Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

  Wyświetlanie jednego wyniku

  Ume

  • CHOYA SILVER RED 05L

   CHOYA SILVER RED 10% 0,5L

   29,00  Availability: brak w magazynie

   

  Wina Ume to nietypowa propozycja dla osób, które poszukują nowych doznań smakowych i nie boją się eksperymentować. Ten pochodzący z Japonii trunek oferuje nietypowy, słodko-kwaśny bukiet. Ale nie tylko. Zapewnia również szereg prozdrowotnych właściwości, które uczyniły z tego napoju tak popularny wybór w Nipponie.

  Słodkie, kwaśne, idealnie dobrane – smak wina Ume 

  Wina Ume to interesujący przykład orientalnego alkoholu, docenianego w wielu zachodnich krajach, ze względu na swój nietypowy bukiet. Na początku warto jednak wyjaśnić kwestię nazewnictwa tego trunku, gdyż klasyczne trunki Ume to nie wina w ścisłym rozumieniu tego słowa. Umeshu – pełna nazwa tego napoju – to zlepek dwóch słów. „Ume” (śliwka) oraz „shu” (alkohol). To jednak nie koniec. Tradycyjna lista składników, poza śliwką japońską i alkoholem, obejmuje także cukier. Obecnie wina te wytwarzane są na bazie winogron, przez co ich nazywanie ich winami jest w pełni uzasadnione. Można także spotkać trunki, które powstają na bazie np. tradycyjnego japońskiego alkoholu o nazwie shōchū. Wina Ume charakteryzują się słodko-kwaśnym smakiem, zdominowanym przez zieloną śliwkę. Niekiedy towarzyszą jej nuty alkoholu bazowego.

  Zawartość alkoholu zwykle zamyka się w przedziale od 10 do 15% – chociaż można spotkać się nawet z 20% trunkiem. Dlatego właśnie wina Ume sprawdzą się zarówno jako dodatek do potraw, jak i deserów. Złota zasada podawania tego trunku mówi, że im mniej wody w szklance, tym mniej wody powinno być na talerzu. Dlatego nierozcieńczony trunek najlepiej sprawdzi się w przypadku dań o pełnym smaku. Będą to pieczone mięsa, potrawka z gęstym, esencjonalnym sosem lub przekąski. W przypadku podawania z lodem lub wodą, wino warto połączyć z głównymi daniami, starterami, a także potrawami o mniej wyrazistym smaku, jak łagodne curry lub zupy.

  Od śliwki do sławy – historia wina Ume 

  Dzieje wina Ume rozpoczynają się około 1500 lat temu, gdy do Japonii dotarły suszone owoce śliwki. Były one używane w Chinach jako lek na ból gardła oraz przypadłości trawienne. Z tego powodu przez długi czas wina te były traktowane jako lekarstwo. Samo spożywanie alkoholu dla przyjemności było jednocześnie traktowane jako wyjątkowo nieodpowiednie zachowanie. Najwcześniejsze pisemne wzmianki na temat wina Ume pochodzą z końca XVII wieku. Obecność tego trunku odnotowano w książce opisującej japońską kuchnię.

  Chociaż sama śliwka była popularnym składnikiem jadłospisu ówczesnych mieszkańców Nipponu, wina te pozostawały domeną bogatych oraz wysoko urodzonych. Wszystkiemu winien był cukier, kluczowy składnik alkoholu, który w epoce Edo dostarczali  portugalscy kupcy, co wpływało na jego wysoką cenę. Wraz z otwarciem się Japonii na zachód w kraju zaczęły się pojawiać uprawy trzciny cukrowej, co uczyniło z wina Ume popularny trunek wytwarzany w gospodarstwach domowych. Aby opanować sytuację, wydano dekret, zakazujący samodzielnej produkcji alkoholu, który został zniesiony na początku lat 60. XX wieku. Kilka lat wcześniej firma Choya rozpoczęła na szeroką skalę sprzedawać wina Ume w kraju, dzięki czemu trunek ten szybko stał się popularny nie tylko w Japonii, ale również poza jej granicami.

  Shopping cart close