Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

  Wyświetlanie jednego wyniku

  Sercialinho

  • LUIS PATO VINHAS VELHAS 2015

   LUIS PATO VINHAS VELHAS 2015 13% 0,75L

   139,00  Availability: brak w magazynie

   

  Wina Sercialinho są tak ekscytujące, jak rzadkie. Ta portugalska odmiana to stosunkowo świeży dodatek na winiarskiej mapie świata, o którym dotąd słyszało niewiele osób. Czy warto zainteresować się tym szczepem oraz czekać na nowe butelki z regionu Bairrada?

  Historia świeża jak smak – profil wina Sercialinho 

  Białe wina Sercialinho to termin, z którym można spotkać się dopiero od połowy ubiegłego stulecia. Odmiana ta została oficjalnie skatalogowana w roku 1954, jako krzyżówka szczepów Vital oraz Uva Cao. Nie może więc poszczycić się wyjątkowo długą historią. Chociaż pod nazwą wina z tego szczepu kryją się głównie kupaże zdominowane przez bardziej popularne rodzaje winogron. Nie oznacza to, że ten portugalski szczep sam w sobie nie jest godzien zainteresowania. Wyjątkowo kwaśny i wyrazisty smak owoców sprawia, że są one znakomitym dodatkiem do trunków, którym brakuje powiewu rześkości.

  Wina Sercialinho charakteryzują się wyjątkowo mocnym, czystym smakiem cytrusów, zielonego jabłka oraz gruszki, który podkreślony został nieprzeciętną kwaśnością. W tle wyczuwalne są nuty miodu, wosku pszczelego, dymu oraz kremu, a kontakt z dębowym drewnem zapewnia przyjemną teksturę. W efekcie wina ze szczepu Sercialinho prezentują wyjątkowo złożony smak, podkreślony wysoką zawartością alkoholu, oscylującą w granicach 13-15%. Wszystko to zapewnia zniuansowane doznania smakowe podczas degustacji. Kolejną ważną cechą wina Sercialinho jest możliwość starzenia w dębowych beczkach i butelce. Dzięki temu po zakupie możemy pozostawić trunek na kilka lat w piwniczce lub szafce, co pozwoli mu rozwinąć miodowo-orzechowe nuty.

  Jak podawać wina Sercialinho 

  Chociaż mowa o odmianie białych winogron, wina Sercialinho to również kupaże, w których główną rolę odgrywają ciemne owoce. Ma to ogromny wpływ na łączenie alkoholu z potrawami. W przypadku czerwonych win należy zwrócić uwagę na steki, pieczoną kaczkę, indyka, gulasze, tłuste ryby (np. tuńczyk lub łosoś) curry oraz potrawy z ryżem i makaronem obdarzone wyrazistym smakiem. Mocna budowa i obecność tanin sprawia, że czerwone wina Sercialinho nie utoną nawet w połączeniu z wyrazistymi przyprawami kuchni azjatyckiej i meksykańskiej.

  Chociaż na ogół białe trunki cechują się mniej solidną budową od czerwonych odpowiedników. Wina Sercialinho wyróżniają się pod tym względem. Odmiana ta dobrze znosi dojrzewanie w dębowych beczkach, przez co trunek zyskał mocno rozbudowany bukiet, poparty łagodnymi i solidnymi nutami drewna. Dzięki temu białe wina Sercialinho sprawdzą się nie tylko w przypadku owoców morza, przekąsek, sałatek oraz chudego drobiu, ale również ryb bogatych w tłuszcze. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć kieliszek jasnego trunku ze średnio-pikantnym curry oraz daniami kuchni azjatyckiej. Niezależnie od koloru trunku, przed otwarciem butelki należy schłodzić wino Sercialinho do około 9-12° Celsjusza, aby cieszyć się wszystkimi nutami smakowymi. Jasne trunki można podawać od razu, natomiast czerwone najlepiej podać około półgodzinnej dekantacji

  Shopping cart close