Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

  Wyświetlanie 1–16 z 143 wyników

  Wódka Zagraniczna

  • ABSOLUT 0,7l 40%

   ABSOLUT 0,7l 40%

   57,00  Availability: w magazynie
  • Crystal Head

   CRYSTAL HEAD 40% 1,75L

   539,00  Availability: brak w magazynie
  • CRYSTAL HEAD ROLLING STONES 50TH 40%

   CRYSTAL HEAD ROLLING STONES 50TH 40% 0.7L

   479,00  Availability: w magazynie
  • DANZKA

   DANZKA 40% 1L

   99,00  Availability: brak w magazynie
  • RAMMSTEIN

   RAMMSTEIN 40% 0,7L

   229,00  Availability: brak w magazynie
  • CIROC

   CIROC 40% 0,7L

   149,00  Availability: w magazynie
  • BELUGA TRANSATLANTIC

   BELUGA TRANSATLANTIC 40% 0,7L

   209,00  Availability: w magazynie
  • ABSOLUT MEXICO

   ABSOLUT MEXICO 40% 0,75L

   319,00  Availability: w magazynie
  • ŚLIWOWICA BADEL

   ŚLIWOWICA BADEL 40% 0,5L

   65,00  Availability: w magazynie
  • PARLIAMENT VODKA

   PARLIAMENT VODKA 40% 0,7L

   55,00  Availability: brak w magazynie
  • NEFT WHITE BARREL

   NEFT WHITE BARREL 40% 0,7L

   199,00  Availability: w magazynie
  • NEFT BLACK BARREL VODKA

   NEFT BLACK BARREL VODKA 40% 0,7L

   199,00  Availability: w magazynie
  • MOSKOVSKAYA

   MOSKOVSKAYA 40% 1L

   89,00  Availability: w magazynie
  • MINTTU PEPPERMINT 50%

   MINTTU PEPPERMINT 50% 0,5L

   75,00  Availability: w magazynie
  • MAMONT BLOOD BITTER

   MAMONT BLOOD BITTER 40% 0,5L

   189,00  Availability: w magazynie
  • FINLANDIA RASPBERRY

   FINLANDIA RASPBERRY 37,5% 0,7L

   54,99  Availability: brak w magazynie

   

  Większość Polaków kojarzy wódkę głównie z rodzimymi wyrobami, jednak warto pamiętać, że trunek ten nie jest produkowany tylko i wyłącznie w kraju nad Wisłą. Jak długą historię ma wódka zagraniczna, z czego się ją produkuje i w jaki sposób się ją serwuje? Warto się temu przyjrzeć zanim rozpocznie się degustacja.

  Wódka zagraniczna – pierwsze wzmianki 

  Mianem wódki zagranicznej określa się wysokoprocentowy trunek, uzyskiwany poprzez połączenie rektyfikowanego spirytusu i wody. Co istotne, zawartość alkoholu w wódce zagranicznej zazwyczaj nie może być  niższa niż 37,5%. Trudno jest z całą pewnością określić, kiedy rozpoczął się proces destylacji wódki. Wiemy jednak na pewno, że pierwsze narzędzia służące do destylacji wysokoprocentowych alkoholi, odnaleziono na terenie ówczesnej Mezopotamii i pochodziły one z okolic 3500 r. p.n.e. Warto pamiętać, że w początkowej fazie istnienia tego alkoholu, wódka nie była trunkiem rozrywkowym, ale… lekarstwem. W państwach starożytnych wielu medyków przepisywało swoim pacjentom właśnie ten alkohol, jako formę leczenia różnych schorzeń. Dużo wskazuje na to, że pierwsza wytwarzana w starożytności wódka zagraniczna mogła w nie nadawała się do spożycia. Sposób jej destylacji sugeruje bowiem, że nie tylko była ona niesmaczna, ale również mogła wywoływać zatrucia. O pierwszych przypadkach spożywania wódki zagranicznej wspomina się w tekstach Siegmunda von Herbersteina dotyczących Rusi. Teksty te powstały w okolicach XVI wieku. Wódka zagraniczna opisano w nich jako trunek służący rozrywce. 

  Z czego produkuje się wódkę zagraniczną? 

  Wódkę zagraniczną wytwarza się, w większości przypadków, na bazie zbóż. Co ciekawe, nie zawsze tak było: pierwsze medyczne trunki były wytwarzane jako destylat wina. Dopiero na przełomie XVI i XVII wieku rozpoczęto produkcję wódki zbożowej oraz owocowej. Najczęściej do produkcji trunku używa się zbóż – żyta, pszenicy, pszenżyta, kukurydzy czy jęczmienia. Może powstawać również na bazie ziemniaków, które – podobnie jak zboża – zawierają skrobię. Jednak, co ciekawe, do produkcji wódki zagranicznej wykorzystać można również surowce zawierające inulinę. Jest to polisacharyd rozpuszczalny w wodzie i hydrolizowany do cukru pod wpływem ciepła. Do surowców, które zawierają inulinę, należą m.in. topinambur czy cykoria. Zdarza się, że wódka powstaje również na bazie melasy. Ten typu zagranicznego alkoholu powstaje w kilku gorzelniach Europy Zachodniej.

  Wódka zagraniczna – jak ją serwować?

  Nie ma szczególnych zasad dotyczących serwowania wódki zagranicznej. Ciekawostką jest jednak, że wódka zagraniczna to trunek, który można – a nawet należy – spożywać, wypijając całą zawartość kieliszka na raz lub dwa razy. Dopuszczalne jest popijanie wódki zagranicznej, która ma dość intensywny smak. Nie oznacza to jednak, że nie można łączyć jej z dodatkami. Szczególnie popularne jest przygotowywanie drinków na bazie zagranicznej wódki oraz coli czy różnego rodzaju soków. Wódka zagraniczna powinna być schłodzona do temperatury około 16 stopni.

  Koszyk zamknij