Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 250 PLN!

    Wyświetlanie wszystkich wyników: 3

    Catarratto

    • -18%
      Santagostino Baglio Soria DOC

      SANTAGOSTINO BAGLIO SORIA DOC 13% 0,75L

      65,00  Availability: w magazynie
    • MARTINI ROSATO

      MARTINI ROSATO 14,4% 1L

      42,99  Availability: brak w magazynie
    • MARSALA FINE PELLEGRINO

      MARSALA FINE PELLEGRINO 17% 0,75L

      54,99  Availability: brak w magazynie

     

    Jeden z najstarszych, zdaniem doświadczonych twórców wina, szczepów z których powstają wina, jest catarratto. To odmiana białej winorośli, rosnąca na słonecznej Sycylii i stanowiąca około 30% spośród wszystkich uprawianych we Włoszech winorośli. Dzięki dostępowi do dużej dawki promieni słonecznych, owoce tego szczepu są orzeźwiające, słodko-cierpkie w smaku, z wyraźnie wyczuwalnymi, owocowymi nutami. Wina wytwarzane ze wspomnianej winorośli powstają głównie w zachodniej części Sycylii: w okolicach Palermo czy Trapani.

    Czym dokładnie jest catarratto? 

    Catarratto to rodzaj winorośli, powszechnie wykorzystywanej w winiarstwie na Sycylii, która może stanowić nawet około 46% wszystkich winorośli, które porastają wyspę. Popularność tej odmiany winogron wynika częściowo ze smaku, który jest powszechnie lubiany. Delikatne, nieco kwaskowate owoce, świetnie nadają się na wino  i sprawiają, że wytwarzane z nich trunki doskonale smakują.

    Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego winorośl catarratto tak często wykorzystuje się w rodzimych winnicach. Oprócz niepodważalnych walorów smakowych, winorośl wyróżnia się dużą odpornością na choroby oraz ewentualne zmiany warunków atmosferycznych. To właśnie kwestie praktyczne, takie jak niskie ryzyko utraty zbiorów, przemawia za dużą częścią doświadczonych twórców win.

    Rodzaje winorośli catarratto i ich smak 

    Winorośl catarratto występuje w wielu fenotypach. Różnią się one między sobą m.in. ilością owoców czy sposobem kwitnienia (tym, ile kwiatów pojawia się na winorośli). Wśród najpowszechniejszych fenotypów z pewnością wskazać można:

    • bianco comune – to fenotyp, w którym pojawia się wiele kwiatów, a co za tym idzie, owoce są nieco drobniejsze;
    • bianco lucido – w przypadku tej odmiany winorośli, kwitnienie jest dość skąpe;
    • bianco extra – w tej odmianie kwitnienie nie występuje w ogóle.

    Odmiana z mniejszą ilością kwiatów (szczególnie catarratto bianco extra) jest zdecydowanie bardziej błyszcząca, w porównaniu z odmianami, które obficie kwitną.

    Na bazie winorośli catarratto najczęściej wytwarza się wina białe o niewielkiej kwasowości, średniej strukturze i średnim poziomie alkoholu. Nieco słone, z mineralnym posmakiem wina, mogą kończyć się odrobiną goryczy w zamknięciu. Te cechy sprawiają, że wina wytwarzane na bazie tego szczepu, wyróżniają się interesującym, nieco kwaskowatym smakiem. Wyraźnie wyczuwalne są w nich kwiatowe i owocowe nuty, które odpowiadają za intrygujące wykończenie smaku wina.

    Do czego podawać wina catarratto? 

    Dzięki pysznemu, ale zarazem dość uniwersalnemu smakowi, wina catarratto świetnie sprawdzają się w zestawieniu z wieloma różnymi potrawami. Ten typ win jest szczególnie polecany do owoców morza, bowiem podkreśla ciekawy smak krewetek, kalmarów i innych darów słonej wody.

    Wina catarratto smakują jednak równie dobrze z drobiem, ryżem czy sałatkami oraz daniami z makaronem i warzywami. W zestawieniu z wytrawnymi kompozycjami smakowymi, uwalniają cały, bogaty bukiet.

    Shopping cart close