Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 250 PLN!

    Wyświetlanie wszystkich wyników: 3

    Carmenere

    • SANTA CAROLINA RESERVA CARMENERE

      SANTA CAROLINA RESERVA CARMENERE 2021 0,75L

      59,90  Availability: w magazynie
    • CARMEN CARMENERE 0.75L

      CARMEN CARMENERE 0.75L

      45,00  Availability: w magazynie
    • Montes Twins Blended

      MONTES TWINS BLENDED 14% 0,75L

      54,99  Availability: w magazynie

    Wytrawny smak, głęboka barwa szkarłatu oraz wspaniały aromat uczyniły z win Carmenere ulubiony trunek w Europie aż do XVIII wieku, gdy plaga filoksery praktycznie wymazała ten trunek z powierzchni ziemi. Obecnie jednak ta wiekowa odmiana powróciła do katalogów jako flagowa odmiana w arsenale chilijskich winiarzy. Dlaczego warto jej spróbować?

    Owoce w wytrawnej odsłonie – smak win Carmenere 

    Wina Carmenere charakteryzują się wytrawnym smakiem o umiarkowanej kwasowości. W bukiecie dominują nuty śliwek i czerwonych owoców – takich jak wiśnie i maliny – z dodatkiem pieprzu. W tle wyczuwalne są aromaty mineralne, dymne, waniliowe, tytoniowe. Odnaleźć też można nuty roślinne – w zależności od regionu pochodzenia. Natomiast zbalansowana obecność tanin sprawia, że wina Carmenere doskonale nadają się do podawania wraz z czerwonym mięsem oraz daniami o wyrazistym smaku. Umiarkowana kwasowość oraz zawartość żelaza sprawia, że chudsze potrawy również skorzystają z towarzystwa takich win.

    Ogromna wszechstronność tego trunku pozwala łączyć go niemal ze wszystkim. Zarówno z drobiem, wołowiną, jagnięciną, wieprzowiną, serami kozimi, mozzarellą, oliwkami, ciecierzycą, jak i przyprawami kuchni śródziemnomorskiej. Wina Carmenere komponują się równie dobrze z paprykami, w tym z ostrymi odmianami. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby kieliszek trunku został podany wraz z daniami grillowanymi w stylu kuchni meksykańskiej. Ze względu na niższą kwasowość i zawartość tanin – a przez to żelaza – wina Carmenere można połączyć z tłustszymi rodzajami ryb, na przykład z tuńczykiem. Podczas serwowania warto pamiętać, że trunek smakuje najlepiej w temperaturze od 14 do 17°. Nieco więc chłodniejszej, niż wynosi temperatura pokojowa.

    Powrót zza grobu – historia win Carmenere 

    Dzieje win Carmenere to historia, która ma w sobie potencjał na porywającą powieść i nie jest to określenie na wyrost. Dzieje tego szczepu winogron giną w pomroce dziejów. Najprawdopodobniej wywodzi się on z Hiszpanii. Stamtąd trafił na półwysep apeniński – gdzie był mieszany z odmianą Sangiovese – a następnie do Bordeux. Wszystko za sprawą Rzymian, którzy wysoko cenili smak gronowego alkoholu. Stale poszukiwali więc dogodnych miejsc do założenia nowych winnic. To właśnie wina Carmenere kryją się za słynnymi trunkami z Bordeaux. Dokładnie tych, które zdobyły sobie wielką sławę w średniowieczu i do XIX w. stanowiły dla wielu osób synonim najlepszego francuskiego wyrobu.

    Jednakże produkcja win Carmenere miała również mniej atrakcyjną stronę. Mianowicie wyjątkowo kłopotliwą uprawę winogron. Uprawy te wymagały od plantatorów wiele wysiłku oraz odpowiednich warunków klimatycznych. W XIX wieku wina Carmenere zniknęły całkowicie w wyniku zarażenia roślin przez grzyby z rodziny mączniakowatych (Oidium). To wtedy nadeszła tragiczna w skutkach plaga filoksery. Winiarze z Bordeaux mogli tylko bezradnie patrzeć, jak większość ich plantacji ulega zniszczeniu, a wraz z nimi wielowiekowa tradycja wytwarzania win Carmenere.

    Na zgliszczach pozostawionych przez filokserę zasadzono odporne na szkodniki odmiany sprowadzone z USA. Pozwoliło to odtworzyć większość upraw z bardziej wytrzymałych szczepów. Jednak trudna w uprawie Carmenere została uznana za wymarłą. Na początku lat 90. w Chile, gdzie potomkowie imigrantów z Hiszpanii, Francji oraz Włoch zajmowali się uprawą przywiezionych z Europy winogron, miłośnicy szkarłatnego trunku zauważyli coś nietypowego. Połowa alkoholi pochodzących ze szczepu Merlot smakowała w nietypowy sposób. W 1994 roku Jean-Michel Boursiquot odkrył, że wiele chilijskich upraw to w istocie odmiana Carmenere. Po drobiazgowych badaniach materiału genetycznego w 1998 roku szczep został oficjalnie uznany za odrębny. Od tego czasu wina Carmenere stały się znakiem rozpoznawczym chilijskich producentów i powoli odzyskują dawną sławę.

    Shopping cart close