Twój koszyk
- No products in the cart.
Podsumowanie:
0,00 zł
Polecane produkty
Wyświetlanie 1–16 z 27 wyników
Półsłodkie wina wyróżniają się smakiem, który posiada wielu fanów. Słodki, ale nie zbyt intensywnie słodki aromat sprawia, że wina półsłodkie będą doskonałym wyborem dla osób, które cenią sobie intrygujące nuty smakowe. Dobrym określeniem win półsłodkich jest stwierdzenie, że stoją one mniej więcej w połowie drogi pomiędzy słodkimi a wytrawnymi trunkami.
Dobór wina uzależniony jest przede wszystkim od indywidualnych preferencji smakowych. Niektórzy cenią sobie trunki o bardziej intensywnym smaku, w którym trudno doszukać się nut słodyczy. Warto jednak wziąć pod uwagę również inne kwestie, takie jak dopasowanie alkoholu do posiłku, z którym planujemy go serwować, a także… kaloryczność.
Wina półsłodkie zawierają bowiem mniej cukru od w pełni słodkich alkoholi tego samego rodzaju. Co za tym idzie, mogą stanowić świetny wybór dla osób, które chcą co prawda ograniczyć ilość spożywanych kalorii, jednak nie chcą zupełnie rezygnować z okazjonalnej lampki ulubionego trunku. Wina półsłodkie stanowią w takiej sytuacji świetny kompromis – choć nie są tak kaloryczne jak swoje słodkie odpowiedniki, to wciąż wyróżniają się znanym i lubianym smakiem oraz słodyczą.
Cechą charakterystyczną win półsłodkich jest ich smak, który różni się zarówno od wytrawnych, jak i zupełnie słodkich trunków. Sekretem takiego stanu rzeczy jest zatrzymanie procesu fermentacji trunku na takim etapie, by wino nie nabrało nadmiernej słodyczy, typowej dla innego rodzaju win.
Wino składa się z winogron, a także drożdży, które odpowiadają za rozpoczęcie procesu fermentacji. W jego trakcie drożdże żywią się cukrem zawartym w owocach. Jeśli proces ten zostanie zatrzymany w odpowiednim momencie – zyskamy wino półsłodkie. Zatrzymywanie cukru w tym rodzaju alkoholu może przebiegać na wiele sposobów. W niektórych przypadkach mamy do czynienia ze sztucznie dosładzanymi trunkami, jednak nie jest to regułą.
Poziom cukru w winie można podnieść m.in. poprzez wykorzystanie winogron pochodzących z późnego zbioru. W takich owocach zawartość cukru jest wyższa, w związku z czym wino zyskuje na słodyczy. W niektórych regionach stosuje się również koncepcję suszenia winogron na słońcu, co pozwala na zmniejszenie ilości wody w ich wnętrzu. To tylko przykładowe techniki, pozwalające na uzyskanie odpowiedniego poziomu słodyczy wina. Jednak w winiarniach stosuje się także wiele innych, unikalnych i nowatorskich metod!
Wina półsłodkie wyróżniają się przyjemnym aromatem. W zależności od wybranego trunku, możemy wyczuć w nim nuty owocowe bądź kwiatowe, a nawet karmel. Wśród owoców, które są wskazywane w bukietach smakowych szczególnie często, wskazać można np. wiśnie, maliny, czereśnie, a nawet rodzime jabłka czy gruszki.
Wina półsłodkie idealnie pasują do deserów, a także serów i drobiu. W tym pierwszym przypadku warto trzymać się zasady, że deser powinien wyróżniać się niższym poziomem słodkości od alkoholu. W przypadku win półsłodkich na szczęście nie jest to szczególnie trudne. Jeśli zaś chodzi o drób czy deski serów – w tym przypadku mamy dość dużą dowolność. Szeroka gama win półsłodkich pozwala na wybór najlepszej opcji do określonego dania.