Twój koszyk
- No products in the cart.
Podsumowanie:
0,00 zł
Polecane produkty
Wyświetlanie 1–16 z 211 wyników
Sam wyraz wino prawdopodobnie pochodzi z łaciny, bowiem alkohol ten powstał w starożytności, gdzie wielu Europejczyków posługiwało się tym właśnie językiem. Uważa się, że nazwa trunku pochodzi z Rzymu, jednak słowo pierwotnie wywodziło się z greki. Jak widać, wina wytrawne są znane ludzkości od dawna. Jednak jak wygląda ich produkcja dzisiaj i z czym najlepiej smakują takie wina?
Pierwszym rodzajem poznanych win były słodkie warianty tego alkoholu. Szybko jednak okazało się, że intensywny, pełen słodyczy posmak trunku nie odpowiada wszystkim i, co więcej, nie pasuje do każdego dania. Dlatego też rozpoczęto produkcję win wytrawnych, czyli napojów alkoholowych o obniżonej zawartości cukru.
Trunki wytrawne charakteryzują się dość intensywnym, kwaskowatym smakiem, cenionym przez wielbicieli takich nut. W dawnych czasach, czyli w starożytnej Grecji i Rzymie, królowały właśnie wina wytrawne lub warianty pośrednie. Z uwagi na niską zawartość cukru, alkohole te miały tendencję do szybkiego psucia się, a co za tym idzie – nie mogły długo leżakować. Najczęściej alkohol był spożywany w ciągu kilku dni lub maksymalnie tygodni od jego wyprodukowania. Wtedy spożywający mogli cieszyć się przyjemnym smakiem, pozbawionym octowych nut.
Wino powstaje w procesie fermentacji, czyli zamiany cukru w alkohol. Im dłużej trunek jest poddawany temu procesowi, tym mniej cukru pozostaje w jego składzie. Właśnie w ten sposób powstają wina wytrawne. Ich producenci pozwalają na dość długi przebieg procesu fermentacji, który prowadzi do uzyskania charakterystycznego, kwaskowatego smaku. Uważa się, że wino jest wytrawne, gdy zawartość cukru na litr wina nie przekracza 4 gramów. To oznacza, że w butelce wytrawnego trunku jest mniej niż łyżeczka cukru!
Co istotne, w przeciwieństwie do starożytnych, dzisiejsi producenci wiedzą już, jak chronić wina wytrawne przed psuciem się. To sprawia, że możemy cieszyć się starzonymi winami, które leżakowały przez kilka lub nawet kilkanaście lat, uzyskując niezwykły smak.
Wina wytrawne smakują doskonale z wieloma rodzajami dań. To świetny wybór m.in. do białych mięs – możemy serwować je z kurczakiem czy indykiem. Mięsa te wyróżniają się łagodnym smakiem, który jest doskonale podkreślony przez dość intensywne wytrawne trunki.
Ten rodzaj wina smakuje dobrze z owocami morza, takimi jak krewetki czy kalmary, ale również z rybami o jasnym mięsie. Wielbiciele przystawek mogą podawać wytrawne alkohole także z deskami serów czy wędlin. Dobra wiadomość dla fanów ciemniejszego mięsa: wytrawne wina dobrze komponują się również z dziczyzną, kaczką czy gęsią. Intrygujący smak mięs doskonale łączy się z intensywnym winem wytrawnym, zapewniając niepowtarzalne doznania.
Wytrawne alkohole to grupa trunków, które z pewnością przypadną do gustu wielu osobom. Ich interesujący smak zachwyca od wieków, a szeroki wybór alkoholi tego rodzaju sprawia, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.