Wyświetlanie 1–16 z 239 wyników
Likier
Likier pojawia się w niezliczonej liczbie koktajli, zapewniając im niezwykłą głębię smaku. Sprawdza się doskonale zarówno w temperaturze pokojowej, jak i zmrożone czy podawane na ciepło. W rękach zdolnego barmana, zamienia się w aksamitne ekstrakty o wielu niespodziewanych obliczach. Nocino z łupiną zielonych orzechów włoskich, Curaçao i Cointreau ze skórką pomarańczy, Sambuca z anyżem, Rosolio z płatkami róż, Amaretto z gorzkimi migdałami, Ratafià i Sherry z różnymi odmianami wiśni czy Limoncello ze skórką cytryny to tylko niektóre propozycje z ogromnej oferty likierów produkowanych na całym świecie.
Krótka historia likieru
Podobnie jak w przypadku innych alkoholi, historia likieru jest ściśle związana z rozwojem i udoskonalaniem technik fermentacji i destylacji na przestrzeni wieków. Początkowo likiery były wytwarzane w celach leczniczych. Jako medykamenty, miały za zadanie łagodzić różnego rodzaju dolegliwości. Stąd też trunki te miały z reguły nieprzyjemny smak i równie przykry aromat. Z czasem jednak spożycie likierów wykroczyło poza cele medyczne, zyskując popularność na dworach książęcych i królewskich. Od przełomu XIX i XX wieku możemy zauważyć większą demokratyzację likierów. Od tego momentu rozpoczęła się produkcja na szeroką skalę i spożycie w równie dużych ilościach, zwłaszcza w mniej uprzywilejowanych warstwach społecznych.
W dzisiejszych czasach różnorodność dostępnych na rynku likierów przyprawia o niemały zawrót głowy. Możemy wybierać spomiędzy niezliczonej ilości trunków ziołowych, owocowych, kwiatowych, słodkich, gorzkich, śmietankowo-kremowych, jajecznych czy kawowych.
Jak powstaje likier?
Likier otrzymywany jest poprzez zmieszanie alkoholu, wody i cukru w zmiennych proporcjach, ze składnikami dodatkowymi – owocami, kwiatami, ziołami, nasionami, korzeniami i przyprawami. Składniki te uwalniają do alkoholu swoje smaki i aromaty. Dzięki temu nadają końcowemu produktowi wyjątkowy, unikalny charakter. Likiery owocowe są produkowane metodą infuzji – poprzez nasączanie owoców spirytusem, wchłaniającym ich smak, aromat oraz kolor. Bezbarwne likiery roślinne powstają natomiast w procesie klasycznej destylacji. Destyluje się je w alembikach lub metodą perkolacji, przeprowadzanej w urządzeniu przypominającym ekspres do kawy.
Aby alkohol mógł zostać zaliczony do grupy likierów, musi spełniać przyjęte normy w zakresie zawartości cukru (w zależności od likieru – minimum 70-100 g na litr) oraz alkoholu (co najmniej 15%). Likiery mogą być leżakowane lub od razu butelkowane do sprzedaży i spożycia.
Sposoby serwowania likieru
Czysty likier możemy spożywać zarówno w temperaturze pokojowej lub na ciepło, jak i schłodzony lub z dodatkiem lodu. Zależy to przede wszytskim od pory roku i indywidualnych upodobań smakowych. Tradycyjnie na zimno (prosto z zamrażarki) podaje się likiery cytrusowe, takie jak Limoncello. Inne gatunki tego trunku mogą natomiast smakować najlepiej rozcieńczone gorącą wodą. Zamieniają się wtedy w przyjemnie rozgrzewający, aromatyczny poncz.
Gorzkie, ziołowe likiery, sprawdzają się znakomicie jako aperitify. Dla pobudzenia apetytu powszechnie stosuje się, między innymi:
– Campari – gorzki włoski likier pomarańczowy o intensywnym smaku i niezwykle charakterystycznej barwie zachodzącego słońca;
– Pernod – intensywnie anyżowy francuski likier ziołowy;
– Aperol – gorzki, włoski likier ziołowy na bazie pomarańczy i rabarbaru;
– Cynar – słodko-gorzki włoski likier ziołowy na bazie karczochów;
– Prado – francuski likier o smaku lukrecji i anyżu.
Słodkie likiery smakują doskonale w towarzystwie deserów i rozgrzewających, aromatycznych napojów – kawy czy gorącej czekolady.
Likiery nadają charakter szerokiej gamie koktajli i drinków, dlatego warto mieć je w swoim domowym barku.
Jakie likiery znajdziesz w naszym sklepie?
Nasz sklep oferuje takie likiery jak:
- Likiery gruszkowe
- Likiery anyżowe
- Likiery arbuzowe
- Likiery bananowe
- Likiery borówkowe
- Likiery brzoskwiniowe
- Likiery chilli
- Likiery cynamonowe
- Likiery cytrynowe
- Likiery czekoladowe
- Likiery czereśniowe
- Likiery figowe
- Likiery grejpfrutowe
- Likiery jabłkowe
- Likiery jagodowe
- Likiery jajeczne
- Likiery kakaowe
- Likiery karczoch
- Likiery kawowe
- Likiery kiwi
- Likiery koka
- Likiery kokosowe
- Likiery korzenne
- Likiery limonkowe
- Likiery lychee
- Likiery malinowe
- Likiery mango
- Likiery maracuja
- Likiery melonowe
- Likiery miętowe
- Likiery migdałowe
- Likiery miodowe
- Likiery morelowe
- Likiery na bazie ginu
- Likiery na bazie koniaku
- Likiery na bazie rumu
- Likiery na bazie tequili
- Likiery na bazie whisky
- Likiery na bazie wódki
- Likiery orzechowe
- Likiery owocowe
- Likiery panna cotta
- Likiery pieprzowe
- Likiery pinacolada
- Likiery pistacjowe
- Likiery pomarańczowe
- Likiery porzeczkowe
- Likiery rabarbarowe
- Likiery różane
- Likiery słony karmel
- Likiery smakowe
- Likiery toffee
- Likiery truskawkowe
- Likiery waniliowe
- Likiery wiśniowe
- Likiery włoskie
- Likiery z czarnego bzu
- Likiery ziołowe
- Likiery żurawinowe