Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 250 PLN!

    Wyświetlanie wszystkich wyników: 7

    Whisky indyjska

    • AMRUT RAJ IGALA 40% 0,7L

      AMRUT RAJ IGALA 40% 0,7L

      189,00  Availability: w magazynie
    • AMRUT PEATED SINGLE MALT MADEIRA FINISH

      AMRUT PEATED SINGLE MALT MADEIRA FINISH 50% 0,7L

      479,00  Availability: w magazynie
    • AMRUT INDIAN 46% 0,7L

      AMRUT INDIAN 46% 0,7L

      219,00  Availability: w magazynie
    • AMRUT KADHAMBAM 2ND EDITION 50% 0,7L

      AMRUT KADHAMBAM 2ND EDITION 50% 0,7L

      389,00  Availability: brak w magazynie
    • Amrut Peated Single Malt

      AMRUT PEATED SINGLE MALT 46% 0,7L

      229,00  Availability: brak w magazynie
    • Amrut Portonova

      AMRUT PORTONOVA 62,1% 0,7L

      409,00  Availability: brak w magazynie
    • PAUL JOHN NIRVANA SINGLE MALT 40% 0,7L

      PAUL JOHN NIRVANA SINGLE MALT 40% 0,7L

      149,00  Availability: brak w magazynie

    Gdy mowa o złocistym trunku, zazwyczaj na myśl przychodzi Szkocja, Irlandia oraz Stany Zjednoczone.  Jeżeli jednak chcemy poznać największy rynek zbytu tego alkoholu, trzeba skierować wzrok na Azję. Pierwsze miejsce, pod względem sprzedaży, zajmują Indie. Wyprzedzają one USA o 10 milionów sprzedanych butelek w skali roku i zajmującą trzecią lokatę Brazylię o 54 miliony butelek. Whisky indyjska w ostatnich latach stała się gorącym tematem wśród smakoszy, podczas gdy coraz szersza oferta wytwórców z Indii, zachęca do zapoznania się z tymi egzotycznymi trunkami.

    Czym wyróżnia się whisky indyjska? 

    Pierwsza i najważniejsza rzecz, która wyróżnia whisky indyjską, to jej profil smakowy. Jest on znacznie słodszy od produktów ze Szkocji, co stanowi dobrą wiadomość dla amatorów smaków rodem ze Speyside. Whisky indyjska charakteryzuje się mocnymi nutami karmelu, wanilii, brązowego cukru oraz owoców. Przede wszystkim tych, które w Szkocji nie występują, a zatem bananów, mango i ananasów. Ze względu na krótszy czas dojrzewania, whisky indyjska jest lżejsza w smaku, w porównaniu do swoich odpowiedników ze Szkocji. Wszystkie te cechy związane są z unikalnymi warunkami, jakie ukształtowały destylarnie z subkontynentu.

    Na samym początku trzeba zaznaczyć, że termin indyjska whisky przez długi czas nie był akceptowany poza samymi Indiami. Trunek ten był bowiem uzyskiwany z melasy, a nie ze zboża. Nie spełniał również europejskich wymogów odnośnie trzyletniego okresu starzenia w beczkach. I o ile od połowy lat 90. destylarnie uzyskały szerszy dostęp do zbóż, a Indie w ostatnich latach stały się poważnym graczem na rynku upraw, krótki czas leżakowania stał się jedną z cech charakterystycznych whisky indyjskiej. Odpowiada za to ciepły, wilgotny klimat.  Przyczynia się on do znacznie szybszego parowania alkoholu, w porównaniu do warunków panujących w Szkocji. Z tego powodu whisky indyjska leżakuje krócej niż jej europejskie odpowiedniki, przez co wyróżnia się rześkim bukietem. Obecnie jednak wysokiej klasy trunki z Indii nie ustępują w niczym tradycyjnym markom.

    Jak powstała whisky indyjska? 

    Historia whisky indyjskiej powiązana jest z obecnością Brytyjczyków w tym kraju. W XIX wieku sprawowali oni niepodzielną władzę nad ziemiami należącymi niegdyś do Marathów oraz Mogołów. Złocisty trunek naturalnie cieszył się naturalnie popularnością wśród Anglików, jednakże ograniczenia związane z wykorzystaniem zboża sprawiły, że whisky indyjska była mieszana z alkoholem wytwarzanym z melasy, co stworzyło nietypowy smak tego trunku. Dopiero w latach 80. XX wieku destylarnia Amrut rozpoczęła produkcję single maltów. Pierwsze butelki trunku nie miały oznaczenia wiekowego. Zdecydowały o tym trzy czynniki.

    Pierwszym był fakt, że dopiero rozwijała się kultura picia single maltów wśród odbiorców, przez co whisky indyjską mieszano z innymi trunkami. Sektor alkoholowy nie stanowił priorytetu dla rządu, przez co wytwórcy musieli eksperymentować z nowymi metodami destylacji. Przyczyniło się to do stosunkowo  powolnego rozwoju przemysłu. Whisky indyjska dopiero w ostatnich dekadach rozwinęła skrzydła. Można to najlepiej zauważyć po dacie międzynarodowej premiery pierwszego, pełnokrwistego single malta od wytwórni Amrut – 24 sierpnia 2004 roku. Trzecim czynnikiem były wspomniane już uwarunkowania klimatyczne, które utrudniają długotrwałe leżakowanie. Mimo tych trudności, już rok po wypuszczeniu na rynki międzynarodowe, whisky indyjskie trafiły na listę najlepszych trunków na świecie, co jest najlepszym dowodem ich jakości.

    Shopping cart close