Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

  Wyświetlanie jednego wyniku

  Grenache Blanc

  • ARNAUD DE VILLENEUVE 1969 HORS D'AGE RIVESALTES A.O.C.

   ARNAUD DE VILLENEUVE 1969 HORS D’AGE RIVESALTES A.O.C. 0,75L

   625,00  Availability: w magazynie

   

  Wina Grenache Blanc to ważna nazwa dla doliny Rodanu, a zarazem jedna z najchętniej sadzonych odmian białych winogron we Francji. Co ciekawe, szczep ten wcale nie jest rodzimym szczepem dla tego kraju, ale przywędrował zza Pirenejów. Mimo tego stał się kluczowym składnikiem trunków, które cieszą się opinią jednych z najlepszych na świecie.

  Zbudowane, by trwać – wina Grenache Blanc 

  Wina Grenache Blanc to przykład białych trunków, które pod względem budowy nie ustępują pola alkoholom produkowanym z czerwonych owoców. Nie jest to jedyna unikalna cecha tego szczepu winogron. Wina Grenache Blanc mogą bowiem być leżakowane w dębowych beczkach, aby uczynić ich smak jeszcze głębszym i bardziej złożonym. Owoce tej odmiany mają niską kwasowość oraz pełny bukiet smakowy. Obejmuje on śliwkę, gruszkę, zielone jabłko, brzoskwinię, skórkę cytrynową, wiciokrzew i pieczywo drożdżowe. W miarę starzenia, wino z tego szczepu uzyskuje gładszy smak, a także nuty kremu i ziół.

  Z połączenia znacznej zawartości alkoholu – zwykle na poziomie 13,5-15% – oraz braku tanin, powstały trunki o wytrawnym bukiecie świeżych owoców. Dzięki tak nietypowemu profilowi wina te sprawdzają się nie tylko w połączeniu z drobiem, rybami, ale również z czerwonym, bogatym w smak mięsem. Dobrym wyborem będa potrawy z jagnięciną lub pieczoną wieprzowiną. Intensywny, rześki smak, łączy się również z takimi dodatkami jak kolendra, czosnek, kmin rzymski, pieprz, anyż, szalotka i kapary. Dlatego wina Grenache Blanc można podać nie tylko z daniami kuchni europejskiej, ale również w towarzystwie potraw azjatyckich lub meksykańskich. Przed serwowanie nie trzeba martwić się dekantacją, ale należy schłodzić wino do około 7-12° stopni Celsjusza.

  Samotnie i w drużynie – wina Grenache Blanc

  Wina Grenache Blanc to owoc mutacji szczepu czerwonych winogron tego szczepu pochodzących z Hiszpanii. Jednak to uprawy nad brzegami Rodanu umieściły tę odmianę na winiarskiej mapie świata. Ze względu na swoje unikalne właściwości, winogrona służą nie tylko do wytwarzania jednoszczepowych win. Są równie chętnie dodawane do mieszanek wraz z innymi gatunkami. Tym sposobem owoce trafiły do trunków o najwyższych francuskich apelacjach. Chociaż wina Grenache Blanc są zazwyczaj białe, to same winogrona są dopuszczone jako dodatek do trunków wzmacnianych oraz czerwonych, gdzie zapewniają zastrzyk owocowej rześkości. Wiąże się to z dużą wszechstronnością owoców, które mogą zostać poddane długotrwałej maceracji, fermentacji bez wcześniejszego filtrowania oraz wspomnianemu wcześniej leżakowaniu w dębowych beczkach. Przez to wina Grenache Blanc produkuje się na wiele różnych sposobów.

  Chociaż szczep ten doskonale sprawdza się podczas gry drużynowej, nie oznacza to, że jest on relegowany jedynie do roli pomocniczej. W dolinie Rodanu produkowane są wina o apelacji AOC, które pokazują, jak wiele do zaoferowania ma ta niezwykła odmiana. Warto też pamiętać, że pomimo iż Francja stała się drugim domem dla tego szczepu, również hiszpańscy producenci mają do zaoferowania szeroki wybór win pod nazwą Garnacha blanca.

  Koszyk zamknij