Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 250 PLN!

    Wyświetlanie wszystkich wyników: 6

    Cachaca

    • CACHACA SAGATIBA 38%

      CACHACA SAGATIBA 38% 0,7L

      89,00  Availability: w magazynie
    • CACHACA 51 PIRASSUNGA 40% 0,7L

      CACHACA 51 PIRASSUNGA 40% 0,7L

      89,90  Availability: brak w magazynie
    • CACHACA PITU

      CACHACA PITU 38% 0,7L

      87,00  Availability: brak w magazynie
    • CACHACA CANARIO 40% 0,7L

      CACHACA CANARIO 40% 0,7L

      64,99  Availability: brak w magazynie
    • Cachaca Leblon

      CACHACA LEBLON 40% 0,7L

      139,00  Availability: brak w magazynie
    • CACHACA CANA-RIO 40% 1L

      CACHACA CANA-RIO 40% 1L

      99,00  Availability: brak w magazynie

    Określenie cachaca zna każdy mieszkaniec Brazylii. Trunek ten cieszy się ogromną popularnością nad brzegami Amazonki oraz Atlantyku. Stanowi też podstawowy składnik narodowego koktajlu tego kraju, czyli Caipirinhy. Pomimo trudnej do wymówienia nazwy, cachaca to trzeci najpopularniejszy trunek na świecie. W samej tylko Brazylii zarejestrowanych jest ponad 5000 marek tego alkoholu. Mimo tego, ponad 90% produkcji trafia na rynek wewnętrzny. Co warto wiedzieć o tym egzotycznym trunku?

    Cachaca – smak Brazylii

    Cachaca to napój alkoholowy, produkowany z soku trzciny cukrowej.  Charakteryzuje się rześkim i słodkim bukietem smakowym, z wyraźnymi nutami owoców, ziół, przypraw oraz subtelną słodyczą. Regulacje prawne określają, że cachaca może być produkowana jedynie na terenie Brazylii. Zawartość alkoholu wynosi od 38 do 48%, a podczas produkcji dopuszczalne jest dodawanie niewielkich ilości substancji słodzących oraz barwnika karmelowego. Ze względu na fakt, że cachacę produkuje się z trzciny cukrowej, często klasyfikuje się ja razem z innymi alkoholami wytwarzanymi z tego surowca. Jednakże w tym wypadku trunek powstaje ze świeżo wyciśniętego soku, a nie melasy. Dodatkowo, krótszy proces dojrzewania sprawia, że cachaca zachowuje rześki smak. Najpopularniejszym sposobem podawania tego trunku jest naturalnie Caipirinha, czyli najpopularniejszy brazylijski drink, do którego wykorzystywany jest cukier, limonka i lód.

    Biel i złoto – cachaca i jej rodzaj 

    Cachacę, jak każdy mocny alkohol, podaje się na wiele sposobów. Sposób serwowania uzależniony jest od wieku oraz rodzaju trunku. Ze względu na wyrazisty i surowy smak młodszych odmian cachacy, najlepiej sprawdza się ona w koktajlach – takich jak wspomniana już Caipirinha, Caipiruva czy Mojito w odmianie brazylijskiej. Starsze odmiany cachacy są najczęściej podawane na lodzie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby trunek zmrozić, co nadaje mu gęstszej konsystencji oraz redukuje ugryzienie alkoholu. Obniżenie temperatury wydobywa zarazem dodatkowe nuty smakowe.

    Cachaca zazwyczaj dzieli się na dwie kategorie:

    – Branca – czyli biała, określana niekiedy jako prata (srebrna), clássica lub tradicional. Ta cachaca wyróżnia się przeźroczystą barwą i ostrzejszym smakiem, przez co stanowi częsty składnik drinków. Odmiana Branca może być leżakowana przez niecały rok w drewnianych beczkach. Nie wpływają one na kolor trunku, jednakże wiele destylarni preferuje stalowe kadzie lub rezygnuje całkowicie z procesu dojrzewania;

    – Amarela – czyli żółta, nosi niekiedy nazwy ouro (złota) lub envelhecida (dojrzewająca). Jest to cachaca barwiona karmelem. Trunek może  leżakować w beczkach, które wpływają na jego kolor. Aby na etykiecie pojawiło się słowo envelhecida, cachaca musi zostać zmieszana przynajmniej w 50% z trunków, które spędziły minimum rok w beczkach. Kategoria Premium odnosi się do trunków mieszanych z destylatów, które leżakowały przynajmniej rok, natomiast Extra Premium to cachaca zmieszana z trunków po minimum trzyletnim dojrzewaniu.

    Jak powstała cachaca? 

    Cachaca jest nierozerwalnie związana z epoką wielkich odkryć geograficznych. Jej produkcja nawiązuje także do czarnej karty w historii Portugalii, jaką był handel niewolnikami. Podpisanie traktatu z Tordesillas w 1494 roku sprawiło, że ziemie brazylijskie znalazły się w portugalskiej strefie wpływów. W 1532 roku koloniści przywieźli z Madery sadzonki trzciny cukrowej. Szybko zaczęto wykorzystywać ją do produkowania cachacy – głównie na użytek niewolników. Portugalia przez wieki miała bliski kontakt z iberyjskimi państwami muzułmańskimi, które słynęły z wysokiego poziomu wiedzy na temat medycyny oraz destylacji, co sugeruje, że trunki pokrewne cachacy mogły powstawać jeszcze w Starym Świecie.

    Jednakże wraz ze sprowadzeniem alembików oraz aparatury destylującej do kolonii na terenie dzisiejszej Brazylii, historia cachacy rozpoczęła się na dobre. Trunek ten chętnie wytwarzali plantatorzy.  Dysponowali oni tanią siłą roboczą pod postacią afrykańskich niewolników, aby wytwarzać wyższej jakości alkohol na własne potrzeby. Nawet po zniesieniu niewolnictwa w 1888 roku, wielu posiadaczy ziemskich zakładało własne destylarnie, kontynuując tradycję lokalnych wytwórców cachacy. Obecnie produkcją tego trunku zajmuje się ponad 40000 destylarni na terenie Brazylii pod szyldem przynajmniej 5000 oficjalnych marek.

    Shopping cart close