Rum, potocznie nazywany trunkiem piratów, pochodzi z Indii i Chin. Jego produkcja na masową skalę rozpoczęła się w XVII wieku w obrębie Morza Karaibskiego. 

  Popularność rumu z wyspy Barbados szybko przeniosła się do Ameryki. W 1664 roku otwarto tam pierwszą destylarnię. W związku z ogromnym zapotrzebowaniem na ten alkohol, zaczęło brakować trzciny cukrowej. To z kolei zaowocowało stworzeniem wielu nowych plantacji trzciny cukrowej i szybkim rozwojem tej odnogi rolnictwa.

  Wkrótce otworzono nowe destylarnie na Maderze, Madagaskarze, Jamajce oraz na Kubie. 

  Europie zaczęto produkować “rum” z buraków cukrowych. Obecnie, po wejściu w życie przepisów unijnych, rumem można określać jedynie alkohol wytwarzany z trzciny cukrowej. 

  Rum przeszedł też ogromną zmianę wizerunkową. Nie jest już kojarzony jako podstawowy składnik diety brytyjskich marynarzy. Przywodzi na myśl palmy i ciepłe kraje, dlatego uwielbiają go kobiety, nie tylko w klasycznych drinkach, jak Mojito czy Cuba Libre. Jest też pity często w salsotekach i klubach latino. Na Kubie jest tańszy od Coca Coli.

  Jak powstaje rum

  Rum tworzony jest ze sfermentowanego soku z trzciny cukrowej, koncentratu tego soku lub z melasy. Jego moc waha się pomiędzy 37,5% do nawet 81%. Trunek dojrzewa w beczkach po Bourbonie, beczkach dębowych lub zbiornikach ze stali nierdzewnej. 

  W związku z dojrzewaniem, rum można podzielić na cztery rodzaje: biały, złoty, ciemny i czarny. Biały – idealny do delikatnych drinków, swoją barwę zyskuje przez krótkie leżakowanie i późniejszą filtrację. Złoty – idealny do ciut mocniejszych drinków, leżakuje w beczce nawet do kilkunastu lat, ma barwę bursztynową. Ciemny – leżakowany w dębowych beczkach, jest to rum bardzo aromatyczny o barwie ciemnego bursztynu. Czarny – leżakowany w zwęglonych beczkach, produkowany z melasy, wykorzystywany w przemyśle spożywczym.

  W naszym sklepie znajdą Państwo rumy z wielu zakątków świata: od Jamajki, po Izrael, Kubę i Barbados. Oferujemy rumy od białych, po złote aż do ciemnych i czarnych.

   • ABUELO 7YO 40% 0,7L
   • ABUELO 12YO 40% 0,7L
   • BACARDI GINGER 32% 0,7L