Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 250 PLN!

    Wyświetlanie jednego wyniku

    Inzolia

    • MARSALA FINE PELLEGRINO

      MARSALA FINE PELLEGRINO 17% 0,75L

      54,99  Availability: brak w magazynie

    Pochodzące z Sycylii białe wina Inzolia to niezwykły przypadek szczepu, który zyskał jednakową sławę jako główny składnik mieszanki oraz dodatek w alkoholach o apelacji DOC. Nazywana niekiedy „śródziemnomorską królową”, ta niezwykle odporna winorośl skrywa niejeden sekret.

    Wysoka jakość na każdym polu – charakterystyka wina Inzolia 

    Wina Inzolia – znane również pod nazwami Ansonica lub Insolia – to jedne z najpopularniejszych trunków pochodzących z Sycylii, co najlepiej świadczy o ich walorach. Owoce szczepu mają niską kwasowością oraz wyraźną obecnością cukru. Podczas produkcji wina Inzolia niezwykle istotnym elementem jest lokalizacja uprawy. Winogrona dojrzewające nad brzegiem morza, obfitują w słone lub mineralne nuty. Z tego powodu szczepu używa się podczas produkcji deserowych trunków Marsala. Profil smakowy takiego trunku zazwyczaj obejmuje cytrusy, gruszkę, brzoskwinie oraz kwiaty. Towarzyszą im nuty migdałów, orzechów, soli, wanilii, ziół, a nawet mentolu. Sprawia to, że wysokiej klasy trunki o apelacji DOC mogą zaskoczyć podczas degustacji wyjątkowo złożonym smakiem.

    Wyższa zawartość cukru sprawia, że wina Inzolia zawierają przynajmniej 11,5% alkoholu. Nawet wybierając wytrawną butelkę, można liczyć na obecność słodszych nut, które zbalansują cytrusową kwaśność. Jak w przypadku innych lekkich i białych trunków, wina te najlepiej otworzyć najdalej 1-2 lata po zabutelkowaniu. Niektóre odmiany o apelacji DOC można jednak przechowywać do 4 lat, co pomoże rozwinąć orzechowy finisz. Wytrawne wina Inzolia to znakomity aperitif, który pobudza apetyt mieszanką cytrynowej pikanterii ze szczyptą soli. Gdy trzeba wybrać towarzystwo dla ravioli, spaghetti z owocami morza, kurczakiem cacciatore lub tikka masala oraz makaronów w stylu carbonara wina te to nietypowy i interesujący wybór. Idealna temperatura serwowania to zakres pomiędzy 8 a 12° Celsjusza. Warto przy tym pamiętać, że trunki wyższej klasy nie powinny być mocno schłodzone, aby nie ukryć ich walorów smakowych.

    Z Grecji do Włoch – historia wina Inzolia 

    Historia wina Inzolia jest dłuższa niż dzieje wielu krajów, gdyż odmiana ta pojawiła się na Sycylii między VIII i VII wiekiem przed naszą erą. Miało to miejsce w momencie, gdy południe Włoch zostało skolonizowane przez Greków. Helleńska kultura oraz religia były nierozerwalnie związane z hodowlą winogron i ich przetwórstwem. Sprawiło to, że przybysze zabrali ze swojej ojczyzny sadzonki lokalnych szczepów. Współczesne badania potwierdzają tę teorię. Odkryto bliskie pokrewieństwo pomiędzy archaicznymi odmianami Rhoditis (Rodos) oraz Sideritis (okolice Patras) i włoską winoroślą. Tym sposobem wina Inzolia na dobre zakorzeniły się w wielokulturowym tyglu, jakim była podówczas Sycylia.

    Pliniusz Starszy odnotował w I wieku naszej ery, iż wyspa słynie z białych, lekkich trunków o nazwie „Irziola”. Chociaż Sycylia w ciągu najbliższych wieków przechodziła z rąk do rąk, wina z tego szczepu pozostały istotnym elementem lokalnych upraw. Owoce tego szczepu trafiły też do Marsali. Sławnego wzmacnianego trunku, którego sława sięgnęła daleko poza granice Sycylii. Plaga filoksery była ogromnym ciosem dla lokalnych hodowców, ale wina Inzolia przetrwały inwazję szkodnika. Co ciekawe, na plażach w pobliżu Menfi na Sycylii odnaleziono kilka winorośli pochodzących z okresu poprzedzającego zarazę. Dzięki temu powstające współcześnie uprawy mogą być ulokowane na terenach tradycyjnie wykorzystywanych do hodowli owoców, które zostaną użyte do produkcji win Inzolia.

    Shopping cart close