Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 299 PLN!

    Wyświetlanie 1–16 z 18 wyników

    Whisky kanadyjska

    Kanada jest domem jednego z najbardziej wszechstronnego stylu blendowania, który oferuje miłośnikom trunków szereg niezapomnianych doznań. Połączenie różnych rodzajów zboża sprawia, że whisky Kanada oferuje znacznie większą swobodę podczas przygotowywania mieszanki, co przekłada się na jej unikalny smak.

    Czym whisky Kanada wyróżnia się na tle konkurencji? 

    Na pierwszy rzut oka, wymagania prawne wobec whisky kanadyjskiej nie różnią się od jej odpowiedników z Europy. Przygotowanie zacieru oraz destylacja musi odbywać się na terenie Kanady.  Dotyczy to także dojrzewanie, którego czas wynosi minimum trzy lata. Zawartość alkoholu na poziomie przynajmniej 40% również nie odbiega od światowych norm. Unikalne cechy whisky Kanada ukryte są nieco głębiej. Pierwszą z nich jest wykorzystywanie szerokiej gamy zbóż, co wpływa na smak trunku. Obecność kukurydzy nadaje słodszych nut, podczas gdy żyto odpowiada za ostre i bardziej wyraziste doznania podczas degustacji. Lekki charakter trunku sprawia, że jest on idealnym wyborem podczas przygotowywania drinków.  Dotyczy to zarówno koktajli bardziej wytwornych, jak i imprezowych mieszanek z napojami gazowanymi.

    Większość whisky z Kanady to trunki mieszane, co umożliwia wykreowanie unikalnego smaku. Ostatnie lata zaowocowały jednak kilkoma pełnokrwistymi single maltami spod znaku klonowego liścia. Kolejną, istotną cechą whisky Kanada, jest możliwość wykorzystania zarówno barwników karmelowych, jak i dodatków wpływających na smak. Dotyczy to również innych trunków, pod warunkiem, iż było one leżakowane przez przynajmniej 2 lata. Oznacza to, że whisky z Kanady mogą być mieszane w celu uzyskania niespotykanego w żadnym innym zakątku świata bukietu smakowego. Jest to zarazem cecha, która dla niektórych purystów obniża walory whisky kanadyjskiej. Z kolei koneserzy wysoko cenią sobie właśnie zróżnicowany profil tego trunku.

    Krótka historia whisky kanadyjskiej 

    Początki whisky kanadyjskiej sięgają pierwszej połowy XIX wieku i związane są ze szkockimi imigrantami, przybywajacymi do Nowego Świata. Przywieźli oni ze sobą rodowe receptury ze swojej ojczyzny. Jednakże, wraz z napływem ludności holenderskiej oraz niemieckiej, do mieszanki zbóż coraz częściej trafiało żyto. Dzięki temu whisky Kanada powszechnie określana była mianem „żytniej” nawet w sytuacji, gdy podczas produkcji ten rodzaj zboża nie był wykorzystywany.

    Nietypowy przepis, związany z możliwością dodawania innych trunków do whisky z Kanady, ma swoje korzenie w sposobie na obejście wysokich podatków. Nakładano je na alkohole wwożone na teren Stanów Zjednoczonych. USA stanowi główny kierunek eksportu dla Kanady, toteż utrzymanie otwartych kanałów sprzedaży, leżało w interesie destylatorów z północy. Z tego powodu do whisky Kanada dodawano 1/11 albo 9,09% trunków ze Stanów Zjednoczonych. Taka ilość umożliwiała zaklasyfikowanie alkoholu, jako wyrobu pochodzącego w części z USA. Efektem były znacznie niższe podatki, a zasada 9,09 stała się znakiem rozpoznawalnym whisky kanadyjskiej. Obecnie do mieszanki dodaje się  również trunki z m.in. Hiszpanii.

    Twój koszyk
    • No products in the cart.
    0