Twój koszyk
- No products in the cart.
Podsumowanie:
0,00 zł
Polecane produkty
199,00 zł
Wyświetlanie wszystkich wyników: 3
Wina Viognier cieszą się dobrą opinią wśród białych trunków, wyróżniając się solidną budową oraz wyjątkowym zapachem, który zapewnił im uznanie koneserów. Chociaż wina te nieomal zniknęły w latach 60. XX wieku, obecnie ta nietypowa odmiana zapuszcza korzenie w USA, Australii, RPA, Grecji oraz Japonii.
Wina Viognier charakteryzują się umiarkowaną wytrawnością, stosunkowo niską kwaśnością oraz mocno owocowym bukietem. Średnia budowa oraz wysoka zawartość alkoholu – zwykle pomiędzy 12,5 a 15% – zapewnia nie tylko odpowiednią głębię smaku. Daje też możliwość starzenia trunku w dębowych beczkach. Wymaga to, co prawda, wprawnej ręki, gdyż wino trzeba chronić przed tlenem. Jednak starsze roczniki wina Viognier są warte zarówno tego wysiłku, jak i swojej ceny. Jakość tych trunków najlepiej obrazuje fakt, że według regionalnych regulacji AOC, trunki Condrieu oraz Château-Grillet wytwarza się wyłącznie z tej odmiany winogron.
Wina Viognier wyróżniają się wyjątkowo mocnym aromatem. Można w nim odnaleźć kwiaty, owoce oraz terpeny, przez co trunek dysponuje wonią perfum, podobną do szczepów Muskat i Riesling. Na ogół wina te należy otworzyć do trzech do pięciu lat od zabutelkowania. Mocna budowa pozwala stworzyć stonowany, długo dojrzewający smak, który zyskał uznanie wśród koneserów z całego świata. Bukiet smakowy win obejmuje mandarynkę, brzoskwinię, mango, różę, miód oraz pomarańcz. Wraz ze starzeniem trunku, rześkie nuty kwiatowe ustępują miejsca migdałowi i orzechom. Przed podaniem wina Viognier należy schłodzić butelkę do około 7-12° Celsjusza. Warto przy tym pamiętać, że niższa temperatura pozwoli wydobyć nuty kwiatowe i miodowe. Z kolei cieplejszy trunek zaoferuje bardziej śmiały, owocowy charakter. Ze względu na mocniejszą budowę wina Viognier, nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć trunek z owocami morza, a także delikatnymi rodzajami mięsa.
Dokładne pochodzenie wina Viognier nie jest znane, jednakże znawcy są przekonani, że mowa o wyjątkowo starej odmianie winorośli. Jedna z legend utrzymuje, iż za sprowadzenie tego szczepu do doliny Rodanu odpowiada rzymski cesarz Probus. Ten sprawny administrator wyznawał zasadę, iż jego armia nigdy nie powinna próżnować. Zlecał więc legionistom szereg prac, takich jak np. sadzenie winorośli na terenie Galii. Miało to ożywić gospodarkę, osłabioną przez wojny oraz najazdy germańskich plemion zza Renu. Być może właśnie wtedy wina Viognier zostały sprowadzone z północy Italii. Teorię tą potwierdza udowodnione w 2004 roku pokrewieństwo ze szczepem Nebbiolo – rodzimą dla Piemontu odmianą. Inna legenda utrzymuje, iż sadzonki pochodzą ze statku, który został napadnięty na Rodanie przez bandytów w okolicach Condrieu – obszaru, z którego pochodzą jedne z najlepszych win Viognier.
Sama nazwa odmiany również pozostaje tajemnicą. Popularna teoria zakłada, że nazwa pochodzi od miasta Vinne – dawnego rzymskiego obozu wojskowego. Jednak miejscowość ta położona jest w sporej odległości od doliny Rodanu. Inna wersja łączy nazwę wina Viognier ze zniekształconymi słowami „Via Gehennae”, czyli „Drogę przez dolinę piekielną”. W wolnym tłumaczeniu oznacza to „Drogę przez mękę”. Ma to związek z dużą ilością problemów wynikających z uprawy tej odmiany. Mimo tego wina Viognier były stosunkowo popularne aż do wybuchu zarazy filoksery. To ona zmusiła plantatorów do wykorzystania bardziej odpornych na mszyce szczepów.
Z tego powodu w roku 1965 oficjalne uznano, że tą odmianą winorośli obsadzone jest zaledwie od 8 do 30 akrów. Z tego powodu wina Viognier stały się prawdziwą rzadkością w oczach koneserów, a ceny za butelkę poszybowały w górę. To zwróciło uwagę wytwórców i od tego czasu szczep zaczął odzyskiwać dawną popularność, a od lat 90. jest chętnie sadzony poza granicami Francji.