Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 250 PLN!

    Wyświetlanie jednego wyniku

    Madeira

    • Madeira Marvilla 19% 0.75L

      Madeira Marvilla 19% 0.75L

      77,00  Availability: brak w magazynie

     

    Bogata historia, niezwykła lokalizacja oraz unikalny smak sprawiły, że trunki Madeira zyskały sobie reputację jednych z najbardziej rozpoznawalnych wzmacnianych win na świecie. Chociaż nie tak popularne, jak alkohole z Włoch, Hiszpanii oraz regionu Duoro, trunki z Madeiry stanowią prawdziwą gratkę dla miłośników wyrazistego, głębokiego smaku.

    Czym wyróżniają się wina  Madeira? 

    Madeira to niewielka wyspa o ogromnym znaczeniu dla historii wina. To właśnie tutaj powstał unikalny rodzaj wzmacnianego trunku, który święcił swoje największe tryumfy wraz ze złotą erą żaglowców. Pomimo skromnych rozmiarów, wyspa jest domem dla czterech stylów wina. Wzięły one swoją nazwę od szczepów winogron, używanych podczas produkcji – Sercial, Verdelho, Bual i Malvasia. Kolejność w tym wypadku jest nieprzypadkowa. Opisuje ona smak win w kolejności od najbardziej wytrawnego do najsłodszego wariantu. Warto nadmienić, że na wyspie produkowane są zarówno trunki pochodzące z jednej odmiany, jak i kupaże. Te ostatnie powstają zwykle ze zmieszania jednej z czterech klasycznych odmian z winogronami Tinta Negra Mole.

    Owoce te przy odpowiedniej obróbce mogą z powodzeniem naśladować smak pozostałych szczepów. Tinta Negra Mole została sprowadzona na Madeirę, aby odbudować winnice po katastrofalnej pladze filoksery. Jak na ironię – przyczyniło się to nieomal do porzucenia uprawy pozostałych winogron. Obecnie wina z Madeiry muszą spełniać szereg wymogów dotyczących składu oraz sposobu dojrzewania. Jeżeli na butelce pojawia się słowo Sercial, Verdelho, Bual lub Malvasia, oznacza to, że wino powstało w 85% z danej odmiany winogron. Profil smakowy win może się różnić pod względem słodyczy, ale na ogół znajdziemy w nim nuty karmelu, brzoskwini, orzechu, skórki pomarańczowej oraz brązowego cukru.

    Historia wina Madeiry 

    Madeira to wyspa, która do roku 1419 pozostawała niezamieszana przez ludzi. Dopiero portugalscy żeglarze, zepchnięci z kursu przez sztorm, przybili do brzegu, szukając schronienia przed niepogodą. Wkrótce potem żaglowe powróciły z kolonistami. Zamienili oni Madeirę w port dla okrętów płynących w stronę kolonii w Nowym Świecie. Przez około dwa stulecia uprawy win z wyspy nie zyskały sobie większego rozgłosu, ale wraz ze wzrostem kolonialnego imperium Portugalii, wyspa zyskała strategiczne znaczenie – podobnie jak produkowane tam trunki. Konieczność długich podróży morskich stworzyła nowy zestaw problemów, gdyż wina kwaśniały w ładowniach. Aby temu zapobiec, trunki z Madeiry zaczęto wzmacniać destylatem, co zapewniło im wyjątkową żywotność.

    Oprócz wyższej zawartości alkoholu wina te wyróżniają się również specyficznym rodzajem leżakowania. Wedle legendy beczka wzmacnianego trunku opłynęła świat i została otwarta dopiero na Madeirze, ku wielkiemu zaskoczeniu kapitana, który z miejsca rozsmakował się w winie. Z tego powodu alkohole z Madeiry nazywano „Vinho da Roda”. Dosłownie „Wino, które zatoczyło krąg (wokół świata)”. Jako że wysyłanie beczek alkoholu w taką podróż było ryzykowne, opracowano specjalny system leżakowania beczek. Naśladuje on wielotygodniowy wpływ ciepłych, tropikalnych akwenów na wino.

    Shopping cart close