Wyświetlanie 1–16 z 97 wyników
Wódka czysta zagraniczna
Mocne, czyste alkohole, to nie tylko specjalność Polaków. Wódka czysta zagraniczna również ma swój wyjątkowy aromat i smak, choć — co trzeba przyznać — w Polsce nie jest tak popularna, jak alkohole rodzimej produkcji. Co warto o niej wiedzieć i które państwa specjalizują się w produkcji tego trunku?
Wódki czyste zagraniczne — po co warto sięgać?
Prawdę mówiąc, wódka czysta zagraniczna nie bierze się znikąd. W Europie wyróżnia się pewien obszar zwany “Pasem Wódki”, na którego terenie leżą kraje specjalizujące się w produkcji trunku z wykorzystaniem klasycznych metod. Wytwarzany przez nie alkohol najczęściej powstaje na bazie ziemniaków, melasy lub zboża. Do tych krajów należy również Polska. O jakich państwach mowa? Są to Szwecja, Litwa, Łotwa, Estonia, a także Finlandia. Wódka czysta zagraniczna pochodząca z tamtych krajów stosunkowo często gości na polskich stołach. Jej etymologia jest dokładnie taka sam jak w przypadku kraju nad Wisłą. Otóż trunek ten znany jest Europejczykom już od co najmniej kilkuset lat. Dawniej uważano go za środek leczniczy (niektórzy traktują go w ten sposób nawet i dziś), przypisując mu różne właściwości zdrowotne, w tym też… zdolność do przedłużania życia. Trudno jednoznacznie określić, kto pierwszy stał za powstaniem tego wyjątkowego alkoholu. Ostatnio powstał nawet spór między Polską i Rosją dotyczący tego, kto jako pierwszy wprowadził wódkę do obrotu. Jak zatem widać, wódka czysta zagraniczna może być nawet przyczyną konfliktów międzynarodowych. Wszystko dlatego, że mieszkańcy Europy Centralnej i Wschodniej traktują ją jako jeden z wyróżników kultury.
Jak powstaje wódka czysta zagraniczna?
Proces powstawania wódki czystej zagranicznej nie różni się zbytnio od metod stosowanych w Polsce. Owszem, zagraniczni producenci mają swoje sprawdzone metody produkcyjne, ale polegają one głównie na uzyskaniu specyficznych walorów smakowych trunku. Z technicznego punktu widzenia produkcja alkoholu jest bardzo prosta. Wódka czysta zagraniczna powstaje poprzez zmieszanie spirytusu z wodą. Jak zatem wyprodukować spirytus? W tym celu wykorzystuje się rośliny, które w swoim składzie posiadają skrobię i cukry proste. Mowa tu oczywiście o melasie trzcinowej, zbożach i ziemniakach. Trunki zagraniczne powstają też z soi i winogron, co oczywiście przekłada się na finalny smak. Proces produkcji rozpoczyna się fermentacją zacieru powstałego z cukru, drożdży, wody i mąki zbożowej. Dzięki temu powstaje roztwór, w przypadku którego stężenie alkoholu to zaledwie 8 procent. Następnie roztwór jest destylowany, w celu zwiększenia stężenia nawet do 90 procent! Kolejnym etapem produkcji jest rektyfikacja, której celem jest usunięcie z trunku nieprzyjemnego smaku i zapachu. Do powstałego w ten sposób spirytusu o zawartości alkoholu wynoszącej aż 96 procent dodaje się spirytus z masy zbożowej.
Dobrej jakości wódka czysta zagraniczna — jak powstaje?
W celu uzyskania trunku wysokogatunkowego wykorzystuje się bardzo często węgiel drzewny. Dzięki niemu alkohol ma jeszcze lepszy smak. Ostatnim etapem produkcji jest dolanie do spirytusu wody i to w takich proporcjach, aby stężenie uzyskanej w ten sposób mieszaniny wyniosło około 40 procent (nie jest to regułą). Wódka czysta zagraniczna może wyróżniać się nawet 75-procentowym stężeniem alkoholu. Jej neutralny smak (brak dodatków) sprawia, że trunek wyróżnia się bardzo wyrazistym, mocnym aromatem.