Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

  Wyświetlanie wszystkich wyników: 14

  Tinta Roriz

  • KOPKE FINE WHITE

   KOPKE FINE WHITE PORT 19,5% 0,75L

   69,00  Availability: w magazynie
  • FINE RUBY PORTO

   KOPKE FINE RUBY PORTO 19,5% 0,75L

   65,00  Availability: w magazynie
  • KI NO BI SEI 54,5% 0,7L

   PORTO GRAN CRUZ 30YO TAWNY 20% 0,75L

   349,00  Availability: brak w magazynie
  • Porto Sandeman Ruby

   PORTO SANDEMAN RUBY 19,5% 0,75L

   65,00  Availability: w magazynie
  • OFFLEY PORTO RUBY 19,5% 0,75L

   OFFLEY PORTO RUBY 19,5% 0,75L

   45,00  Availability: brak w magazynie
  • PORTO CRUZ PINK 19%

   PORTO CRUZ PINK 19% 0,75L

   55,00  Availability: brak w magazynie
  • GLENCADAM RESERVA ANDALUCIA OLOROSO 46% 0,7L

   PORTO CRUZ RUBY 19% 0,75L

   51,99  Availability: brak w magazynie
  • VALDOURO TAWNY PORTO 19%

   VALDOURO TAWNY PORTO 19% 0,75L

   45,00  Availability: brak w magazynie
  • CASA DA LOUSA TAWNY

   CASA DA LOUSA TAWNY 19% 0,75L

   39,00  Availability: brak w magazynie
  • TAYLOR'S 10YO TAWNY PORT

   TAYLOR’S 10YO TAWNY PORT 20% 0,75L

   135,00  Availability: brak w magazynie
  • ROYAL OPORTO TAWNY

   ROYAL OPORTO TAWNY 19% 0,75L

   55,00  Availability: brak w magazynie
  • GRAHAM'S FINE RUBY 19%

   GRAHAM’S FINE RUBY 19% 0,75L

   65,00  Availability: brak w magazynie
  • GRAHAM’S 10YO TAWNY PORT 20% 0,75L

   139,00  Availability: brak w magazynie
  • PORTO CRUZ WHITE 19%

   PORTO CRUZ WHITE 19% 0,75L

   51,99  Availability: brak w magazynie

   

  Wina Tinta Roriz to przykład na to, że można poznać pewien rodzaj winogron, nigdy wcześniej nie słysząc jego nazwy. Uprawiane w regionach Douro i Dão owoce, najczęściej stanowią składnik znanych na całym świecie wzmacnianych trunków Porto. Zapewniają im rześki smak truskawek i żurawiny, wsparty zastrzykiem tanin.

  Portugalska specjalność – smak wina Tinta Roriz

  Znajomość z winami Tinta Roriz należy rozpocząć od wyjaśnienia ich nazwy, gdyż termin ten używany jest wyłącznie na terenie Portugalii. Odmiana ta znana jest pod różnymi synonimami na całym świecie, najczęściej jako Tinta de Toro, Tinta Fino oraz Tempranillo. Jednakże na północy Portugalii szczep ten służy do produkcji wina Tinta Roriz. Winogrona te pozwalają stworzyć alkohol o wytrawnym charakterze i mocnej budowie, która nie przykrywa jednak orzeźwiającego smaku wiśni, truskawek, żurawiny, figi, popartych nutami tytoniu, kopru oraz drewna cedrowego. Warto pamiętać, że młodsze wina ze szczepu Tinta Roriz będą ciążyły w stronę owocowej lekkości, podczas gdy starsze trunki nabierają z czasem zaokrąglonego profilu z wyraźnymi nutami drewna oraz tytoniu.

  Wysoka zawartość alkoholu – zwykle pomiędzy 13,5-15% – oraz mocna budowa oferują dużą swobodę podczas leżakowania. Trunek odpoczywać może w beczkach bądź butelkach, co stanowi jedną z ważnych cech portugalskiego Porto. Niezależnie od rodzaju, wina Tinta Roriz są na tyle wytrzymałe, aby spędzić ponad dekadę w butelce przed wyciągnięciem korka. W przypadku wysokiej jakości Porto, alkohol będzie się nadawał do spożycia nawet sto lat po zabutelkowaniu. Wina z tego szczepu zapewniają szereg zniuansowanych doznać smakowych, które stały się znakiem rozpoznawczym portugalskich wytwórców.

  O czym pamiętać podczas serwowania wina Tinta Roriz? 

  Podawanie wina Tinta Roriz nie jest skomplikowane, a przy tym niezwykle satysfakcjonujące. Ze względu na fakt, że mowa o trunku o wysokiej zawartości alkoholu, wina te, zwłaszcza te starsze, powinno podawać się jako napój do nieśpiesznego sączenia po południu lub wieczorem. Doskonale łączą się z porą deseru lub kolacji. Idealna temperatura dla tego typu alkoholu to od 13 do 20° Celsjusza. Dodatkowo w wielu przypadkach nie będziemy musieli martwić się o dekantację. Jeżeli w szyjce znajduje się łatwy do wyciągnięcia korek z plastikową końcówką, to znak, że wino Tinta Roriz zostało już przefiltrowane. Gdy mamy do czynienia z klasycznym zamknięciem lub słowem „unfiltered” musimy zadbać o dekantację trwającą do 30 do 60 minut. W przypadku starszych roczników, czas ten będzie nawet dwukrotnie dłuższy.

  Pod względem kieliszków, najlepiej wybrać naczynia przeznaczone do Porto. Jeżeli takowych nie posiadamy, klasyczne szkło do białego wina spełni swoje zadanie. Alternatywnym rozwiązaniem jest użycie degustacyjnych kieliszków do brandy lub whisky. Jeżeli chcemy eksperymentować ze smakami, możemy zmieszać kilka koktajli z wykorzystaniem tego wina. White Port & Tonic czy Pink Port to proste i efektowne kombinacje. Wytrawne warianty trunku sprawdzą się świetnie w połączeniu z oliwkami. Warto je serwować także z łagodnymi serami mlecznymi, rybami i owocami morza. Świetnie komponują się również z czerwonym mięsem.  Z kolei słodkie wina Tinta Roriz najlepiej podać wraz z deserami. Ciastka, wypieki, suszone owoce będą idealne. Podobnie jak sery pleśniowe – mocne nuty soli oraz słodyczy stworzą wspólnie doskonałą kombinację.

  Shopping cart close