Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

  Wyświetlanie wszystkich wyników: 15

  Touriga Nacional

  • KOPKE FINE WHITE

   KOPKE FINE WHITE PORT 19,5% 0,75L

   69,00  Availability: w magazynie
  • GRAHAM'S 20YO TAWNY PORT

   GRAHAM’S 20YO TAWNY PORT 20% 0,75L

   265,00  Availability: brak w magazynie
  • KOPKE FINE TAWNY

   KOPKE FINE TAWNY PORTO 19,5% 0,75L

   65,00  Availability: w magazynie
  • FINE RUBY PORTO

   KOPKE FINE RUBY PORTO 19,5% 0,75L

   65,00  Availability: w magazynie
  • GRAHAM'S 30YO TAWNY PORT

   GRAHAM’S 30YO TAWNY PORT 20% 0,75L

   479,00  Availability: brak w magazynie
  • GRAHAM'S 40YO TAWNY PORT 20%

   GRAHAM’S 40YO TAWNY PORT 20% 0,75L

   765,00  Availability: w magazynie
  • KI NO BI SEI 54,5% 0,7L

   PORTO GRAN CRUZ 30YO TAWNY 20% 0,75L

   349,00  Availability: brak w magazynie
  • Porto Sandeman Ruby

   PORTO SANDEMAN RUBY 19,5% 0,75L

   65,00  Availability: w magazynie
  • Graham’s Fine White

   GRAHAM’S FINE WHITE 19% 0,75L

   65,00  Availability: brak w magazynie
  • OFFLEY PORTO RUBY 19,5% 0,75L

   OFFLEY PORTO RUBY 19,5% 0,75L

   45,00  Availability: brak w magazynie
  • GLENCADAM RESERVA ANDALUCIA OLOROSO 46% 0,7L

   PORTO CRUZ RUBY 19% 0,75L

   51,99  Availability: brak w magazynie
  • Offley Porto Tawny

   OFFLEY PORTO TAWNY 19,5% 0,75L

   54,00  Availability: brak w magazynie
  • GRAHAM'S FINE RUBY 19%

   GRAHAM’S FINE RUBY 19% 0,75L

   65,00  Availability: brak w magazynie
  • GRAHAM’S 10YO TAWNY PORT 20% 0,75L

   139,00  Availability: brak w magazynie
  • PORTO CRUZ WHITE 19%

   PORTO CRUZ WHITE 19% 0,75L

   51,99  Availability: brak w magazynie

   

  Świat winiarski rządzi się własnymi prawami, a popularność danej odmiany owoców nie zawsze decyduje o jej jakości. Zależność tę można zauważyć szczególnie wyraźnie w przypadku pochodzącego z Portugalii wina Touriga Nacional. Dlaczego szczep ten uznawany jest za najważniejszą z miejscowych odmian, choć nie zajmuje miejsca na podium najczęściej sadzonych szczepów?

  Małe zbiory, wielkie znaczenie – styl wina Touriga Nacional 

  Wina Touriga Nacional można najczęściej spotkać pod postacią wytwarzanego w regionie Douro wzmacnianego trunku Porto. Nie bez przyczyny odmiana ta stanowi jeden z filarów najsławniejszego rodzaju portugalskiego alkoholu. Cechuje się bowiem mocną budową oraz charakterystycznym dla ciepłych krajów profilem smakowym. Pomimo wysokiej zawartości tanin oraz znacznej kwaśności, wina te szczycą się rozwiniętym bukietem owoców. Znaleźć w nim można jagody, śliwkę jeżynę popartą aromatycznymi nutami lawendy, fiołków, mięty, wanilii oraz minerałów. Ten ostatni element związany jest z łupkowymi ziemiami, na których położone są uprawy. Wina z tego szczepu wyróżniają się mocnym, ale odpowiednio zaokrąglonym smakiem. To wszystko za sprawą  obecności cukru w owocach, jak i dojrzewania w dębowych beczkach.

  Wyjątkowo głęboka, niemalże czarna barwa win Touriga Nacional znakomicie prezentuje się w kieliszku.  Z kolei wysoka zawartość alkoholu, zwykle między 13,5 a 15% w przypadku trunków klasycznych i około 20% dla Porto, zapewnia złożone doznania smakowe. Możliwość długotrwałego dojrzewania sprawiła, że wina te doceniają wytrawni koneserzy. Mogą bowiem czekać ponad 10 lat na otwarcie, rozwijając przy tym łagodne nuty. Porto wytwarzane z tej odmiany obejmuje zarówno wytrawne, jak i słodkie warianty, natomiast klasyczne wina Touriga Nacional bez wyjątku zalicza się do pierwszej kategorii.

  Jak serwować wina Touriga Nacional ?

  Jako że wina Touriga Nacional najczęściej spotyka się  pod postacią Porto, warto przybliżyć kilka zasad serwowania tego trunku. Nie bez powodu alkohole tego typu uznaje się za deserowe. Tradycyjnie bowiem podawane były wraz ze słodkim poczęstunkiem. Pomimo upływu lat, wina te wciąż znakomicie komponują się z ciastkami, wafelkami, biszkoptami, wypiekami, suszonymi owocami. Jednak nie tylko. Równie dobrze komponują się z serami z błękitną pleśnią i słonymi przekąskami. Wyraziste, przeciwstawne smaki doskonale do siebie pasują, co czyni z wina Touriga Nacional doskonały wybór na spokojny wieczór, gdy można oddać się nieśpiesznej degustacji trunku.

  Przed podaniem warto schłodzić butelkę do około 15-20° Celsjusza. W przypadku starszych alkoholi należy zadbać o trwającą przynajmniej godzinę dekantację. Na szczęście w przypadku win Touriga Nacional łatwo odróżnić, które butelki wymagają filtrowania. W momencie, gdy na etykiecie znajduje się słowo „unfiltered” lub w szyjce występuje klasyczny korek, oznacza to, że musimy oddzielić osad od trunku. Jeżeli mamy do czynienia z zamknięciem, które nie wymaga użycia korkociągu, nie trzeba się przejmować dekantacją. Wytrawne odmiany trunków sprawdzą się najlepiej w towarzystwie potraw o wyrazistym smaku. Najlepiej z wysoką zawartością białek oraz tłuszczy. Obecne w winach Touriga Nacional taniny poradzą sobie z solidnymi czerwonymi mięsami, takimi jak steki, daniami z grilla oraz rybami o mocniejszej budowie, takimi jak  łosoś i tuńczyk.

  Shopping cart close