecie. Jest jedną z najstarszych odmian, a jej historia sięga starożytności. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa musca czyli mucha, ponieważ jej niesamowity zapach przyciąga owady. Charakteryzuje się umiarkowaną kwasowością i chociaż kojarzy się głównie z winami słodkimi, odmiany wytrawne powstają właśnie w Alzacji. W Włoszech pod nazwą Moscato powstają wina typu spumante i frizzante np: Moscato d'Asti. Paleta aromatów zachwyca: róża, geranium, kwiat pomarańczy, kolendra, jaśmin, lipa, wosk pszczeli, cytrusy oraz nuty perfum. W wersjach słodkich idealny do deserów, w wytrawnych do lekkich aromatycznych dań z ryb i drobiu. 

Pinot Blanc (kliknij i sprawdź naszą ofertę)

To  kolejny szczep z rodziny Pinotów, cechuje go stosunkowo niska kwasowość, delikatność i subtelność.. Najczęściej daje wina klasy codziennej ,choć zdarzają się ambitne wersje starzone w dębowych beczkach. Z tej odmiany powstają zarówno wina spokojne jak i musujące. Świetne, gdy nie chcemy łączyć win z potrawami. Udany mariaż stworzą: wędliny, duszone i gotowane ryby, sery kozie, fondue.                                                                                                                                                                      

Sylvaner 

Szczep pochodzący z Niemiec, szczególnie popularny w Frankonii. Jest niezwykle orzeźwiający i lekki z dyskretnym smakiem świeżych owoców. Kwasowość  w tego typu winach jest na wysokim poziomie. Najczęściej uprawiany jest w Niemczech, Alzacji, Austrii, Czechach i Słowacji. W Alzacji znajduje się jedyne Grand Cru przeznaczone dla Sylvanera i nosi nazwę Zotzenberg. Z powodzeniem pasuje do owoców morza, ryb, wędlin, bigosu, galaretki mięsnej i śledzia.

Pinot Noir 

Jedyna czerwona odmiana w Alzacji. Z reguły grona są bardzo jasne, ocierające się wręcz o różowość. Wyraźne aromaty truskawki, nieco nut zwierzęcych. Ambitni producenci próbują starzeć te wina w beczkach, co daje zaskakujące dobre efekty.  W kuchni komponuje się z grillowanymi rybami  (łosoś, tuńczyk, miecznik), dziki drobiem, kaczą i gęsiną, preferuje także miękkie sery.

Kolejna część opowieści o winiarskiej Alzacji już wkrótce.