Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 299 PLN!

Wyświetlanie jednego wyniku

Wina z Sycylii

 

Od wieków Sycylia stanowi jeden z najbardziej niezwykłych regionów w basenie Morza Śródziemnego. Tutaj krzyżowały się wpływy antycznej Grecji, Fenicji, Rzymu, Arabów, Normanów oraz Hiszpanów. Wina z Sycylii, choć do niedawna znajdujące się poza głównymi nurtami, obecnie wkraczają na sklepowe półki, przynosząc ze sobą zestaw unikalnych cech.

Co warto wiedzieć o winach z Sycylii? 

Przez długi czas wina z Sycylii nie cieszyły się zbyt dobrą sławą. Plantatorom zależało na obfitych zbiorach, co pozwalało eksportować owoce, moszcz oraz tanie trunki poza granice wyspy. Jednakże z w latach 90. XX wieku sycylijscy winiarze postanowili stworzyć katalog alkoholi, które przykują uwagę koneserów. Owocami tej pracy są 23 marki wina z Sycylii o apelacji DOC oraz Cerasuolo di Vittoria o najwyższej apelacji DOCG. To uczyniło z wyspy jeden z najprężniej rozwijających się regionów na winiarskiej mapie nie tylko Włoch, ale i całej Europy. Na terenie Sycylii – pomimo gorącego i suchego klimatu – można spotkać obfitość czerwony oraz białych winogron. Dzięki temu wina z Sycylii oferują wyjątkową wszechstronność.

Z czego powstają wina z Sycylii?

Oto najczęściej spotykane odmiany owoców, z których produkowane są trunki na Sycylii:

– Nero d’Avola – to najpopularniejsza odmiana czerwonych winogron, z których produkuje się Cerasuolo di Vittoria. Jest to jedyne wino sycylijskie o apelacji DOCG. Mocna budowa i zawartość tanin, połączona ze smakiem wiśni, śliwki, tytoniu, lukrecji oraz ostrych papryczek, tworzy wytrawne połączenie dla miłośników wyrazistych trunków;

– Grillo – to dziecko nadmorskich winnic, które pozwala stworzyć białe wina sycylijskie. Łączy ono w sobie wytrawny smak, umiarkowaną budowę oraz fenomenalny bukiet smakowy cytrusów, tymianku, soli oraz minerałów. Wystarczy łyk, aby zrozumieć, ile ma od zaoferowania sycylijska gleba;

– Catarratto – słodki bukiet tych białych winogron nadaje się idealnie do produkcji wytrawnych. Średnio zbudowane trunki o smaku cytrusów, jabłek, brzoskwini, suszonych kwiatów oraz miodu. To z odmian Grillo oraz Catarratto powstaje znane deserowe wino z Sycylii – Marsala i szereg wytrawnych trunków o apelacji DOC;

– Nerello Mascalese – to odmiana winogron odpowiedzialnych za bodaj najbardziej rozpoznawalne z win sycylijskich. Szczep ten uprawiany jest na zboczach Etny. Wulkaniczna gleba tworzy bukiet łączący suszoną wiśnię, skórkę cytrynową, tymianek, przyprawy oraz mocne nuty mineralne. Dzięki temu wina Nerello Mascalese doskonale nadają się do starzenia w beczkach.

Róg obfitości – historia win z Sycylii

Początki wina sycylijskich giną w pomroce dziejów, gdyż dzika winorośl była obecna na wyspie na długo przed pojawieniem się ludzi. Zapewne już w epoce brązu Sykanowie zajmowali się wyrobem trunku z winogron. Jednakże dopiero przybycie Fenicjan w VIII wieku przed naszą erą wiązało się z symbolicznym początkiem win z Sycylii. Ci odważni żeglarze i kupcy doskonale opanowali uprawę winorośli, co uczyniło z nich jednych z najwcześniejszych specjalistów w dziedzinie winogrodnictwa. Kolejnym punktem zwrotnym w historii win z Sycylii była kolonizacja ze strony antycznych Greków, którzy nie tylko przywieźli ze sobą sadzonki, takie jak m.in. uprawiana do dziś Catarratto. Za panowania Rzymu, Sycylia pełniła funkcję zaplecza rolniczego i dostarczała trunków w odległe zakątki Imperium aż do VIII wieku naszej ery, gdy Arabowie rozpoczęli podbój wyspy, odbierając wyspę Cesarstwu wschodniorzymskiemu. Pod rządami muzułmanów produkcja wina straciła wiele ze swego splendoru, ale odzyskała wigor wraz z podbojem Sycylii przez odległych potomków wikingów, Normanów.

Roger II oraz jego następcy szybko docenili walory win sycylijskich i zadbali o ich rozwój. Gdy wyspa trafiła pod panowanie korony aragońskiej, rozpoczęła się era eksportu na europejskie rynki. Niestety złota epoka win sycylijskich dobiegła końca wraz z przejęciem władzy przez Hiszpanów. Mimo tego w XVII wieku wzmacniana Marsala stała się symbolem prestiżu po drugiej stronie Atlantyku i jako pierwsze wino sycylijskie (oraz włoskie) podbiło Nowy Świat. Plaga filoksery położyła kres srebrnej erze trunków z Sycylii, jednakże od drugiej połowy XX wieku lokalni winiarze rozpoczęli mozolny proces przebudowy plantacji, czerpiąc pełnymi garściami z nowoczesnych rozwiązań oraz obfitości lokalnych odmian winorośli.

Twój koszyk
  • No products in the cart.
0