Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

  Wyświetlanie 1–16 z 214 wyników

  Rum

  • MATUSALEM GRAN RESERVA 15YO 40% 0,7L

   MATUSALEM GRAN RESERVA 15YO 40% 0,7L

   149,00  Availability: w magazynie
  • Stroh Jagertee 1 liter 40%

   Stroh Jagertee 1 liter 40%

   109,00  Availability: w magazynie
  • Zacapa 23Y 40% 0.7L

   Zacapa 23Y 40% 0.7L

   299,00  Availability: w magazynie
  • KRAKEN BLACK SPICED 40% 0,7L

   KRAKEN BLACK SPICED 40% 0,7L

   114,00  Availability: w magazynie
  • PIRATE'S GROG SPICED

   PIRATE’S GROG SPICED 37,5% 0,7L

   129,00  Availability: w magazynie
  • PRESIDENTE MARTI 23YO 40%

   PRESIDENTE MARTI 23YO 40% 0,7L

   239,00  Availability: w magazynie
  • EMPEROR MAURITIAN HERITAGE 40%

   EMPEROR MAURITIAN HERITAGE 40% 0,7L

   185,00  Availability: w magazynie
  • BOTUCAL RESERVA EXCLUSIVA 40% 0,7L

   BOTUCAL RESERVA EXCLUSIVA 40% 0,7L

   209,00  Availability: w magazynie
  • MATUSALEM INSOLITO WINE CASK

   MATUSALEM INSOLITO WINE CASK 40% 0,7L

   179,00  Availability: w magazynie
  • EMPEROR MAURITIAN SHERRY FINISH

   EMPEROR MAURITIAN SHERRY FINISH 40% 0,7L

   159,00  Availability: w magazynie
  • DOS MADERAS PX

   DOS MADERAS PX 5+5 40% 0,7L

   189,00  Availability: brak w magazynie
  • BOTRAN COBRE 45% 0,7L

   BOTRAN COBRE 45% 0,7L

   259,00  Availability: w magazynie
  • PRESIDENTE MARTI 19YO

   PRESIDENTE MARTI 19YO 40% 0,7L

   219,00  Availability: w magazynie
  • OPTIMUM BLANCO 1L

   OPTIMUM BLANCO 37,5% 1L

   65,00  Availability: w magazynie
  • OPHYUM GRAND PREMIERE RHUM

   OPHYUM GRAND PREMIERE RHUM 12YO 40% 0,7L

   239,00  Availability: w magazynie
  • NATION JAMAICA 5YO

   NATION JAMAICA 5YO 50% 0,7L

   279,00  Availability: w magazynie

   

  Rum to trunek, który z miejsca kojarzy się ze słonecznymi plażami, żeglarzami oraz pirackimi okrętami pod czarną banderą. To również nieodłączny składnik takich drinków jak Mojito czy Daiquiri, co dowodzi popularności rumu nie tylko na morzu, ale również na lądzie. Co warto wiedzieć o tym niezwykłym trunku?

  Z Barbadosu na pokład galeonu – w jaki sposób rum stał się ulubionym napojem żeglarzy?

  Początków rumu można doszukiwać się na Malajach, w Indiach, a także na Bliskim Wschodzie. Wszak mieszkańcy Zachodniej Europy poznali trzcinę cukrową podczas krucjat pod koniec XI wieku. Jednakże miejscem narodzin współczesnego rumu są XVII-wieczne Karaiby. A dokładniej Barbados, gdzie destylowany był alkohol o nazwie „kill-devil” lub „rumbullion” – ta druga nazwa wkrótce została skrócona do pierwszych trzech liter. Ze względu na wysoką zawartość alkoholu, rum szybko stał się trunkiem, który po rozcieńczeniu wodą wydawano żeglarzom angielskiej Royal Navy. Był ku temu praktyczny powód. Mocny trunek zajmował znacznie mniej miejsca niż piwo, a jego wytwórnie znajdowały się na Karaibach.

  Trunek ten był wyjątkowo mocny i zawierał powyżej 57% alkoholu. Sprawdzano to za pomocą prochu strzelniczego, który nasączano rumem. Jeżeli po przystawieniu ognia proch zaczynał się palić, oznaczało to, że alkohol spełnia wymagania floty. Piraci oraz korsarze, którzy szybko pojawili się na karaibskich wodach, także przejęli te obyczaje. Tym sposobem rum na zawsze powiązany został ze złotą epoką żaglowców.

