Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

  Wyświetlanie wszystkich wyników: 15

  Calvados

   

  Wyobraź sobie spokojny wieczór po długim, męczącym dniu. Miłe towarzystwo, dobre jedzenie, a do tego absolutnie wyjątkowy trunek, wytwarzany z najlepszych normandzkich jabłek. Calvados to nieodłączna część kultury północnej Francji. Ten wyszukany alkohol znakomicie komponuje się z serami, kawą i czekoladą, zachwycając nawet najbardziej wymagające podniebienia.

  Calvados  –  garść informacji 

  Calvados to wyjątkowa francuska brandy, wytwarzana w procesie destylacji cydru jabłkowego. Produkowana w regionie Normandii, wyróżnia się niezwykle harmonijnym zestawieniem kwasowości i słodyczy, z wyczuwalnymi akcentami owocowo-kwiatowymi oraz nutami wanilii i dębu.

  Barwa trunku ewoluuje wraz z wiekiem. Od jasnożółtych odcieni, charakteryzujących najmłodsze destylaty, aż po głęboki mahoń, typowy dla najstarszych egzemplarzy. Podczas degustacji calvadosu warto także zwrócić uwagę na intrygujący blask oraz przejrzystość płynu.

  Jak powstaje calvados? 

  Ścisły związek calvadosu z Normandią to nie przypadek. Region ten słynie bowiem z niezwykle bogatych sadów jabłoniowych, obejmujących około 800 odmian owoców, podzielonych na cztery podstawowe kategorie smakowe: słodkie, słodko-gorzkie, kwaśne oraz gorzkie. Dzięki tak dużemu zróżnicowaniu każdy lokalny producent calvadosu może pochwalić się unikalną, zastrzeżoną mieszanką smakową. W jednej butelce alkoholu zamkniętych może być nawet kilkadziesiąt odmian jabłek połączonych ze sobą w różnych proporcjach.

  Po zbiorach, odbywających się zwykle między połową października a grudniem, sok wytłoczony z jabłek zostaje poddany procesowi fermentacji, trwającej zazwyczaj od jednego do trzech miesięcy. Powstały w ten sposób wytrawny cydr podlega następnie destylacji  –  pojedynczej, metodą kolumnową lub podwójnej, metodą garnkową. Następnie calvados leżakuje co najmniej dwa lata w specjalnie przygotowanych dębowych beczkach.

  Jak podawać calvados? 

  Calvados podajemy w temperaturze pokojowej, w kieliszkach, które ograniczają kontakt alkoholu z powietrzem, zapewniając tym samym koncentrację smaków i aromatów. Do tego celu najlepiej sprawdzą się zwężające się ku górze kieliszki o kształcie tulipana.

  Calvados jest najczęściej serwowany jako aperitif lub digestif, ale można go także spożywać podczas posiłku.

  • Jako aperitif serwujemy przede wszystkim młode odmiany calvadosu –  najlepiej w czystej formie, z odrobiną wody lub z kostką lodu. Amatorzy koktajli mogą także spróbować doskonałych drinków na bazie tego alkoholu, takich jak Green Heart czy Apple Mojito.
  • Podczas posiłku stawiamy na odmiany młode i lekko dojrzałe. Calvados komponuje się doskonale z potrawami rybnymi (w tym przypadku przed podaniem alkohol może zostać mocno schłodzony). Francuski trunek sprawdza się także jako dodatek do deserów na bazie jabłka lub czekolady, a także w towarzystwie serów –  w szczególności camembert lub livarot.
  • Jako digestif podajemy dojrzałe odmiany calvadosu –  najlepiej solo lub z dodatkiem kostki gorzkiej czekolady.
  Shopping cart close