Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 299 PLN!

  Wyświetlanie wszystkich wyników: 3

  Likiery jajeczne

  • BOLS ADVOCAAT 15%

   BOLS ADVOCAAT 15% 0,7L

   54,99  Availability: brak w magazynie
  • BACZEWSKI OVOVIT

   BACZEWSKI OVOVIT 16% 0,5L

   59,00  Availability: brak w magazynie
  • DOOLEYS EGG 15%

   DOOLEYS EGG 15% 0,7L

   69,00  Availability: brak w magazynie

   

  Likiery jajeczne to idealny wybór dla wielbicieli słodkich alkoholi, w których ostre nuty trunku nie są szczególnie wyczuwalne. Kojarzy się on szczególnie ze świętami Wielkanocnymi, jednak nie oznacza to, że nie możemy korzystać z pysznego smaku likierów jajecznych również w pozostałej części roku!

  Czym są i skąd pochodzą likiery jajeczne?   

  Wyróżniający się niepowtarzalnym smakiem, przywodzącym na myśl słodycz koglu-moglu,  intensywnie żółtą barwą, gęsty trunek, znany jest powszechnie jako likier jajeczny. To słodki trunek, którego powstanie prawdopodobnie zawdzięczamy Holendrom. Trudno jest z całą pewnością stwierdzić, gdzie powstał on po raz pierwszy. Wiadomo jednak, że to właśnie kolonizatorzy Gujany Holenderskiej przywieźli trunek do Europy.

  Pierwowzór likierów jajecznych był na pewno produkowany na terenie Gujany, na bazie awokado. To właśnie ono zapewniało kremową konsystencję i wyjątkowy smak tego alkoholu. Jednak gdy Holendrzy, którzy kolonizowali Gujanę Holenderską, chcieli rozpocząć produkcję trunku na terenie Europy, bardzo szybko okazało się, że muszą poszukać jego zamienników. W końcu awokado nie rośnie w naszym klimacie. W tamtych czasach transport owoców na tak duże odległości był po prostu niemożliwy. Dlatego też, metodą prób i błędów, postanowiono zastąpić awokado żółtkami jajek. Co prawda sprawiały one, że ich likiery jajeczne różniły się pod względem koloru od trunków z awokado, jednak pozwalały na uzyskanie zbliżonej konsystencji.

  Jak powstają likiery jajeczne?

  Obecnie likiery jajeczne są wytwarzane na bazie alkoholu (najczęściej spirytusu lub winiaku), żółtek jajek oraz cukru. Co ciekawe, w Polsce alkohol ten był przez długi czas nieznany. Receptura jego produkcji oraz pierwsze trunki wytwarzane przez producentów, pojawiły się w okolicach początku XIX wieku.

  Każdy wytwórca likierów jajecznych posiada własny, nieco odmienny od innych przepis na uzyskanie niepowtarzalnego smaku. Niektórzy pracują nad idealnymi proporcjami wszystkich składników lub stawiają na większą ilość cukru. Inni z koeli szczególną uwagę przykładają do tego, by użyć wysokiej jakości żółtek. W niektórych firmach wykorzystuje się wręcz jajka od kur karmionych specjalną paszą! Wszyscy jednak starają się, by to właśnie ich likiery jajeczne przypadły do gustu fanom tego trunku!

  Likiery jajeczne – z czym je pić? 

  Likiery jajeczne można spożywać na bardzo wiele sposobów. Najprostszą formą drinka z wykorzystaniem tego alkoholu jest połączenie likieru jajecznego z lodem i mlekiem. Składniki wystarczy wymieszać – i gotowe! Jeśli jednak zależy nam na nieco bardziej nietypowym smaku, możemy postawić na połączenie likieru jajecznego z rumem, sokiem wyciśniętym z połowy cytryny i gazowanym napojem typu Sprite czy Mountain Dew. Ponadto, warto czasem eksperymentować, poszukując idealnego połączenia . Z uwagi na swój niezwykły smak, likiery jajeczne doskonale łączą się z różnego rodzaju dodatkami. To pozwala na tworzenie naprawdę wielu ciekawych drinków!

  Shopping cart close