Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

  Wyświetlanie jednego wyniku

  Siria

  • Sepultura Branco 2017

   SEPULTURA BRANCO 12,5% 0,75L

   49,00  Availability: w magazynie

   

  Trudno zaprzeczyć, że w kwestii alkoholu Portugalia najbardziej znana jest z trunków Porto. Jednakże kraj ten ma do zaoferowania znacznie szerszy wybór trunków, a wina Siria są tego najlepszym przykładem. Młode, obdarzone intensywnym aromatem oraz smakiem, stanowią doskonały wybór dla osób spragnionych jasnych trunków wysokiej jakości.

  Wiele nazw, niezmienna jakość – wina Siria 

  Białe wina Siria to rodzime portugalskie trunki ze szczepu, który występuje praktycznie w całym kraju. Szczep ten pochodzi od winogron Hebén, wyjątkowo starej odmiany owoców. Przybyły one na półwysep Iberyjski z północnego wybrzeża Afryki. Ze względu na popularność wina, odmiana ta jest chętnie uprawiana nie tylko w Portugalii, ale również w Hiszpanii, przez co można ją spotkać pod kilkudziesięcioma różnymi nazwami. Najpopularniejszymi synonimami dla wina Siria jest Roupeiro, Alva oraz Codega. Warto jednak zaznaczyć, iż niezależnie od nazwy, owoce z tej odmiany wykorzystuje się  do produkcji trunków oznaczonych najwyższymi regionalnym apelacjami.

  Wybierając butelkę wina Siria, warto pamiętać o różnicach, jakie dzielą produkowane w dużych ilościach alkohole od butelek z oznaczeniami najwyższych apelacji. Ten szczep winorośli dostarcza rokrocznie dużej ilości owoców.  Wykorzystuje się je do wytwarzania przyjemnych i łatwych w degustacji alkoholi o wytrawnym smaku. Ze względu na lekką budowę, najlepiej otworzyć je wkrótce po nabyciu.  Młode wina Siria są bowiem podatne na oksydację, co wiąże się z utratą aromatu i smaku. Z kolei trunki wytwarzane z winogron wysokiej jakości są często kupażowane z owocami o mocnej budowie i oferują znacznie dłuższą żywotność, która sięga nawet 15 lat od momentu zabutelkowania.

  Szlachetna pikanteria – profil wina Siria 

  Wina Siria wyróżniają się wytrawnym, mocno kwaśnym smakiem o owocowym charakterze. Bukiet obejmuje cytrynę, grejpfruta, pomarańcz, brzoskwinię, melona oraz nuty ziół i słonych minerałów. Ten ostatni czynnik jest szczególnie mocno związany z rodzajem gleby, na którym uprawiane są owoce. Dlatego właśnie koneserzy poszukujący wyjątkowych win Siria powinni sprawdzić, z jakiego obszaru pochodzi butelka. W miarę dojrzewania trunek zyskuje nuty jabłka oraz coraz dłuższy finisz bez utraty rześkości, zapewnianej przez obecność cytrusów.

  Ze względu na lekką budowę wina Siria najlepiej połączyć z potrawami o jasnym smaku. Chude ryby, sushi, mięso krabów, sałatki, kurczak to znakomite propozycje. Zwłaszcza, jeżeli łączą się z imbirem, cytryną, kminem rzymskim lub pikanymi papryczkami. Wina te świetnie łączą się zarówno z tradycyjną kuchnią portugalską oraz hiszpańską, jak i z daniami azjatyckimi. Przed podaniem warto umieścić butelkę w lodówce, aż osiągnie ona temperaturę około 8-10° Celsjusza. Pozwoli to wydobyć maksymalną ilość nut smakowych. Warto też pamiętać, że wina Siria to nie tylko lekkie trunki, ale również klasyczne portugalskie Porto w odmianach słodkich oraz wytrawnych.

  Shopping cart close