Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

  Wyświetlanie jednego wyniku

  Fernao Pires

  • Sepultura Branco 2017

   SEPULTURA BRANCO 12,5% 0,75L

   49,00  Availability: w magazynie

   

  Wytrawne i jędrne owoce to podstawa wina Fernao Pires – trunku, wytwarzanego z najpopularniejszego portugalskiego szczepu białych winogron. Rześki smak owoców z egzotycznymi nutami sprawia, że każda butelka takiego trunku stanowi wizytówkę regionów Ribatejo, Tejo, Lisboa oraz Barraida.

  Czym się charakteryzują wina Fernao Pires i jak je najlepiej podawać? 

  Wina z tego szczepu to w przeważającej części wytrawne, białe trunki o rześkim bukiecie smakowym. Zawiera on w sobie limonkę, cytrynę, brzoskwinię, kwiat pomarańczy, wiciokrzew, goździk, różę i mandarynkę. W zależności od regionu dojrzewania, podczas degustacji można napotkać również nuty owoców tropikalnych oraz lekko pikantnych przypraw. Pod względem wytrawności i budowy wina Fernao Pires plasując się pośrodku skali. W połączeniu z brakiem tanin oferuje doznania, które doskonale prezentują portugalski charakter.

  Zawartość alkoholu (zwykle pomiędzy 11,5-13,5%) nadaje owocowemu bukietowi głębi. Sprawia to, że wina z tego szczepu gwarantują złożony smak pomimo stosunkowo młodego wieku. W tym przypadku nie ma powodu, aby zwlekać z wyciągnięciem korka. Trunek najlepiej skonsumować w przeciągu najwyżej dwóch lub trzech lat od butelkowania. Win Fernao Pires nie trzeba dekantować, a optymalna temperatura serwowania to od 7 do 12° Celsjusza. Dlatego właśnie przed podaniem warto umieścić butelkę w lodówce na około 30 do 60 minut. Prostota podawania oraz nieskomplikowana budowa sprawia, że wina te stanowią doskonałą bazę dla koktajli, oferując wyrazisty smak owoców i lekkość podczas mieszania takich kombinacji jak White Sangria.

  Łączenie z potrawami – co jeszcze warto wiedzieć o winach Fernao Pires? 

  Wina Fernao Pires pozostawiają mnóstwo swobody podczas doboru potraw. Mocno zarysowana wytrawność pozwala bowiem na połączenie kieliszka nawet z chudszymi lub delikatnymi rodzajami czerwonego mięsa – takimi jak marynowana polędwica wieprzowa. Oczywiście wina te to białe trunki, toteż drób oraz ryby stanowią strzał w dziesiątkę. Kuchnia portugalska obfituje we wszystkie wspomniane powyżej typy mięsa. Ze względu na owocowy charakter tych win, najlepiej łączyć je z potrawami o ziołowym aromacie oraz lekko pikantnym smaku. Idealne  więc jest curry, dania kuchni wietnamskiej lub tajskiej – obfitujące w liście limonki kaffir – będą stanowiły świetne towarzystwo dla trunku.

  Chociaż wina Fernao Pires to zazwyczaj wytrawne i lekkie trunki, odmiana ta wykorzystywana jest również do produkcji win musujących oraz deserowych – w tym drugim przypadku umiarkowana kwasowość pozwala uniknąć poczucia zaklejenia ust, co ma miejsce w przypadku innych odmian owoców. Kolejną kwestią, o której warto wspomnieć w kontekście win Fernao Pires, są lokalne nazwy, które można spotkać na etykietach. Najpopularniejszym synonimem dla tej odmiany owoców jest Maria Gomes, natomiast pozostałe warianty obejmują takie nazwy, jak Camarate, Fernam Pires, Fernan Piriz, Fernão Pirão, Fernao Pires, Fernão Pires do Beco, Gaeiro, Gaieiro oraz Molinha.

  Koszyk zamknij