Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 250 PLN!

    Wyświetlanie jednego wyniku

    Clairette

    • NOILLY PRAT ROUGE

      NOILLY PRAT ROUGE 16% 0,75L

      79,90  Availability: w magazynie

     

    Winorośle clairette nazwę zawdzięczają swemu wyglądowi, a słowo “claire” w dosłownym tłumaczeniu oznacza jasny, klarowny. W początkowej fazie swego istnienia winorośl ta była powszechnie wykorzystywana w południowej części Francji. Obecnie jednak korzysta z niej nieco mniej winiarni, które skupiają się przede wszystkim w okolicach takich regionów jak Prowansja, Langwedocja i Rodan. Skąd wzięła się popularność clairette i kiedy rozpoczęto uprawę tej winorośli?

    Skąd pochodzi clairette?

    Pierwsze wzmianki o winoroślach clairette pojawiły się w drugiej połowie XVI wieku, a dokładniej w okolicach 1575 roku. To właśnie tą odmianę winorośli wykorzystywano do produkcji znanego i cenionego w tamtym czasie wina Picardin. Był to jeden z najpopularniejszych produktów eksportowych Langwedocji. Wino było doceniane nie tylko na terenie Francji. Odmiana ta jest lubiana między innymi dlatego, że pączkuje stosunkowo późno, a co za tym idzie – jest odporna na wiosenne przymrozki, które niekiedy występują w południowej Francji.

    Jeszcze w połowie ubiegłego stulecia uprawy winorośli clairette obejmowały około 34 tysięcy akrów. Jednak do okolic 2015 roku ich ilość spadła do zaledwie 5 tysięcy akrów. Szczep jest dość często uprawianą winoroślą nie tylko na terenie Francji, ale również Maroka, Włoszech, Tunezji i Afryki Południowej. W tym ostatnim miejscu, clairette sprawdza się głównie ze względu na to, że dobrze znosi suchy i gorący klimat. A jest on przecież typowy dla państw afrykańskich. Najczęściej, winorośl  tą  wykorzystuje się  do produkcji białych win.

    Smak i aromat win clairette – czym się charakteryzuje? 

    Smak win tworzonych na bazie winorośli clairette różni się między innymi ze względu na region, w którym roślina rośnie i dojrzewa. Jak łatwo się domyślić, warunki uprawy są inne w Afryce i inne w okolicach Prowansji, a co za tym idzie – wina smakują różnie.

    Jednak kwestia lokalizacji uprawy nie jest jedynym czynnikiem, który wpływa na smak wina. Dodatkowo, doświadczeni winiarze dopasowują bowiem termin zbiorów do tego, jakimi nutami smakowymi ma wyróżniać się trunek. Jeśli zależy im na stworzeniu trunku o łagodnym, nieco mineralnym smaku – zbiory przeprowadza się wcześniej. Ledwie dojrzałe owoce wyróżniają się interesującymi, owocowymi nutami i orzeźwiającym smakiem. Jednak jeśli wino ma charakteryzować się bardziej intensywnym, alkoholowym aromatem – winiarze pozwalają owocom dojrzeć bardzo mocno. W takim przypadku zbiory odkładane są niemalże do momentu, kiedy owoce stają się przejrzałe.

    Z czym podawać wina clairette? 

    Białe wina, wytwarzane na bazie odmiany clairette, wyróżniają się wyjątkowym smakiem, który świetnie komponuje się z różnego rodzaju daniami. Wino to można serwować np. z drobiem, ale również podkreślić z jego pomocą smak owoców morza.

    Wszelkiego rodzaju makarony czy dania z dodatkiem grillowanych warzyw także będą smakować doskonale z białymi winami clairette. Wielbiciele słodkich smaków mogą podawać ją np. z sałatką owocową.

    Shopping cart close