Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 299 PLN!

  Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

  Pinot Grigio

  • KRIMSKOYE HALBTROCKEN 12,5% 0.75L

   KRIMSKOYE HALBTROCKEN 12,5% 0.75L

   24,90  Availability: brak w magazynie
  • TAYLOR'S 10YO TAWNY PORT

   TAYLOR’S 10YO TAWNY PORT 20% 0,75L

   135,00  Availability: brak w magazynie

   

  Wina Pinot Grigio to jedna z najchętniej sadzonych odmian winogron, służących do produkcji białego wina. Może to dziwić, gdyż same owoce mają czerwoną barwę. Szczep ten to prawdziwy koń roboczy sektora winiarskiego, który wykorzystuje się na całym świecie do produkcji jednych z najwyżej cenionych trunków.

  Balans ponad wszystko – co warto wiedzieć o winach Pinot Grigio? 

  Wyjątkową cechą wina Pinot Grigio jest zrównoważenie wszystkich nut smakowych. Nie tylko ułatwia to degustację, ale pozwala dopasować trunek do licznych rodzajów potraw. To przystępny rodzaj alkoholu, który przypadnie do gustu każdemu podniebieniu niezależnie od okazji. Klasyczne wina można podzielić na dwie kategorie: alzacką i włoską. Pierwsza kategoria odnosi się do mocniej zbudowanych trunków o łagodniejszym smaku. Z kolei trunki we włoskim stylu są z reguły bardziej kwaśne i rześkie.

  Styl alzacki jest często naśladowany w uprawach Nowego Świata. Dlatego po butelkach pochodzących z Nowej Zelandii, Tasmanii, Australii, RPA lub USA możemy spodziewać się niższej kwaśności, wyższej zawartości alkoholu. Można oczekiwać bukietu dojrzałych owoców oraz mocniejszej budowy, przez co wina Pinot Grigio z tych rejonów mogą zdradzać wręcz oleistą teksturę. We Włoszech owoce zbierane są wcześniej, dzięki czemu zachowują odświeżającą, cytrusową kwaśność winogron. Styl ten naśladowany jest m.in. na terenie Niemiec, gdzie ten szczep winorośli nazywany jest Ruländer albo Grauburgunder. Wina te to nie tylko klasyczne alkohole o wytrawnym profilu, ale również wina deserowe – takie jak Port – rosé oraz alkohole musujące.

  Charakterystyka wina Pinot Grigio 

  Pod względem smaku wina Pinot Grigio można podzielić na dwie dodatkowe kategorie, związane tym razem z jakością trunku. Produkowane na większą skalę alkohole  reprezentują zrównoważony bukiet pełen owoców. Natomiast bardziej ambitni wytwórcy skupiają się na wykorzystaniu charakteru winnicy, przez co wina Pinot Grigio z oznaczeniem np. Grand Cru posiadają zindywidualizowany charakter. Na ogół jednak wina te będą obfitowały w smak brzoskwini, kantalupy oraz cytrusów. Średnia budowa, brak tanin i wytrawny charakter sprawiają, że trunek ten najlepiej pasuje do dań z drobiu, ryb oraz owoców morza, w których można znaleźć podobne nuty smakowe. Kremowe sosy, makarony, świeże warzywa to sprawdzone towarzystwo dla wina Pinot Grigio, ale warto pamiętać, że lepiej zbudowane odmiany trunku sprawdzą się również w przypadku delikatnego mięsa czerwonego.

  Kwaśność trunku – jak wspomniano – zależy od stylu produkcji, co przekłada się również na zawartość alkoholu. Wynosi ona od 11,5 do 13,5%, chociaż w przypadku butelek z cieplejszych rejonów – np. Kalifornii – możemy się spodziewać większej mocy. Przed podaniem warto zadbać o schłodzenie trunku do około 7-12° Celsjusza. Należy pamiętać, że im wyższa jakość wina, tym wyższa dopuszczalna temperatura serwowania. Wina Pinot Grigio nie potrzebują dekantacji, a dzięki mocniejszej budowie można poczekać z wyciągnięciem korka do 5 lat, co pozwoli alkoholowi rozwinąć migdałowo-kremowe nuty.

  Koszyk Wróć do strony