Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 250 PLN!

  Wyświetlanie 1–16 z 56 wyników

  Whisky irlandzka

  • THE IRISHMAN SINGLE MALT

   WHISKY THE IRISHMAN SINGLE MALT 40% 0,7L

   209,00  Availability: w magazynie
  • Kilbeggan Black 40% 0,7l

   WHISKY Kilbeggan Black 40% 0,7l

   129,00  Availability: w magazynie
  • The Pogues Cinnamon 35% 0,7l

   WHISKY The Pogues Cinnamon 35% 0,7l

   139,00  Availability: w magazynie
  • TEELING SMALL BATCH 46%

   WHISKY TEELING SMALL BATCH 46% 0,7L

   149,00  Availability: w magazynie
  • JAMESON 40% 0,7L

   WHISKY JAMESON 40% 0,7L

   99,00  Availability: w magazynie
  • BUSHMILL'S BLACK BUSH 40% 0.7L

   WHISKY BUSHMILL’S BLACK BUSH 40% 0.7L

   129,00  Availability: w magazynie
  • THE POGUES SINGLE MALT 40%

   WHISKY THE POGUES SINGLE MALT 40% 0,7L

   139,00  Availability: w magazynie
  • QUIET MAN 8YO 40%

   WHISKY QUIET MAN 8YO 40% 0,7L

   229,00  Availability: w magazynie
  • WRITER'S TEARS DOUBLE OAK 46% 0,7L

   WHISKY WRITER’S TEARS DOUBLE OAK 46% 0,7L

   199,00  Availability: w magazynie
  • BUSHMILLS AMERICAN OAK BOURBON FINISH 40% 0.7L

   WHISKY BUSHMILLS AMERICAN OAK BOURBON FINISH 40% 0.7L

   119,00  Availability: w magazynie
  • BLACK IRISH WHSIKY WITH STOUT 40% 0.7L

   WHISKY BLACK IRISH WHSIKY WITH STOUT 40% 0.7L

   199,00  Availability: w magazynie
  • CONNEMARA PEATED 12YO 40% 0,7L

   WHISKY CONNEMARA PEATED 12YO 40% 0,7L

   309,00  Availability: w magazynie
  • CONNEMARA PEATED MALT 40% 0,7L

   WHISKY CONNEMARA PEATED MALT 40% 0,7L

   199,00  Availability: w magazynie
  • KILBEGGAN 40% 0,7L

   WHISKY KILBEGGAN 40% 0,7L

   99,90  Availability: w magazynie
  • GELSTON'S 12YO PORT CASK

   WHISKY GELSTON’S 12YO PORT CASK 43% 0,7L

   329,00  Availability: w magazynie
  • GREEN SPOT LEOVILLE BARTON

   WHISKY GREEN SPOT LEOVILLE BARTON 46% 0,7L

   309,00  Availability: w magazynie

  Łagodna w smaku, złocista w barwie oraz delikatna dla podniebienia. Whisky Irlandia to jeden z najpopularniejszych i najwyżej cenionych rodzajów alkoholu na świecie. Wytwarzane na Szmaragdowej Wyspie trunki z etykietami Jameson, Tullamore Dew czy Bushmills, stanowią jedne z najczęściej wybieranych butelek. Zarówno podczas oficjalnych okazji, hucznych imprez, jak i relaksu w domowym zaciszu. Dlaczego?

  Destylacja i zboża, czyli dlaczego whisky irlandzka jest jedyna w swoim rodzaju?

  Szmaragdowa Wyspa może poszczycić się wyjątkowo długą tradycją wytwarzania trunków. Ponoć już w X wieku do Irlandii przybyła wiedza na temat destylowania alkoholu w celu wytwarzania perfum. Zapobiegliwi mnisi szybko zmodyfikowali recepturę i zaczęli wytwarzać „uisce beatha” – wodę życia. Nie wiadomo dokładnie, kiedy trunek ten zamienił się w znaną nam whisky Irlandia. Wiadomo jednak, że to właśnie Szmaragdowa Wyspa jest domem najstarszej, licencjonowanej destylarni na świecie. Jest to Old Bushmills Distillery, znana szerzej jako Bushmills, która od 1608 roku dostarcza złocistego trunku miłośnikom z każdego zakątka globu.

  Oprócz wyjątkowej tradycji, whisky Irlandia wyróżnia się także łagodnym, lekkim smakiem, pozbawionym gęstych nut dymu. Związane jest to z faktem, że słód jest suszony z użyciem gorącego powietrza, bez kontaktu z torfowym dymem. Co więcej, whisky irlandzka zwyczajowo destyluje się trzy razy. To o jeden raz więcej niż w przypadku tradycyjnego procesu wykorzystywanego w Szkocji. Dodatkowo, alkohol musi dojrzewać w Irlandii przez minimum trzy lata i jeden dzień, a zawartość alkoholu podczas butelkowania nie może spaść poniżej poziomu 40%.

  Chociaż potrójna destylacja i brak wędzenia ziaren nie są wymagane przez prawo, a niektórzy wytwórcy eksperymentują z bardziej surowymi smakami, to właśnie te elementy sprawiają, że whisky irlandzka zyskała swój unikalny bukiet. Z tego powodu single malty ze Szmaragdowej Wyspy stanowią dla wielu osób najlepsze propozycje, aby rozpocząć swoją przygodę z degustacją tego typu alkoholu. Słodki smak sprawia, że whisky irlandzka znakomicie komponuje się z koktajlami. Równie dobrze smakuje z napojami gazowanymi, a podczas picia z kostkami lodu lub samodzielnie, nie sprawi problemów nawet początkującym.

  Blended, single malt i signle pot still – rodzaje whisky irlandzkiej 

  Termin whisky Irlandia obejmuje szeroką rodzinę trunków, wytwarzanych przez ponad 30 destylarni na terenie wyspy. Z tego powodu warto zapoznać się z najczęściej spotykanymi oraz unikalnymi dla Irlandii rodzajami alkoholi:

  – blended – to zdecydowanie najbardziej popularna whisky irlandzka. Powstaje ona w wyniku zmieszania destylatów różnych producentów;

  – single malt – w tym wypadku również mamy do czynienia z trunkiem mieszanym. Destylaty muszą jednak pochodzić od jednego wytwórcy;

  – single pot still – to styl produkcji unikalny dla whisky Irlandia, który zakłada wykorzystanie zbóż słodowanych i niesłodowanych. Dodatkowo pojawiają się niewielkie ilości innych rodzajów ziaren – np. owsa lub pszenicy. Podobnie jak w przypadku single maltów, również i w tym wypadku mieszane destylaty mogą pochodzić tylko od jednego producenta;

  – grain – ta whisky irlandzka wykorzystuje nie więcej niż 30% słodowanego jęczmienia w połączeniu z innymi ziarnami. Mogą to być  kukurydza czy pszenica, które poddawane są obróbce w destylatorach kolumnowych. Tego typu trunek powstaje ze zmieszania destylatów od przynajmniej dwóch producentów;

  – single grain – do produkcji whisky irlandzkiej single grain również stosuje się zboża różnego rodzaju, ale podczas mieszania wykorzystywane są destylaty pochodzące wyłącznie od pojedynczego wytwórcy.

  Shopping cart close