  Na lodzie czy w drinku – jak najlepiej cieszyć się rumem? 

  Rum to napój alkoholowy, który powstaje z destylatów soku, syropu lub melasy z trzciny cukrowej. Minimalnej zawartości alkoholu wynosi 40% – chociaż wciąż można spotkać butelki zawierające rum o tradycyjnej mocy 57%. Ze względu na podstawowy składnik wykorzystywany do produkcji, bukiet smakowy zawiera nuty karmelizowanego cukru, a także owoców, kwiatów czy karmelu. Zależy to od rodzaju beczek, w których leżakował rum. Warto jednak pamiętać, że proces destylacji skutecznie redukuje słodycz trzciny cukrowej. Zatem sięgając po butelkę rumu, nie zawsze będziemy mieli do czynienia ze słodkim trunkiem. W kwestii podawania rumu należy trzymać się takich samych wytycznych, jak w przypadku innych alkoholi o mocy powyżej 40%. To, że rumy zazwyczaj są młodsze od innych trunków z tej kategorii, związane jest z faktem, że w ciepłym klimacie dojrzewa on znacznie szybciej. Rum najlepiej serwować:

  – samodzielnie – zwłaszcza jeżeli nabyliśmy butelkę rumu wysokiej klasy z takiej destylarni jak np. Mount Gay, czyli najstarszego wytwórcy tego alkoholu na świecie;

  – z odrobiną wody lub lodem – jeżeli rum ma powyżej 45% zawartości alkoholu, najlepiej jest go nieco rozcieńczyć. Pozwoli to wydobyć wszystkie nuty smakowe i cieszyć się zróżnicowanymi doznaniami podczas degustacji;

  – w drinku – wspomniane wcześniej Mojito to absolutny klasyk letnich koktajlów, które idealnie sprawdzi się w gorące dni. Daiquiri, Piña Colada czy Dark ‘n Stormy to kombinacje obowiązkowe dla miłośników rumu.

  Jaki rodzaj rumu wybrać, aby jak najlepiej cieszyć się smakiem? 

  – Biały/srebrny rum – to lekki, młody, wytrawny i niezbyt słodki trunek, który najlepiej pić w drinkach lub zmieszany z napojami gazowanymi. Zwykle spędza do roku w pojemnikach ze stali nierdzewnej lub dębowych beczkach, co sprawia, ze staje się łagodniejszy.

  – Ciemny rum – zazwyczaj długo leżakowany, gęsty, obdarzony pełnym smakiem przypraw alkohol, można śmiało serwować samodzielnie, z lodem lub pod postacią koktajli. Ciemne rumy są wytwarzane z użyciem tradycyjnych destylatorów kotłowych. Następnie dojrzewają zwykle od trzech do dwunastu lat w dębowych beczkach, co tworzy wyjątkowo bogaty bukiet smakowy.

  – Złoty rum – ten trunek to, całkiem dosłownie, złoty środek pomiędzy dwoma powyższymi skrajnościami. Zrównoważony smak oraz złocista barwa czyni z niego doskonały wybór na każdą okazję.  Okres dojrzewania zapewnia liczne doznania smakowe podczas degustacji z wodą lub lodem. Złote rumy zwykle leżakują od jednego do trzech lat, ale bardziej ekskluzywne odmiany spędzają w beczkach nawet dwanaście lat lub więcej.

  – Spiced rum – to napój alkoholowy, który może powstać z dowolnej odmiany rumu, która została wzbogacona solidnym zastrzykiem smaku owoców lub przypraw. Tego typu trunki są zazwyczaj słodsze i łagodniejsze, przez co idealnie nadają się do mieszania drinków.

  – Navy rum – pod tą nazwą kryje się bardziej tradycyjny, mocniejszy rum inspirowany trunkiem, który otrzymywali żeglarze na pokładach okrętów wojennych. W tej kategorii można znaleźć nawet odmiany butelkowane z mocą 57%, które nawiązują do morskiej przeszłości rumu.

  Shopping cart close