Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

  Wyświetlanie jednego wyniku

  Petit Verdot

  • ILATRAIA BRANCAIA 2014 14%

   ILATRAIA BRANCAIA 2014 14% 0,75L

   249,00  Availability: w magazynie

   

  Wina Petit Verdot cieszą się specyficzną opinią pośród koneserów. Szczep ten jest zwykle relegowany do roli drugorzędnego aktora, którego zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego koloru oraz budowy kupażu. Często jednak okazuje się, że tego typu postaci potrafią być równie charyzmatyczne, a nieraz bardziej interesujące od bohaterów pierwszoplanowych – nie inaczej jest w przypadku tego wina.

  Pełen smak, pełen aromat – wina Petit Verdot

  Mocno zbudowane, obdarzone głębokim kolorem wina Petit Verdot to praktycznie kwintesencja czerwonych trunków. Wysoka zawartość tanin oraz alkoholu – zwykle w przedziale 13,5-15% – tworzy imponujące tło dla bukietu. Tworzą go śliwki, ciemne wiśnie, szałwia, lilak z nutami lukrecji, anyż, drewno oraz czynniki mineralne. Wina te oferują intensywność pod każdym względem. Jednak owoce z tego szczepu można najczęściej spotkać jako dodatek do szczepów Merlot i Cabernet Sauvignon. Z tego powodu odmiana  została usunięta w cień bardziej popularnych winogron. Obecnie jednak rosnące zainteresowanie lokalnymi uprawami sprawiło, że wina Petit Verdot zaczęły się częściej pojawiać jako samodzielne trunki.

  Te mocne, bogate w smak owoce doskonale znoszą starzenie w metalowych kadziach i dębowych beczkach. Pozwala to nadać winom z tego szczepu dodatkowej głębi, a także wzbogaca bukiet o łagodne nuty wanilii oraz drewna. Dzięki wysokiej zawartości antyutleniaczy, trunki mogą być przechowywane w butelce ponad 10 lat. Stanowi to kolejną zaletę dla kolekcjonerów, którzy nie lubią się śpieszyć z wyciągnięciem korka. Wina Petit Verdot najlepiej podawać w temperaturze pokojowej po około godzinnej dekantacji. Najlepszym towarzystwem dla mocnego, śmiałego trunku będą potrawy o podobnym profilu smakowym. Dobra będzie wieprzowina, wołowina, dziczyzna, twarde sery oraz pikantne gulasze.

  Kłopotliwy mocarz – historia wina Petit Verdot 

  Historia wina ze szczepu Petit Verdot nie należy do krótkich ani spokojnych. Odmiana winorośli stanęła ponad krawędzią zapomnienia, lecz szczęśliwie znalazła nowy dom poza granicami rodzimej Francji. Sama nazwa szczepu oznacza dosłownie „Małe zielone”, co odnosiło się do niewielkiego rozmiaru oraz barwy owoców. To nietypowe określenie związane jest z faktem, iż wina Petit Verdot sprawiały trudności w produkcji. Z uwagi na późno dojrzewające owoce, które długo zachowywały zielony kolor. Pomimo tego mowa o wyjątkowo starej odmianie winogron. Wykorzystywali je już Rzymian na terenie obecnego Bordeaux, czyli obszaru, który w antyku oraz średniowieczu zyskał sobie sławę jednego z najważniejszych winiarskich regionów w znanym świecie. Do XIX wieku odmiana ta cieszyła się sporą popularnością na terenie Francji. Jednakże plaga filoksery sprawiła, że plantatorzy stracili zainteresowanie winami.

  Podczas rewitalizacji upraw postawiono na łatwiejsze w hodowli odmiany. Kolejny cios nadszedł podczas wyjątkowo mroźnej zimy roku 1956.  Po niej zlikwidowano większość z ocalałych upraw odmiany, co praktycznie wymazało wina Petit Verdot z francuskich katalogów. W Bordeaux szczep ten służy obecnie jedynie jako dodatek do kupaży, jednakże Nowy Świat zaoferował okazję do świeżego startu dla win tego szczepu. Cieplejszy klimat przyśpieszył dojrzewanie owoców, przez co Australia, USA, RPA, Chile i Argentyna są w stanie wykorzystać w pełni możliwość tego szczepu. Co ciekawe, wina Petit Verdot cieszą się rosnącym zainteresowaniem w Hiszpanii oraz we Włoszech, gdzie produkowane są wytrawne trunki oparte o tę odmianę winogron.

  Koszyk zamknij