Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

  Wyświetlanie wszystkich wyników: 4

  Pedro Ximenez

  • SHERRY OSBORNE MEDIUM 15% 0,75L

   SHERRY OSBORNE MEDIUM 15% 0,75L

   45,00  Availability: brak w magazynie
  • SHERRY SANDEMAN MEDIUM SWEET 15%

   SHERRY SANDEMAN MEDIUM SWEET 15% 0,75L

   43,00  Availability: w magazynie
  • SHERRY GONZALEZ BYASS NECTAR PEDRO XIMENEZ 15%
  • MALAGA SOL DE MALAGA

   MALAGA SOL DE MALAGA 15% 0,75L

   59,00  Availability: brak w magazynie

   

  Hiszpańskie wina Pedro Ximenez są uwielbiane na całym świecie. Odmiana uprawiana jest głównie w Andaluzji oraz apelacji Montilla-Mariles, jednak pojedyncze winnice znajdują się także w innych regionach. Warto dodać, że szczep ten uprawiany jest również w Ameryce Południowej. Można spotkać się z teorią, że wina te są najsłodsze ze wszystkich trunków dostępnych na rynku. Faktem jest, że produkuje się je z owoców dojrzewających w pełnym słońcu, co sprzyja koncentracji cukru w składzie. Dużą rolę odgrywa tutaj zaangażowanie hodowcy. Latorośle są wymagające w pielęgnacji, gdyż wystarczy chwila nieuwagi, aby doprowadzić do straty grona.

  Czym cechują się wina Pedro Ximenez? 

  Słodkie wina Pedro Ximenez powstają tylko w najlepszych winnicach. Niepowtarzalne walory smakowe przypadną do gustu tym, którzy nie lubią goryczy. Do produkcji wykorzystuje się winogrona suszone na słońcu, a proces ten nosi nazwę asoleo. Należy wiedzieć, że trwa on dość długo (około 3 tygodni). Konieczne jest codzienne przewracanie kiści na drugą stronę. Jest to niezwykle pracochłonne zajęcie, szczególnie w przypadku dużej ilości owoców.

  Wina Pedro Ximenez odznaczają się niską złożonością oraz rzadką konsystencją. Stężenie alkoholu w składzie nie przekracza zwykle 15-16%. Na każdy litr trunku przypada średnio 400 g cukru. Trunki te są też niezwykle aromatyczne. Bez trudu można wyczuć w nich nuty figi, kawy, czekolady, kandyzowanych owoców, ziół czy przypraw. Intrygujący zapach wypełni pomieszczenie natychmiast po odkorkowaniu butelki. Wina Pedro Ximenes są uniwersalne, czyli odpowiednie na wiele różnych okazji.

  Jakie szczepy Pedro Ximenez warto znać? 

  Wina Pedro Ximenez występują w tak wielu wariantach, że znalezienie czegoś odpowiedniego dla siebie nie będzie trudnym zadaniem. Ze szczepu Fino powstają przede wszystkim trunki wytrawne oraz orzeźwiające. Amontillado służy do produkcji specjałów słodkich, nieco orzechowych, o długim czasie utleniania. Wina Oloroso również cechują się wysoką zawartością cukru, jednak ich bukiet czaruje imponującą złożonością. Można delektować się nimi długie godziny.

  Dostępne są także wina z odmiany Cortado, które stanowią złoty środek między szczepem Oloroso oraz Amontillado. Warto wspomnieć, że zdecydowana większość trunków nie potrzebuje wzmocnienia spirytusem. Naturalnie powstający alkohol idealnie komponuje się ze smakiem owoców tej winorośli w każdej odmianie.  Istotne jest, aby wybrać godnego zaufania producenta.

  Z czym podawać wina Pedro Ximenez? 

  Wina Pedro Ximenez zapewniają ogrom możliwości! Trzeba wziąć pod uwagę, że odmiany ekstremalnie słodkie różnią się nieco od wytrawnych. Pierwszym krokiem jest więc określenie, jaki trunek będzie adekwatny do okazji. Klasyczne wina Pedro Ximenez, nasycone naturalnym cukrem, współgrają z ciastami korzennymi, lodami,  a nawet słonymi przekąskami. Lepiej zrezygnować z podawania ich w towarzystwie kremowych tortów czy bezy.

  Z kolei wytrawne wina tego szczepu współgrają z owocami, morza, rybami, serami, grillowanym mięsem, makaronem, warzywami. To prawdziwa gratka dla osób poszukujących niebanalnego alkoholu na uroczysty obiad, w którym dominują wytrawne, acz delikatne smaki, wypełnione stonowanymi przyprawami.

  Shopping cart close