Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 250 PLN!

    Wyświetlanie jednego wyniku

    Gros Manseng

    • UBY No.24 BLANC DOUX-ORGANIC COTES DE GASCOGNE 2019 11,5%

      UBY No.24 BLANC DOUX-ORGANIC COTES DE GASCOGNE 2019 11,5% 0,75L

      69,00  Availability: w magazynie

     

    Wina Gros Manseng to mało znany rodzaj białych trunków, pochodzący z południowo-zachodniej Francji, a dokładniej z regionów Jurançon i Béarn. Dlaczego warto na moment porzucić znane gatunki winogron na rzecz tego gaskońskiego szczepu?

    Wytrawne i słodkie – co wyróżnia wina Gros Manseng? 

    Wina Gros Manseng wytwarza się z rodzimej dla Gaskonii odmiany winogron, która narodziła się najprawdopodobniej w regionie Béarn. Białe owoce wykorzystywane są do wytwarzania dwóch rodzajów trunków. Oznacza się je często jako Jurançon (słodkie) and Jurançon Sec (wytrawne) ze względu na obszar pochodzenia. Wytrawne wina  z tego szczepu charakteryzują się średnią budową oraz odświeżającą kwaśnością. Pozwala to wydobyć wyraziste nuty grapefruita, moreli, pigwy, skórki cytrynowej, kwiatów i owoców tropikalnych. Zawartość alkoholu pomiędzy 11,5 a 13,5% podkreśla smak wina Gros Manseng. Doskonale sprawdzi się ono schłodzone (7-11° C) w towarzystwie białego mięsa, ryby, sałatek, warzyw oraz umiarkowanie pikantnych potraw, takich jak curry lub dania z pesto.

    Moment zbioru owoców w przypadku produkcji wina Gros Manseng ma ogromne znaczenie. Wczesne zerwanie winogron pozwala stworzyć wytrawne odmiany trunku. Z kolei dłuższe dojrzewanie pozwala zgromadzić więcej cukru wewnątrz owoców, co przekłada się zarówno na spotęgowanie smaku, jak i możliwość osiągnięcia wyższego poziomu alkoholu podczas produkcji. Słodkie wina z tego szczepu zostały obdarzone bogatym smakiem miodu, moreli oraz pigwy. Dzięki temu to doskonałe trunki deserowe oraz towarzystwo dla foie gras. W przypadku słodkiego wariantu należy spodziewać się wyższej zawartości alkoholu. Będzie to przynajmniej 12,5%.

    Historia win Gros Manseng 

    Wina Gros Manseng powstawały zapewne już w XIV wieku, gdy rosnąca populacja regionu wymusiła oczyszczanie nowych terenów. Ziemia była potrzebna pod budowę osiedli, uprawę ziemi oraz hodowlę winorośli. Pierwsze potwierdzone wzmianki na temat wina Gros Manseng pochodzą z roku 1550. Z czasu, kiedy król Nawarry Henryk II wszedł w posiadanie winnicy w regionie Jurançon. To tam uprawiane były winogrona określane jako „Mansengue”. Od połowy XVI wieku słodkie wina z tego szczepu zyskują popularność we Francji i są stawiane ponad wyrobami z Chalosse oraz Bordeaux. Było to niemałą pochwałą, zważywszy na wysoką jakość konkurencyjnych trunków. W XVIII wieku trunki trafiały na coraz odleglejsze rynki. Między innymi do Niderlandów – w czym pomagała obecność dobrze prosperującego portu w Bajonnie.

    Niestety plaga filoksery zdziesiątkowała uprawy i przyczyniła się do załamania produkcji trunku. Pomimo tych trudności, białe trunki z Jurançon stały się ulubionym gatunkiem francuskiej poetki Colette, choć przyszłość przemysłu winiarskiego w Gaskonii nie malowała się w jasnych barwach. Dwie wojny światowe sprawiły, że francuskie wsie uległy gwałtownemu wyludnieniu. Przełożyło się to na zmniejszenie produkcji wina Gros Manseng o 90%. Ostatnie dekady to jednak powrót do lokalnych, mało znanych szczepów winorośli. Dzięki temu rynek na nowo odkrył wina Gros Manseng, a także przyczynił się do eksperymentów nas nowymi technikami. Metody związane z wykorzystaniem szarej pleśni oraz dojrzewania w dębowych beczkach dla uzyskania nowych wariantów smaku to tylko niektóre z nich.

    Shopping cart close