Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 299 PLN!

  Wyświetlanie wszystkich wyników: 10

  Armagnac

  • CLES DES DUCS VS 40% 0,7L

   ARMAGNAC CLES DES DUCS VS 40% 0,7L

   129,00  Availability: w magazynie
  • CLES DES DUCS VSOP 40% 0,7L

   ARMAGNAC CLES DES DUCS VSOP 40% 0,7L

   149,00  Availability: w magazynie
  • ARMAGNAC JANNEAU XO ROYAL 40% 0,7L

   279,00  Availability: w magazynie
  • JANNEAU VS

   ARMAGNAC JANNEAU VS 40% 0,7L

   129,00  Availability: w magazynie
  • Janneau VSOP 40% 0,7l

   ARMAGNAC JANNEAU VSOP 40% 0,7L

   169,00  Availability: w magazynie
  • Cles Des Ducs XO

   CLES DES DUCS XO 40% 0,7L

   299,00  Availability: brak w magazynie
  • PRINCE D'ARIGNAC VS 40% 0,7L

   PRINCE D’ARIGNAC VS 40% 0,7L

   139,00  Availability: brak w magazynie
  • CAUSSADE XO 40% 0,7L

   CAUSSADE XO 40% 0,7L

   239,00  Availability: brak w magazynie
  • Janneau 18y 43% 0,7l

   ARMAGNAC JANNEAU 18Y 43% 0,7L

   259,00  Availability: brak w magazynie
  • Armagnac Janneau 12y 40% 0,7l

   JANNEAU 12Y 40% 0,7L

   169,00  Availability: brak w magazynie

  Trudno znaleźć trunek, który może poszczycić się tak długą i bogatą historią jak armagnac. Ten wyjątkowy alkohol powstaje w słonecznej Gaskonii, a sposób jego wytwarzania oraz złożone doznania smakowe sprawiają, iż stał się on wyznacznikiem wyrafinowanego gustu.

  Styl, elegancja, unikalność – czym jest armagnac? 

  Armagnac jest ucieleśnieniem wielowiekowej tradycji oraz dumy rzemieślników, którzy produkują ten niezwykły alkohol. Mocny, złożony smak obejmuje nuty suszonych owoców, winogron, kwiatów, czekolady oraz karmelu. Przez to armagnac jest ceniony przez smakoszy mocnych trunków na całym świecie. Dodatkowym czynnikiem, wpływającym na ekskluzywność tego alkoholu, są wymagania, które należy spełnić, aby na etykiecie mogło się pojawić słowo armagnac.

  Pierwszym z nich jest produkcja na terenie położonego w Gaskonii regionu Armagnac. Do produkcji trunku wykorzystywane są określone odmiany winogron – zazwyczaj Ugni Blanc, Baco Blanc, Colombard i Folle Blanche. Następnie armagnac trzeba poddać destylacji w tradycyjnym, miedzianym alembiku kolumnowym. W kolejnym etapie alkohol powinien trafić do dębowych beczek na przynajmniej rok. Pojedyncza destylacja sprawia, że armagnac posiada nieco niższą zawartość alkoholu od porównywalnych trunków. Przed butelkowaniem nie rozcieńcza się go dużą ilością wody. Niektóre odmiany przelewa się z beczek wprost do szkła.

  Jak wybrać idealny armagnac? 

  Armagnac może sprawić nieco trudności podczas wyboru, gdyż na etykietach nie zawsze spotkamy komplet informacji. Wątpliwa jest na przykład liczba lat, którą spędził w beczkach najmłodszy z destylatów. Jako że trunek pochodzi z Francji, podczas określania jego wieku można spotkać się z takimi określeniami, jak:

  – V.S. (Very Special) – jest to trunek, który dojrzewał od 1 do 3 lat. Alternatywnie armagnac V.S. może być oznaczony trzema gwiazdkami;

  – V.S.O.P. (Very Superior Old Pale) – czyli alkohol dojrzewający do 4 do 9 lat;

  – Napoleon – termin używany do określania armagnaców, które liczą sobie od 6 do 9 lat;

  – X.O. (Extra Old) – dotyczy trunków dojrzewających przynajmniej 10 lat;

  – Hors d’Age – armagnac z tym oznaczeniem teoretycznie klasyfikuje się do kategorii X.O. Określenie to jednak stosuje się do wyróżnienia trunków powstałych ze zmieszania wyjątkowo starych destylatów, liczących sobie przeważnie kilka dekad;

  – Vintage – jest to bliźniacze określenie w stosunku do Hors d’Age z tą różnicą, że trunek Vintage pochodzi z pojedynczego rocznika zbiorów, a nie ze zmieszania destylatów z kilku różnych lat.

  Historia mocna jak smak – dzieje armagnacu 

  Armagnac jest wyjątkowy pod jeszcze jednym względem. To najstarszy destylowany trunek, który pozostaje w nieprzerwanej produkcji. Pierwsze wzmianki na jego temat pojawiły się już w 1310 roku. Wtedy to przeor Witalis du Four opisał 40 zalet armagnacu. Początków tego trunku należy upatrywać w płynącej z terenów muzułmańskiej Hiszpanii wiedzy na temat destylacji. To właśnie ten proces umożliwiał wytwarzanie mocnych napitków – chociaż trzeba też nadmienić, iż wiedza ta początkowo była powiązana z produkcją perfum, a nie trunków. Z roku 1646 pochodzi najstarszy opis destylacji armagnacu, który był już wtedy trunkiem znanym i cenionym w Europie.

  Skoncentrowany, mocny alkohol stanowił dla kupców atrakcyjny towar, gdyż mniejsza objętość beczek oznaczała niższe podatki oraz możliwość zabrania do ładowni większej ilości beczułek. Na przełomie XVIII i XIX wieku większość obszaru Armagnac była już na stałe powiązana z produkcją alkoholu, który był często serwowany na królewskich stołach. Pomimo upływu lat armagnac zachował swój unikalny charakter. Chociaż pod względem ilości produkowanych butelek ustępuje on trunkom o mniej restrykcyjnych wymaganiach, to miłośnicy cenią sobie tradycyjny i bogaty bukiet smakowy tego gaskońskiego specjału.

  W naszym sklepie wyróżniamy cztery gatunki trunku Armagnac:

  Koszyk Wróć do strony