Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 299 PLN!

    Wyświetlanie 1–16 z 250 wyników

    Wódka

     

    Wódka to trunek, który nieodłącznie kojarzy się z Polską i Rosją. Nie jest bowiem tajemnicą, że to właśnie przedstawiciele obydwu tych narodów kłócą się między sobą, kto tak odpowiada za jej powstanie. Jedno jest pewne: alkohol zagościł na środkowoeuropejskich stołach już w XIII wieku. I nie zniknął z nich aż do teraz.

    Początki wódki w Polsce

    Oczywiście wódka “sprzed wieków” w niczym nie przypominała dzisiejszego, aksamitnego trunku. Ówczesny trunek miał okropny smak, który – w mniej lub bardziej udany sposób – maskowano różnymi rodzajami ziół i dodatków smakowych. Dziś do produkcji wódki wykorzystuje się dość skomplikowany proces destylacji kolumnowej. Niemniej to dzięki niemu uzyskany wódka ma czysty, wyrazisty smak, który nasze kubki smakowe znoszą dużo lepiej. Nie wszyscy wiedzą, że Polska i Rosja to nie jedyni producenci wódki, którzy są w stanie wyprodukować go w tak dużych ilościach. Specjaliści podkreślają, że w produkcji alkoholu dominują kraje tzw. “Pasa”, w skład którego wchodzi Skandynawia i cała Europa Wschodnia.

    Jak produkuje się wódkę?

    Z czego produkowana jest wódka? To dobre pytanie! Okazuje się, że dość długo nie istniały regulacje prawne dotyczące jego wytwarzania. Na szczęście UE wprowadziła pod tym względem pewne zmiany, które “uszczelniają” kwestie prawne, dotyczące produkcji tego alkoholu. W myśl nowych zapisów, producenci trunku powstałego z innych surowców niż zboże i ziemniaki (opcjonalnie melasa buraczana) muszą informować o tym klientów stosownym wpisem na etykiecie. Wódka z Polski powstaje najczęściej z ziemniaków (co jest naszą swoistą cechą narodową) i żyta. Z kolei Rosjanie wytwarzają go głównie z pszenicy. Niektóre wódki powstają też z orkiszu, ale bądźmy szczerzy – na rynku jest ich stosunkowo niewiele. Nie wszyscy wiedzą, że w Polsce produkuje się również (a w zasadzie produkowano) produkt starzony w beczkach. Dzięki temu można było częściowo złagodzić jego wyrazisty i intensywny smak. Niektórzy producenci wódki wydłużyli czas jej maturacji nawet do 10 lat! Dzięki temu uzyskano alkohol o bardzo ciekawym smaku. Dziś jest to wódka uważany za luksusową.

    Kiedy pić wódkę?

    W Polsce wódka jest trunkiem w pewnym stopniu uniwersalnym. Nie tylko pije się ją, ale też podarowuje i to na różne okazje. Trunek ten jest częstym ”gościem” polskich stołów biesiadnych. Konsumuje się go na weselach, chrzcinach, urodzinach, a także podczas mniej lub bardziej oficjalnych spotkań. Wódka – oczywiście w postaci luksusowej – jest też dostępny w ekskluzywnych restauracjach na równi z innymi, klasycznymi gatunkami alkoholi. Wiele osób pije go też “na zdrowie”, gdyż zawarty w nim spirytus zwiększa ciśnienie i przyspiesza pracę serca. Tak czy inaczej, wódkę warto pić rozsądnie. W końcu – jak głosi stare, polskie przysłowie – alkohol jest dla mądrych ludzi, którzy potrafią cieszyć się jego smakiem, aromatem i nieraz zaskakującymi właściwościami.

     

    Reasumując, wódka to autentyczny klasyk na środkowoeuropejskich stołach. I choćby dlatego, warto jej spróbować.

    Jakie wódki znajdziesz w naszym sklepie?

    Wódka Polska

    Wódka czysta polska

    Wódka smakowa polska

    Wódka Zagraniczna

    Wódka czysta zagraniczna

    Wódka smakowa zagraniczna

    Wódka Mini

    Twój koszyk
    • No products in the cart.
    0