Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 299 PLN!

Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

Likiery waniliowe

 

Wanilia – trudno o bardziej rozpoznawalny i wysoko ceniony smak. Jedwabista konsystencja, łagodny aromat oraz możliwość mieszania z szeroką gamą składników sprawia, że likiery waniliowe stanowią obowiązkowy element w dobrze zaopatrzonym barku. Jak podawać te trunki i co warto wiedzieć o ich składnikach?

Wyraziste, pikantne i owocowe – likiery waniliowe mają wiele twarzy

Likiery waniliowe to wyjątkowo zróżnicowana rodzina alkoholi, którą łączy słodycz z lekko pikantnymi nutami oraz smakiem egzotycznych kwiatów. Trunków tych nie obejmują rygorystyczne przepisy, toteż oprócz minimalnego progu 15% zawartości alkoholu, mogą one zawierać dowolną kombinację dodatków smakowych oraz słodzących. Z tego powodu do likierów waniliowych można zaliczyć nie tylko trunki, w których to wanilia dominuje bukiet, ale również te, gdzie na pierwsze miejsce wysuwają się smaki owoców, kawy lub kwiatów. Oprócz tego, likiery waniliowe różnią się pod względem alkoholu, wykorzystanego jako podstawa dla procesu maceracji oraz mieszania. W niektórych przypadkach może być to nawet liczący ponad 10 lat trunek, który nadaje całości wyjątkowego smaku. Tak jest np. w przypadku wyrobów firmy Chambord.

Kolejną odmianą likierów waniliowych są alkohole z dodatkiem śmietanki. Można je odróżnić po nieprzejrzystej barwie i słowie „cream” na etykiecie. Warto jednak pamiętać, że niektóre francuskie trunki, których nazwa rozpoczyna się od wyrazu „cream”, odnoszą się zwykle do trunków, w których zwiększona zawartość cukru odpowiada za kremową konsystencję. Chociaż większość likierów waniliowych charakteryzuje się zawartością alkoholu na poziomie do 25%, niektóre trunki przekraczają granicę 30%. Wyższa zawartość alkoholu zapewnia wyjątkowe doznania smakowe oraz większą swobodę podczas mrożenia.

Jak podawać likiery waniliowe? 

Pierwszym i najbardziej znanym sposobem serwowania likierów waniliowych są oczywiście koktajle. Vanilla Martini, Anna Rum Baba, Vanilla-Bourbon, Vanilla-Bourbon Fizz czy Vanilla Old-Fashioned to kilka receptur, które można stworzyć z użyciem likierów waniliowych. Chociaż same alkohole z tej kategorii nie są starzone, wiele innych trunków wykorzystuje dębowe beczki podczas procesu leżakowania. Ten konkretny materiał wzbogaca bukiet smakowy o łagodne, pełne nuty, które doskonale komponują się z likierami waniliowymi. Jeżeli mamy do czynienia z mocniejszym lub droższym trunkiem, najlepiej podać go bez dodatków wraz z deserem lub zamiast niego.

Niektóre likiery waniliowe uzyskują wyjątkowy smak po schłodzeniu. Odmiany o wyższej zawartości alkoholu można nawet bez obaw umieścić na kilka godzin w zamrażarce. Alternatywą jest serwowanie likierów waniliowych na lodzie. Kolejnym sposobem wykorzystania tego trunku jest połączenie go z lodami, sorbetem lub innymi deserami. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać alkohol jako dodatek do kawy lub herbaty. Jest to dobry pomysł, zwłaszcza podczas chłodniejszych miesięcy. Likiery waniliowe znajdują również zastosowanie w kuchni.  Idealnie sprawdzają się podczas pieczenia ciast, wzbogacając smak o wyraziste nuty przypraw oraz kwiatów.

Twój koszyk
  • No products in the cart.
0