Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

  Wyświetlanie 1–16 z 70 wyników

  Wódka Polska

  • KRUPNIK WIŚNIOWY 30%

   KRUPNIK WIŚNIOWY 30% 0,5L

   25,99  Availability: w magazynie
  • KRUPNIK PIGWOWY

   KRUPNIK PIGWOWY 30% 0,5L

   25,99  Availability: w magazynie
  • KRUPNIK CYTRYNOWY

   KRUPNIK CYTRYNOWY 30% 0,5L

   25,99  Availability: w magazynie
  • PATRONA ZABATANI

   PATRONA ZABATANI PREMIUM VODKA 40% 0,7L

   199,00  Availability: w magazynie
  • ŻUBRÓWKA

   ŻUBRÓWKA 37,5% 0,5L

   29,00  Availability: brak w magazynie
  • PRAVDA CITRON

   PRAVDA CITRON 37,5% 0,7L

   104,99  Availability: w magazynie
  • PRAVDA CHERRY 37,5%

   PRAVDA CHERRY 37,5% 0,7L

   99,00  Availability: w magazynie
  • PRAVDA 40% 1L

   PRAVDA 40% 1L

   119,00  Availability: w magazynie
  • GRAPEFRUITOWA LUBELSKA 0,35L

   GRAPEFRUITOWA LUBELSKA 0,35L

   20,00  Availability: w magazynie
  • GRAPEFRUITOWA LUBELSKA

   GRAPEFRUITOWA LUBELSKA 0,5L

   25,00  Availability: w magazynie
  • APREZ ŻUBRÓWKA

   APREZ ŻUBRÓWKA 40% 0,5L

   74,00  Availability: w magazynie
  • SINGLE RYE 40%

   SINGLE RYE 40% 0,35L

   94,99  Availability: w magazynie
  • SINGLE WHEAT 40%

   SINGLE WHEAT 40% 0,35L

   94,99  Availability: w magazynie
  • SOPLICA MALINA 0,5L

   SOPLICA MALINA 0,5L

   26,99  Availability: brak w magazynie
  • STARKA 18YO 40%

   STARKA 18YO 40% 0,7L

   439,00  Availability: w magazynie
  • STARKA 21YO 40% 0,7L

   489,00  Availability: brak w magazynie

   

  Wódka polska to alkohol, wobec którego trudno zachować neutralny status: albo się ją kocha, albo nie. Bez względu na podejście, warto jednak  mieć świadomość, że to trunek o długiej tradycji produkcji, ceniony nie tylko w Polsce, ale również poza granicami naszego kraju. Wyrazem dużego szacunku do polskiej wódki jest w pewnością ustanowienie święta tego alkoholu, przypadającego na 13 stycznia.

  Wódka polska- alkohol znany każdemu 

  Jak łatwo się domyślić, wódka polska, którą można obecnie znaleźć w sklepach, niewiele ma wspólnego z trunkiem, który był dostępny przed wiekami. Pierwsze wzmianki o wódce polskiej można znaleźć już w XV wieku, jednak… wcale nie dotyczyły one popularnego dzisiaj trunku. Dawniej mianem “wódki polskiej” określano po prostu małą wodę – zatem jeśli ktoś kupował ziemię z wódką, to oznaczało że zakupił po prostu grunt z niewielkim zbiornikiem wodnym.

  Dopiero w XVI wieku wykształciło się pojęcie „wódka polska”, jaką znamy dzisiaj, czyli po prostu alkoholu. Jednak nie zawsze służył on do spożywania w celach rozrywkowych. W dawnych czasach dopatrywano się w tym trunku również silnych właściwości leczniczych. Dziś – choć faktycznie wiadomo, że niektóre alkohole mogą mieć pewne działanie prozdrowotne – to trudno znaleźć lekarza, który przepisuje wódkę polską na nieżyt żołądka czy przeziębienie. Niegdyś była to jednak stała praktyka. Z uwagi bowiem na swoje działanie tłumiące ból, wódka polska dawała wrażenie, że poprawia stan zdrowia chorującego.

  Z czego powstaje wódka? 

  Sposób destylacji wódki był w Polsce znany już w średniowieczu, jednak alkohol ten stosowano jedynie w celach leczniczych. Nie był to produkt spożywczy. Dopiero w XV wieku rozpoczęto produkcję tego alkoholu z żyta i to właśnie wówczas wódka zyskała sporą popularność. Większość bogatych szlachciców miała przy swoich dworkach prywatne destylarnie. Znane “panie apteczkowe” były zatrudniane w celu dostarczania szlachcicom wódki polskiej tak w celach spożywczych, jak i w formie leku.

  Pierwsza fabryka wódki w ówczesnej Polsce powstała we Lwowie, a jej twórcą był Jan Baczewski. Jeśli chodzi o sam proces produkcji, to wódka polska jest wytwarzana poprzez łączenie spirytusu i wody. Ten pierwszy z kolei może powstawać niemalże z każdej rośliny o wysokiej zawartości cukrów prostych lub skrobi. Najczęściej do tego celu wybiera się rozmaite zboża. Niekiedy jednak produkcja odbywa się również przy wykorzystaniu melasy lub ziemniaków. Niektóre typy wódki polskiej powstają także ze sfermentowanego roztworu cukru oraz drożdży.

  Przykładowe sposoby serwowania wódki polskiej

  Dobrej jakości czysta wódka polska powinna być serwowana w temperaturze 6 do 10 stopni Celsjusza. Dlatego właśnie przechowywanie jej w zamrażalniku jest błędem. Uwaga: jeśli mamy do czynienia z wódką poddaną jednokrotnej destylacji, nie należy jej chłodzić. Trunek ten należy podawać w temperaturze pokojowej. Dopuszczalne jest również przygotowywanie drinków z wódką z różnymi dodatkami. Dobrymi są syropy, soki, cola czy inne słodkie, gazowane napoje.

  Koszyk zamknij