Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 299 PLN!

    Wyświetlanie 1–16 z 66 wyników

    Wina musujące

     

    Wina musujące to intrygujący smak alkoholu połączony z orzeźwiającymi nutami bąbelkowego trunku. To właśnie wino musujące podbija w ostatnich latach serca ludzi na całym świecie. Choć nie wyróżnia się ono tak długą historią, jak niektóre typy alkoholi, to z pewnością zdobyło uznanie i towarzyszy ludziom podczas wielu okazji. Od kiedy możemy raczyć się tym trunkiem?

    Czym właściwie jest wino musujące? Krótka historia alkoholu 

    Mianem wina musującego określa się trunek o dużym nasyceniu dwutlenkiem węgla, wytworzonego naturalnie w procesie fermentacji lub dodanego sztucznie. Co ciekawe, Unia Europejska pokusiła się o dokładne określenie, czym jest wino musujące w dyrektywie z 1992 roku. Zgodnie z nią, jest to produkt znajdujący się w butelce wyposażonej w korek przyjmujący kształt grzybka i cechujący się nadciśnieniem równym co najmniej trzem barom. Minimalna zawartość alkoholu w takim przypadku wynosi 1,2% objętości, jednak nie może przekroczyć 15% objętości.

    Po raz pierwszy informacje o produkcji wina musującego pojawiły się w 1662 roku we francuskich dokumentach. Uważa się, że to przybyli do Szampanii w XVII wieku Benedyktyni (a w szczególności mnich określany jako Dom Pierre Perignon) rozpoczęli produkcję wina musującego.

    Jak wytwarza się wino musujące? 

    W przeciwieństwie do procesu produkcji zwykłego wina, kiedy to jednym z podejmowanych kroków jest usuwanie dwutlenku węgla z przygotowywanego alkoholu, w przypadku wina musującego twórcom zależy na tym, by zapewniająca miłe dla podniebienia bąbelki substancja pozostała w trunku. Wyróżnia się dwie, cieszące się dużą popularnością metody produkcji wina musującego:

    • metodę szampańską – w tym przypadku wino musujące jest do pewnego etapu przygotowywane dokładnie tak samo, jak inne rodzaje tego alkoholu. Później jednak przeprowadza się wtórną fermentację alkoholu już w butelkach, co może potrwać nawet kilkanaście miesięcy;
    • metodę Charmata – ta metoda wytwarzania wina musującego również cieszy się dużą popularnością, a cały proces wiąże się z niższym nakładem finansowym. Początkowa faza wytwarzania wina musującego wygląda tak samo, jak w przypadku metody szampańskiej. Jednak wielomiesięczne przechowywanie alkoholu w butelkach zastępuje fermentacja w wielkich, stalowych zbiornikach. Na koniec – gotowe wino musujące przelewa się do butelek.

    Wino musujące – do jakich posiłków pasuje i jak je podawać? 

    Wino musujące wyróżnia się intrygującym, słodkim smakiem, a dodatek bąbelków sprawia, że jest ono również wyjątkowo orzeźwiające. Aby uzyskać najlepszy smak tego trunku, wino musujące należy podawać po schłodzeniu do temperatury około 4,5-7 stopni Celsjusza. Ciepłe wino musujące nie tylko nie smakuje najlepiej, ale również może szybciej wytracać bąbelki.

    Wino musujące doskonale smakuje w zestawieniu z owocami morza, rybami, białym mięsem serwowanym na zimno czy kawiorem. Jeśli chcemy zaserwować wino musujące do deseru, również możemy to zrobić. Pamiętać jednak trzeba, że ten typ wina zdecydowanie lepiej wypadnie w zestawieniu z lekkim deserem. Dobrym pomysłem jest np. z sałatka czy owocowa tarta. Gorzej komponuje się z ciężkimi, słodkimi  ciastami czy kremami.

    Twój koszyk
    • No products in the cart.
    0