Twój koszyk
- No products in the cart.
Podsumowanie:
0,00 zł
Polecane produkty
Wyświetlanie 1–16 z 77 wyników
Mianem win białych określa się alkohole, które przyjmują barwę od żółtej, poprzez niemalże przezroczystą aż po odcienie jasnego brązu. Co ciekawe, choć sam odcień kolorystyczny tego trunku wcale na to nie wskazuje, wina białe mogą być wytwarzane również z czerwonych odmian winogron! Co warto wiedzieć o tym alkoholu, który ma wielu koneserów na całym świecie?
Wina białe to alkohol, który towarzyszy ludzkości od bardzo dawna. Pierwsze wiarygodne ślady produkcji i spożywania tego trunku kierują nas do terenów, gdzie w dniu dzisiejszym znajduje się Iran. Pochodzą one sprzed około 7500 lat. Choć na podstawie tych odkryć archeologicznych trudno stwierdzić w 100%, kiedy dokładnie rozpoczęto produkcję win białych, to mamy dość jasny dowód, że trunek ten istniał na długo przed naszą erą!
Jeśli chodzi o techniki wytwarzania alkoholu, jakim są wina białe, które są powszechnie stosowane (po wprowadzeniu pewnych unowocześnień), to zawdzięczamy je starożytnym Grekom. To właśnie na recepturach pochodzących ze słonecznego Peloponezu opierali się Rzymianie, którzy byli wielkimi wielbicielami win białych. Co ciekawe, Grecy traktowali ten alkohol nie tylko jako doskonały napitek na wiele okazji, ale również… w formie leku. Swoim pacjentom wina białe przepisywał Hipokrates! Prawdziwy renesans białego wina nastąpił w XIX wieku, kiedy to rewolucja przemysłowa wpłynęła korzystnie na stan majątkowy większości ludzi. Prawdziwi koneserzy win białych mogli pozwolić sobie na zakup droższych trunków, a winiarnie produkowały wysokiej klasy alkohole dla swojej klienteli.
Sposób wytwarzania win białych uzależniony jego od tego, czy chcemy uzyskać trunek słodki czy wytrawny. W tym pierwszym przypadku producentom białego wina zależy na uzyskaniu jak najsłodszego aromatu. W tym drugim – na wytworzeniu trunku o charakterystycznym, nieco kwaskowatym smaku. Jeszcze zanim dojdzie do fermentacji właściwego alkoholu, niezbędna jest dokładna obróbka. Mielenie i szypułkowanie, tłoczenie i klarowanie moszczu. Nim białe wina trafią do klienta, przechodzą przez wiele etapów ich produkcji!
Dobór odpowiedniego trunku do posiłku ma ogromne znaczenie nie tylko z punktu widzenia szeroko rozumianych przyzwyczajeń. Ważny jest także aspekt odpowiedniej kompozycji smaków. Co do zasady przyjmuje się, że wino białe pije się do jasnych mięs: drobiu lub owoców morza, ale również do serów czy zimnych płyt. Nie popełnimy faux pas serwując białe wino przed właściwym posiłkiem. Jest ono odpowiednim wyborem bez względu na porę dnia: białe wino podaje się zarówno do obiadów, jak i kolacji czy słodkich przekąsek lub deserów. Co ważne, białe wino świetnie sprawdzi się również jako dodatek do dań. Będzie ono doskonałym wyborem do podduszenia białego mięsa czy element łagodnego, lekkiego dressingu do sałatki.