Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 299 PLN!

  Wyświetlanie jednego wyniku

  Nero d'Avola

  • Itynera Nero d'Avola Terre Siciliane

   WINO ITYNERA NERO D’AVOLA TERRE SICILIANE 13% 0,75L

   34,00  Availability: w magazynie

   

  Doświadczeni koneserzy uważają, że wina Nero d’Avola to najlepsze sycylijskie trunki. Komu są szczególnie polecane? Przede wszystkim tym, którzy preferują pełne i dojrzałe odmiany. Alkohole wytwarza się z niemal bordowych owoców – to właśnie dlatego te trunki wyglądają niemal jak czarne. Ich nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza „czerń z Avoli”. Zachwycają one złożonym bukietem, którym można delektować się długie godziny. Prawdą jest, że wina te znane są od stuleci, jednak dopiero w XX wieku produkcja zyskała rozpędu. To właśnie wtedy omawiany szczep zyskał sławę niemal na całym świecie, a lokalne winnice rozpoczęły eksport na szeroką skalę.

  Krótka historia wina Nero d’Avola

  Wina Nero d’Avola najprawdopodobniej powstały jeszcze przed naszą erą. To bardzo stara winorośl. Szczepy winogron zostały przewiezione przez Greków na Sycylię. Na specjalną uwagę zasługuje pierwotny sposób uprawy, który polegał na przeszczepie pędów na niskich drzewkach lub pniach. Początkowo wina z tego szczepu sprzedawano jako trunki kalabryjskie. Przed długi czas to właśnie takie alkohole cieszyły się największym zainteresowaniem.

  Jak już wspomniano, wina Nero d’Avola zaczęto sprzedawać pod obecną nazwą w XX wieku. W chwili obecnej to jeden z najbardziej cenionych trunków pochodzących z Włoch. A to dlatego, ze trunek jest niezwykle uniwersalny, choć charakterystyczny w smaku i bezkompromisowy. Może być serwowany podczas wielu różnych okazji w których wytrawny smak i elegancja wyznaczają charakter spotkania. Wina te świetnie sprawdzą się zarówno podczas uroczystego obiadu, jak i luźnego spotkania z przyjaciółmi. Jedyne ograniczenie to osobiste upodobania i potrzeby.

  Gdzie produkowane są wina Nero d’Avola? 

  Wina Nero d’Avola produkuje się w winnicach, które leżą nieopodal terenów górzystych. Ukształtowanie terenu odgrywa tutaj bardzo ważną rolę. Trunki z tego szczepu wytwarza się ze szczepu wrażliwego na porywisty wiatr, a góry stanowią pewną przeszkodę dla intensywnych pędów powietrza. Największe skupisko winnic znajduje się w Avola, czyli regionie o płaskim terenie i łagodnym klimacie.

  Wina Nero d’Avola powstają także w innych obszarach wyspy, jednak uprawy nie są skoncentrowane. Bardzo ważna jest staranna selekcja owoców, ponieważ to właśnie one decydują o charakterze sycylijskich trunków. Wina tego szczepu wydają się być prawdziwym strzałem w dziesiątkę dla osób poszukujących wyrazistych alkoholi, których smak na długo zapada w pamięć.

  Co wyróżnia wina Nero d’Avola? 

  Wina Nero d’Avola wyróżniają się ciemną (niemal czarną) barwą. Nie jest to dobra opcja dla miłośników słodkich odmian, ponieważ są to trunki wytrawne, aksamitne, głębokie. Trunki z tej winorośli intrygują bogatym bukietem, w którym nie brakuje czerwonych owoców (m.in. jagód, wiśni, porzeczek) czy pieprzu. Dodatki sprawiają, że są one idealnie zbalansowane.

  Wina Nero d’Avola są relatywnie ciężkie i mocne. Genialnie komponują się z potrawami mięsnymi, grillowanymi warzywami, owocami morza. Istotne jest, aby trunki podawać odpowiednio schłodzone. Jest to podstawą do tego, aby wydobyć z nich esencję smaku i aromatu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaserwować je podczas domówki, randki czy relaksu przy kominku.

  Koszyk Wróć do strony