Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

  Wyświetlanie jednego wyniku

  Alentejo

   

  Region Alentejo zajmuje około jednej trzeci Portugalii i słynie z produkcji doskonałych czerwonych trunków. Imponujący rozmiar łączy się z wielowiekową tradycją wytwarzania alkoholu. Historia ta sięga czasów rzymskich. Wina Alentejo stanowią kwintesencje portugalskiego stylu. A ich różnorodność sprawia, że region ma coś do zaoferowania wszystkim miłośnikom trunków.

  Tysiące lat wiedzy – wina Alentejo 

  Wina z regionu Alentejo cieszą się wyjątkową reputacją nie tylko w samej Portugalii. Krytycy z całego świata są zgodni, że alkohole wyprodukowane według regulacji DOC (Denominacao de Origem Controlada), stanowią śmietankę win Alentejo. Trunki te zasłużenie osiągają wysokie ceny, które odzwierciedlają ich jakość. Ze względu na ogromną różnorodność w obrębie regionu, miejscowi wytwórcy dostarczają zarówno czerwonych, białych, różowych, jak i musujących win, ale obszar ten słynie przede wszystkim ze swoich wytrawnych, czerwonych trunków. Powstają one zwykle ze szczepów Castelao, Aragonez (Tempranillo) oraz Trincadeira. Często trunki powstają też w wyniku zmieszania ich w różnych proporcjach.

  Klasyczne wina Alentejo cechują się doskonałym balansem pomiędzy kwaśnością, taninami oraz zawartością alkoholu. Oferują też głęboki bukiet dojrzałych owoców. Wszystko za sprawą ciepłego, słonecznego klimatu regionu , który pozwala na szybkie dojrzewanie owoców. Miejsce to od wieków umożliwia uprawę winorośli. Prawdopodobnie z tego obszaru sprowadzano trunki, które cieszyły się uznaniem w czasach świetności Rzymu. Niska gęstość zaludnienia sprawia, że region Alentejo stał się domem dla wielu winiarni, które produkują trunki nie tylko według rygorystycznych wytycznych DOC. VR (Vinho Regional) to kategoria pozwalająca na większą swobodę podczas produkcji, dzięki czemu podczas blendowania wykorzystywane są zagraniczne odmiany winogron.

  Profil smakowy win Alentejo

  Najpopularniejszymi wyrobami winnic z Alentejo są naturalnie czerwone trunki. Charakteryzują się mocnym i wyrazistym smakiem, podkreślonym przez stosunkowo wysoką zawartość alkoholu – zwykle w przedziale 13-15%. Intensywny bukiet powstaje z dojrzałych nut owoców oraz przetworów, które zostały okraszone solidną szczyptą przypraw. Ze względu na fakt, że czerwone wina z tego regionu dobrze znoszą dojrzewanie w dębowych beczkach, podczas degustacji można się spodziewać nut wanilii, kawy oraz czekolady. Profil smakowy sprawia, że butelkę wytrawnego, czerwonego wina najlepiej połączyć z wołowiną oraz czerwonymi mięsami niezależnie od ich tłustości. Obecność tanin pozwoli cieszyć się nawet soczystymi stekami. Białe oraz różowe wina Alentejo są odpowiednio lżejsze od swoich czerwonych odpowiedników, ale wciąż zachowują stosunkowo mocną budowę, wyższą zawartość alkoholu oraz często dojrzewają w dębowych beczkach. W regionie powstają również musujące trunki Espumante, które łączą wytrawność z rześkim smakiem tropikalnych owoców. Niezależnie od koloru, wina Alentejo łączy mocny charakter oraz intensywny bukiet, oferujący złożone doznania podczas degustacji.

   

  Shopping cart close