Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

  Wyświetlanie wszystkich wyników: 3

  Nebbiolo

  • BAROLO DOCG SCANAVINO 0.75L

   BAROLO DOCG SCANAVINO 0.75L

   169,00  Availability: w magazynie
  • Franco Francesco Nebbiolo d'Alba DOC

   FRANCO FRANCESCO NEBBIOLO D’ALBA DOC 13,5% 0,75L

   43,90  Availability: w magazynie
  • BAROLO DOCG 2019 FRANCO FRANCESCO 14% 0,75

   BAROLO DOCG 2019 FRANCO FRANCESCO 14% 0,75

   159,00  Availability: w magazynie

   

  Wina Nebbiolo to nazwa znana każdemu koneserowi włoskich trunków, jednakże poza Italią trudno znaleźć miejsce, które będzie spełniało wymagania tej odmiany winorośli. Oprócz niewielkich upraw na terenie Meksyku, Australii i Stanów Zjednoczonych, szczep jest nierozerwalnie związany z Włochami. Co warto o nim widzieć?

  Smak dla wytrawnych podniebień – jak podawać wina Nebbiolo? 

  Na pozór przejrzyste, obdarzone kwiatowym aromatem wina Nebbiolo, potrafią zaskoczyć niezwykle mocnym uderzeniem tanin oraz kwasowości. Pomimo zrównoważonej budowy i umiarkowanej zawartości alkoholu wina te oferują bukiet zawierający nuty róży, wiśni, skóry, minerałów oraz anyżu. Warto zauważyć, że na rynku można spotkać butelki o mocy sięgającej 15%. Przy czym młodsze trunki posiadają większy udział jagód, wiśni, cytrusów. Z kolei starsze odmiany wyróżniają się smakiem róż oraz trufli. Trzeba też nadmienić, że starsze roczniki win Nebbiolo mają do zaoferowania niezwykle głęboki smak, pełen złożonych nut. Dlatego właśnie stanowią doskonały trunek do powolnej degustacji.

  Tak charakterystyczny alkohol wymaga odrobiny przygotowań, obejmujących schłodzenie do około 14-16° Celsjusza oraz dekantowanie od 45 minut do 2 godzin. Pozwoli to w pełni wydobyć wszystkie atuty wina Nebbiolo. Pozwoli też cieszyć się niezwykłym smakiem, ukrytym w butelce. Wysoka zawartość tanin sprawia, że trunki te sprawdzają się najlepiej w towarzystwie potraw obfitujących w tłuszcze. To one zrównoważą wytrawny smak win Nebbiolo. Stek, pieczony indyk, wieprzowina, sosy ragu, prosciutto, sos beszamelowy. Ale też ser Parmigiano Reggiano, tłusta feta, oliwki, pieczone i grillowane warzywa to kilka składników, które dobrze komponując się z winem Nebbiolo. Pomimo na wskroś włoskiego charakteru, trunek ten sprawdzi się również wraz z azjatyckimi daniami.

  Głębokie korzenie wina Nebbiolo 

  Wina Nebbiolo to jedne z najstarszych trunków produkowanych na terenie Italii. Sprawia to, że jak najbardziej warto samemu przeprowadzić degustację. Ten właśnie szczep winogron jest uważany za rdzenny gatunkiem dla Piemontu, chociaż mógł on przywędrować z sąsiedniej Lombardii. Niezależnie od pochodzenia, północ Italii słynęła z doskonałych trunków już w I wieku naszej ery, co odnotował Pliniusz Starszy. Alkohole, o których wspomniał uczony, wytwarzane były w tym samym rejonie, co wina Nebbiolo. W czasach rzymskich ta część Piemontu onosiła nazwę Pollentia.

  Pierwsze odnotowane w źródłach wzmianki o winach z tego szczepu pochodzą z roku 1268, a w 1304 roku prawnik i botanik Pietro de Crescenzi – autor podręcznika rolnictwa Ruralia commoda – zapisał, iż wina Nebbiolo wyróżniają się doskonałą jakością. Warto zaznaczyć, że trunki produkowane z tego szczepu winogron – Barolo i Barbaresco – były pierwszymi alkoholami, które w roku 1980 otrzymały najwyższą kategorię jakości DOCG. Tak długa lista zasług sprawia, że wina z tego szczepu zyskały sobie reputację trunków z wyższych sfer. Ich złożony smak w pełni dorównuje wielowiekowej reputacji.

  Shopping cart close