Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

  Wyświetlanie wszystkich wyników: 7

  Wina Sherry

   

  Iberia słynie z doskonałych trunków oraz liczącej tysiące lat tradycji winiarskiej, jednakże trudno o bardziej rozpoznawalną nazwę niż wina Sherry. Te mocne, wyraziste alkohole to prawdziwa uczta dla podniebienia. W jaki sposób wybrać idealną butelkę, która zaspokoi nasze wymagania?

  Profil smakowy wina Sherry 

  Wina Sherry to trunki produkowane wyłączenie na terenie Andaluzji, regionu położonego na południu Hiszpanii. Już sam fakt ograniczonej produkcji zwiększa prestiż trunku. Stawia go to na równi z takimi alkoholami jak Porto, Madeira czy szampan. Wina Sherry obejmują pełne spektrum smaków. Od intensywnych i wytrawnych po słodkie, ale wszystkie te rodzaje łączy złożony smak oraz wysoka zawartość alkoholu w przedziale od 15 do 22%. Wina te to trunki wzmacniane, toteż należy je podawać w temperaturze pokojowej po posiłku lub w towarzystwie szerokiego wachlarza dań. Ze względu na solidną budowę, wina Sherry świetnie komponują się z potrawami o mocnym smaku, z czerwonych mięs, z curry oraz mocno przyprawionymi daniami. Słodsze odmiany trunku sprawdzą się natomiast w połączeniu z deserem lub zamiast niego. A to dlatego, że niektóre odmiany trunki Sherry potrafią zaskoczyć obezwładniającą wręcz słodyczą.

  Długa tradycja wytwarzania andaluzyjskich trunków sprawiła, że obecnie możemy wybierać spośród licznych rodzajów win tego gatunku, wytwarzanych z trzech odmian winogron – Moscatel (Muscat), Pedro Ximénez (oznaczany często jako PX) oraz Palomino. To one odpowiadają za produkcję ponad 90% tego trunku. Ze względu na styl, wina Sherry są dzielone na siedem kategorii:

  – Manzanilla – trunki stosunkowo lekkie, wytrawne o kwiatowym smaku z wyraźną nutą soli;

  – Fino – klasyczne, stosunkowo lekkie wytrawne wino Sherry stanowiące idealną parę dla oliwek, ryb i owoców morza;

  – Amontillado – mocna, hybrydowo dojrzewająca odmiana trunku o wysokiej zawartości alkoholu oraz złożonym smaku tytoniu, przypraw, orzechów i suszonych owoców;

  – Oloroso – trunki te charakteryzują ciemnym kolorem, mocnym smakiem oraz gładką teksturą. Ze względu na wytrawność zwykle serwowane są na zakończenie posiłku;

  – Palo Cortado – rzadka odmiana wytrawnego wina Sherry o eleganckim smaku oraz złożoności, łączącej cechy Amontillado i Oloroso;

  – Cream – trunek ten powstaje poprzez słodzenie Oloroso, co skutkuje powstaniem słodkiego alkoholu deserowego o bukiecie suszonych fig oraz czekolady;

  – Pedro Ximénez – to słodkie, mocne i intensywne w trunki, które zasłynęły ze względu na wyrazisty smak rodzynków, melasy, fig oraz karmelu.

  Długo dojrzewająca historia – skąd wzięły się wina Sherry 

  Już samo określenie wina Sherry mówi wiele o historii tego trunku, gdyż wielokrotne przemiany nazwy najlepiej obrazują długiej dzieje tego hiszpańskiego specjału. Winorośl do Iberii przywieźli Fenicjaninie około 1100 roku przed naszą erą. Rozpoczęli oni uprawę w regionie, który nazwali Xera. Już w antyku wina Sherry były znane jako trunki wysokiej jakości i chociaż różniły się znacząco od znanego dziś alkoholu, ich produkcja obwarowana była licznymi przepisami. Wraz z podbojem muzułmańskim, miejsce uprawy winorośli zmieniło nazwę na Sherish. Od niej własnie wzięło się obecne określenie na wina Sherry. Pomimo zakazu spożywania alkoholu, obszar ten prosperował ze względu na produkcję destylowanego alkoholu na potrzeby lekarstw, perfum, a także… rodzynków dla kordobańskiej armii.

  W drugiej połowie XIII wieku obszar ten został odbity przez chrześcijan i zmienił nazwę na Jerez. Z kolei same wina Sherry stały się ważnym towarem eksportowym na europejskie rynki. Odkrycia geograficzne schyłku średniowiecza i początku renesansu doprowadziły do otwarcia nowych rynków. Zrodziły jednak trudności pod względem transportu alkoholu podczas wielomiesięcznych rejsów. Wina Sherry zostały wzmocnione z użyciem destylatu, aby zachować trwałość na dłużej, dzięki czemu trunek zdobył uznanie nie tylko hiszpańskich żeglarzy, ale również Williama Shakespeare’a.

   

  Shopping cart close